AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako riešiť strach z lekára

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Ako riešiť strach z lekára

Otázka

Trojročný syn má obrovský strach z lekárov. Keď mal 15 mesiacov, diagnostikovali mu celiakiu. V tej dobe mal veľké zdravotné problémy a dva týždne sme strávili v nemocnici na JIS-ke. On si to zapamätal a odvtedy má strach.

Bojí sa ísť aj do čakárne a nenechá si vysvetliť, že lekári sú dobrí a chcú mu pomôcť. Teraz nás čaká gastroenterologické vyšetrenie, kde mu najprv musia odobrať krv. Radi by sme sa vyhli ďalšiemu hysterickému záchvatu, kedy ho musíme všetci držať, aby ho mohla sestrička pichnúť. Dá sa s tým niečo robiť?

Odpoveď

Mgr. Tereza Beníšková: Skúste syna ohľadne lekárov „pozitívne preprogramovať“. Je pochopiteľné, že sa ich teraz bojí, pretože má zlý predchádzajúci zážitok. Pokračujte vo vysvetľovaní, aké je vyšetrenie dôležité a že mu pomôže. Zároveň návštevu lekára spojte s niečím príjemným – napr. dostane malú hračku, ktorú už dlho chcel, potom sa pôjde na zmrzlinu a pod.

Pokiaľ nebude pri braní krvi plakať, bude si môcť vybrať väčšiu hračku. Keby bola možnosť, vezmite ho so sebou, keď budú odoberať krv vám alebo manželovi, aby videl, že sa to dá zvládnuť. Nehovorte mu, že pichnutie vôbec nebolí, to nie je tak úplne pravda.

Ale hovorte s ním o tom, že to bolí asi tak, ako keď ho pichne napríklad komár, čo už určite zažil a nie je to veľká bolesť. Naučte ho počítať do desať a doma si natrénujte, že bude pri braní krvi počítať. Kým napočíta do desať, bude hotovo. Keď sa pri odbere krvi sústredí na počítanie, možno neurobí takú scénu

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma