AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako robiť kvalitné fotky smartfónom

Pri akejkoľvek príležitosti striehneme s fotoaparátom a „komandujeme“ deti: „Usmej sa, pozri sa na mňa!“ aby sme potom prácne urobené úlovky nechali spať v pamäťovej karte. Dotiahnite to raz do konca.
Ako robiť kvalitné fotky smartfónom

Priznám sa bez mučenia. Chytrý telefón s kvalitným a ľahko dostupným fotoaparátom mám od mája a za ten čas som na ňom urobila skromných 1600 fotografií. Nie, netrpím žiadnou fotomániou, ani sa neživím predajom fotoobrazov.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Dojča

Ako správne dojčiť

Len ma vďaka moderným vymoženostiam valcuje túžba a potreba zachytiť moje milované dievčatká aj v tých najbežnejších okamihoch (čo okrem mňa doma, bohužiaľ, nikto nechápe).

Pravda, fotka, na ktorej manžel meria dcére teplotu, alebo tá, kde má druhá dcéra fúzy od horúcej čokolády, asi nepatrí do rodinného fotografického pokladu, napriek tomu ma ich prezeranie baví a zakaždým mi pripomenie, aká je kariéra rodiča pestrá, úžasne radostná a často taká stresujúca.

Dokonalé fotky? mobilom!

Fotografovanie mobilným telefónom dobýva svet. Veď chytré telefóny
(tzv. smartfóny) majú zabudovaný rovnaký, často i lepší fotoaparát než klasické kompaktné prístroje. Keď k tomu pripočítate skladnosť a pohotovostnú dostupnosť (mobil nosíme neustále pri sebe), niet sa čomu diviť, že éru zrkadloviek a digitálnych fotoaparátov mobily takmer vytlačili.

Ale nie je to len o neustálej dostupnosti a skladnosti aparátu. Mobilné systémy a aplikácie totiž ponúkajú fenomenálne možnosti, ako vaše fotografie vylepšiť takmer na úroveň umeleckého diela. Fotenie mobilom sa tak môže stať „fajnšmekrovskou“ záležitosťou i kreatívnou zábavou.

Vylepšovanie fotografií cez mobil si našlo milióny fanúšikov, ktorí so sebou klasický fotoaparát nevozia už ani na dovolenku. Na rozdiel od neho totiž mobil dovoľuje fotky nielen bezchybne upraviť, ale zároveň tiež zdieľať s ostatnými. Poradíme vám, ako na to.

Čo dokáže fotoaparát v smartfónoch?

Smartfóny majú zabudované kvalitné fotoaparáty – čipy, ktoré už v nastavení ponúkajú škálu možností, ako fotografiu ozvláštniť ešte pred samotným stlačením spúšte. Môžete si vybrať z použitia rôzne farbených filtrov, úpravy ostrosti, využiť HDR alebo napríklad funkciu orezania.

Pokiaľ si však chcete fotografie doladiť „ex post“, teda až po urobení snímky, stiahnite si do mobilu niektorú z foto aplikácií (záleží na vašom operačnom systéme, iné sú pre Apple, Android a iné pre Windows Phone).

Vďaka nim môžete meniť farbu fotografie (alebo voliť tónovanie do jednej farby) či „náladu“ (filter à la retro fotka, zahmlená atď.), dodať efekty (od grafických symbolov po text) alebo napríklad rámčeky. Väčšina aplikácií je zdarma, za určitý poplatok sa k nim potom dajú dokúpiť ďalšie rozšírené nástroje.

Čo vám umožňuje smartfón

HDR – ak ho máte zapnutý, fotoaparát urobí tri snímky za sebou v rôznych odtieňoch farieb (tmavý, svetlý, normálny), ktoré potom aplikácia spojí do jednej „ideálnej snímky“.

Domov a rodina | Zdravá výživa | Životný štýl

Prečo piť kávu

Farebný filter – zvolíte vopred tón farby (do modra, červena, hneda atď.), do ktorej chcete obrázok štylizovať (možno použiť aj na už urobené snímky).

Panoráma – týmto nástrojom môžete vyfotiť horizontálne rozľahlý objekt urobením niekoľkých snímok, ktoré potom telefón spojí do jednej „širokej“.

Blesk – ak nie je dostatočne dobré denné svetlo, blesku sa nevyhnete, také fotky však nebývajú príliš kvalitné a často ich treba ešte upraviť (napr. červené oči).

Automatická oprava – systém sám vyhodnotí a vykoná prípadné úpravy obrázku.

Červené oči – táto funkcia umožní obyčajným dotykom zbaviť
sa červených očí.

Orezanie – slúži na vyrezanie časti snímky.

Zdieľanie – fotografiu môžete nahrať na Facebook, alebo poslať e-mailom či správou svojim blízkym.

Najlepšia foto aplikácia

Ak ste kreatívni alebo vás jednoducho baví hrať sa s fotkami, určite stavte
na aplikácie. Možnosti úprav sú skutočne oslňujúce, a len čo skúsite jednu
fotku, príde vám potom „obyčajné“ fotografovanie ako hriech. Odporúčame tieto aplikácie:

  • PIXLR (Editor, Express, O-matic) – aplikácia dotvára fotografiu na takmer profesionálny vzhľad.
  • Instagram – táto aplikácia patrí k najpopulárnejším. Okrem toho, že
    vďaka nej možno upravovať fotografie do rôzne farebných filtrov, koláží a rámov, môžete svoje fotografie zdieľať s ostatnými.
  • Color FX Pro – obrázky ako od profíka, táto aplikácia totiž vie čarovať s farbami, z fotografií možno urobiť tiež maľovanky alebo čiernobielu snímku a prstom na kľúčových miestach obnoviť pôvodnú farbu.
  • Handy Photo – aplikácia pre Android mení farby počas chvíľočky, zvýrazňuje, retušuje, maže a jednoducho presúva objekty.
  • Space Effect – ponúka farebné efekty, tóny, štýlové nápisy.
  • Foto Booth – tu ide skôr o zábavu, ale vaše deti si určite získa – aplikácia vám ukáže, ako by ste vyzerali ako šesťdesiatroční, plešatí či ako mimozemšťan.
  • Masterpiece Me! – a ešte jedna zábavná, kde dáte svoju tvár do svetoznámych portrétov a pridáte si dlhé vrkoče či fúziky.

Do počítača s nimi!

Základom všetkého je urobiť si čas a stiahnuť všetky fotky z pamäťovej karty či mobilu do počítača. Užitočné je rozdeliť si zložky na jednotlivé roky a podzložky na mesiace, keď však patríte k tým, ktorí sa najlepšie orientujú v neusporiadaných zložkách a chaose, rozdeľovaním sa netrápte.

Až budete mať fotky v počítači a podarí sa vám z nich vybrať tie NAJ
(a že ich môžu byť stovky!), je načase rozmyslieť si, ako ich využijete. Za to, že mi práve fotky dovoľujú cestovať v čase a počas dňa sa niekoľkokrát presvedčím, aké hrozné kruhy pod očami som mala po pôrode, zato aké bolo dieťatko roztomilé a dobré, som sa rozhodla vziať svoj fotoarchív na milosť a využiť ho.

Domov a rodina | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Zábava | Životný štýl

Patrí tablet deťom do ruky?

Vrelo vám odporúčam to isté. Možností, ako zo zachytených krásnych okamihov vyžmýkať radosť i po roku či dvoch, je hneď niekoľko.

Elektronický fotorámček

Tento skvelý prístroj vrelo odporúčam. Do fotorámčeka, ktorý nevysaje viac elektrickej energie ako nabíjačka telefónu, môžete vložiť buď priamo SD kartu
z fotoaparátu alebo flashdisk, na ktorý nahráte fotky podľa vlastného výberu. Fotorámček má kopu ďalších funkcií.

Tie lepšie dokážu prehrávať i video, ukážu čas alebo napríklad predpoveď počasia. Pre milovníkov fotografií však bude podstatná prezentácia fotiek, ktorú zvolíte buď ako náhodný výber, alebo chronologicky.

Celý deň na vás potom budú vykúkať fotografie, o ktorých ste ani netušili, že ich máte, a pritom vás tak zahrejú pri srdci. Na trhu sú fotorámčeky štandardných veľkostí, ktorými si ozdobíte poličku, ale i rámčeky vo formáte skutočného obrazu (s uhlopriečkou až 83 cm!), ktorý si hrdo zavesíte v obývačke na stenu.

Na nahranie fotografií do rámčeka ani na jeho používanie netreba žiadny program a nastavenie je naozaj ľahké. Cena od 25eur.

Fotokniha

Tu už budete musieť zainvestovať trochu viac času. Ak totiž budete chcieť nahradiť klasické albumy modernou a elegantnejšou fotoknihou, bude potrebné stiahnuť si na internete inštalačný program, tzv. Photo Editor
(je zdarma), a následne vložiť fotky do šablóny.

Vyšperkovať svoju fotoknihu môžete rôznymi obrázkami alebo textami, k dispozícii máte široký výber formátov, veľkostí a tvarov fotiek vrátane ich prípadnej bleskovej úpravy (červené oči, zosvetlenie, ale i pridanie komiksovej bubliny či vtipných koláží). Vyberať môžete z niekoľkých formátov fotokníh
a väzieb, rozsahovo bývajú fotoknihy od 26 do 154 strán. Cena od 7 eur.

Fotoobrazy

S najlepšími úlovkami je škoda sa nepochváliť. Dnes môžete mať zo svojich fotografií aj veľkoformátový obraz na plátne a Rudolfa Filu môže smelo vyšupnúť vaše batoľa na nočníku. V ponuke fotoštúdií je hneď niekoľko typov obrazov, podkladov (plátno, fotopapier), rámov i zasklenia.

Voliť možno tiež viacdielne obrazy, ktoré zavesíte vedľa seba ako skutočný umelecký skvost, alebo vtipné fotokoláže plagátového typu. Aj tu môžete pri on-line zostavovaní najvhodnejšej kombinácie vášho obrazu použiť kreatívne
dolaďovanie v podobe pridávania textov, obrázkov či rôznych pozadí. Cena kolážového plagátu sa pohybuje od 3 eur, obraz na plátne od 15 eur.

Domov a rodina | Len pre otecka | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák

Desať prikázaní pre úspešných otcov

Fotodarčeky

Čo si budeme hovoriť, svoje pevné miesto majú temer pod každým vianočným stromčekom aj pod nejedným narodeninovým baliacim papierom už pekných pár rokov. Napriek tomu sa nad nimi babičky i dedkovia tvária každý rok rovnako prekvapene.

Na ich obranu je nutné povedať, že škála fotodarčekov je skutočne z roka na rok sofistikovanejšia a často sú to naozaj nečakané kombinácie predmetu a fotky sladkého vnúčatka.

Puzzle, hrnčeky, kalendáre a vankúše už nikoho neprekvapia, ale taký pivný korbeľ, sklenená kuchynská doštička (pravda, produkt tak trochu morbídny), nástenné hodiny, bonboniéry, kachličky, zapaľovač, taška cez plece, manikúra alebo dávkovač liekov skutočne vedia vyvolať úžas. Mne osobne sa veľmi páči nápad s leporelom, ktorým zásobujem všetkých kamarátov- novopečených rodičov.

V regulárnom leporele totiž možno miesto domácich zvieratiek ukazovať členov celej rodiny, a tak nielen zaspomínať, učiť deti slová „baba, dedo, teta“, ale tiež zoznamovať ratolesť s celým rodinným osadenstvom až k tete zo Sloviniek, ktorá do vášho života vstupuje len posielaním veľkonočných pohľadníc.

Odporúčam však objednávať minimálne dva kusy pre každú rodinu, ani ten najkvalitnejší kartón totiž nedokáže večne odolávať agresívnym detským slinám. Cena od 4 eur.

Nech už so svojimi fotografiami urobíte čokoľvek, foťte! Fotografie sú úžasnou spomienkou na chvíle, ktoré nám inak len pretečú medzi prstami. Chváľte sa svojimi blízkymi a pokojne im ako ja nehanebne klamte: „Ešte sa na mňa pozri, naposledy, potom už ti dám pokoj!“ Raz vám za to poďakujú.

A k tomu, čo povedal Karel Čapek: „Najprv treba mať obrazu plné srdce, aby ho potom mohli byť plné oči.“, dodávam: „Nenechávajte si to plné srdce len pre seba.“

 

Ako urobiť dobré fotografie mobilom?

1. ČISTÉ POZADIE – najdôležitejšia zásada: čím menej rušivých elementov v pozadí snímky, tým kvalitnejší obrázok vznikne (profesionáli odporúčajú jednofarebné)

2. STRED NIE JE VŽDY ZLATÝ – alebo fotografovať osobu v strede fotografie je nudné, ak umiestnite osobu do jednej tretiny, na druhej strane vznikne atraktívny otvorený priestor

3. TÓNY JEDNEJ FARBY – fotografovanie v nastavených módoch do tónu jednej farby robí fotografiu zaujímavejšou

4. ZVÝRAZNENIE OBJEKTU – exponovaný objekt zvýraznite použitím nástroja, ktorý zvyšok snímky jemne rozostrí alebo zahmlí

5. RÁMČEK – fotografiám dodá šmrnc použitie rámčeka, voliť môžete z množstva farieb i štýlov

6. „POVRCH“ – využite ponuky rôznych povrchových motívov, ktoré fotografii dodajú tematický štýl (napr. stará fotografia, olejomaľba, voda, hmla)

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma