AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako prežiť Vianoce bez chorôb?

Nič nedokáže tak narušiť vianočnú atmosféru ako choré dieťatko. Niektoré choroby jednoducho prídu a vy nemáte možnosť to nijako ovplyvniť, mnohému však môžete predísť. Ako na to?
Ako prežiť Vianoce bez chorôb?

Najčastejšími chorobami sú v chladných mesiacoch roka predovšetkým tzv. choroby z nachladnutia, ktoré sú však vyvolané mnohými typmi vírusmi. Prechladnutie uľahčí prienik vírusov do tela, ale pôvodcom choroby sú mikroorganizmy, teda infekcia, ktorá sa prenáša i vzduchom (kvapôčková infekcia). Stačí, keď v blízkom okolí niekto kýcha, kašle a smrká.

Iste však viete, že chorý človek vylučuje vírusy i niekoľko hodín pred tým, než sa u neho choroba prejaví. Vyvarujte sa však prehnanej úzkostlivosti. Inak zdravé dojča nie je dobré uchovávať len v „sterilnom“ prostredí, jeho imunitný systém potrebuje tréning v podobe „priateľských“ mikroorganizmov.

To však neznamená, že by ste mali dieťa zbytočne vystavovať nebezpečným choroboplodným (patogénnym) vírusom a baktériám. Radšej sa vyhýbajte miestam, kde sa zdržuje väčší počet ľudí, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že niekto z nich „prská“ do okolia vírusy.

Zbytočne s bábätkom necestujte hromadnou dopravou, k lekárovi choďte len v hodinách, kedy je ordinácia vyhradená pre zdravé deti (poradne pre dojčatá), smrkajúce a kašľúce návštevy radšej odmietajte.

Vírusy, ktoré vyvolávajú choroby z nachladnutia, majú sezónu od októbra do apríla s výkyvmi početnosti výskytu. Mrazivé počasie ich obvykle zastaví, pľušte, vlhko a teploty okolo nuly, naopak, ich šírenie uľahčujú.

Pozitívna je skutočnosť, že zdravé dieťa v dobrej kondícii, a to i dojča, sa s vírusmi môže vyrovnať bez ochorenia, alebo u neho vyvolajú len miernu, i keď nepríjemnú nádchu, ktorá za pár dní odznie bez špecifickej liečby.

Očkovanie proti týmto virózam neexistuje a dieťa môže behom sezóny ochorieť niekoľkokrát. Proti týmto vírusom neexistuje ani „skrížená“ imunitná ochrana, prevenciou je posilňovanie imunitného systému.

Chrípku nepodceňujte

V poslednom mesiaci roka (pravidelne pred Vianocami) však môže nastúpiť chrípková epidémia. Tá je vyvolaná vírusmi pravej chrípky. Ide o závažné ochorenie s vysokou horúčkou (aj okolo 40 stupňov Celzia), vyčerpanosťou, bolesťami hlavy a svalov.

Spočiatku sa môže objaviť i suchý dráždivý kašeľ. Nádcha k prvým príznakom pravej chrípky nepatrí, ale môže sa pridať neskôr. Teploty trvajú niekoľko dní, kašeľ môže pretrvávať dlhšie. Ak sa teploty znova objavia po prechodnom poklese, môže to byť signálom komplikácií: zápalu stredného ucha (dieťa pri ňom bolestne plače), zápalu pľúc (horší sa kašeľ, môže sa objaviť i vracanie).

Liečba spočíva v pokoji, miernení horúčky (podľa rád lekára) a dostatočnom prívode tekutín. Chrípke možno pomerne jednoducho predísť očkovaním – optimálne všetkých členov rodiny. V prevencii chrípky však do istej miery fungujú všetky odporúčania rovnako, ako u chorôb z nachladnutia.

Základom je silný imunitný systém

Novorodenec sa rodí s protilátkami, ktoré pasívne získal od svojej matky. Tie ho chránia pred infekčnými chorobami, proti ktorým má jeho mamička protilátky v krvi. Ich množstvo však u dojčaťa postupne klesá, súčasne sa mu však začína aktivovať jeho vlastný imunitný systém.

V troch mesiacoch už je v tele vášho dieťatka len minimum protilátok od vás, ale vlastný imunitný systém má k zrelosti ešte ďaleko. Ide o „kritické“ obdobie, kedy je dieťatko najmenej chránené.

Čo môžete robiť pre to, aby imunitný systém vyzrieval optimálnym spôsobom?

1. Prvým predpokladom je prirodzený pôrod, kedy sa novorodenec stretáva s mikroorganizmami žijúcimi v pôrodných cestách matky. Tie osídľujú predovšetkým kožu a pomáhajú vytvárať kyslý ochranný plášť proti „zlým“ baktériám.

2. Prvé dúšky materského mlieka (kolostrum) obsahujú také baktérie, ktoré osídľujú tráviaci trakt. Ich prítomnosť nedovolí choroboplodným baktériám usadiť sa v čreve. Dobré laktobacily sú aj tréningovým modelom, ktorý stimuluje imunitný systém a učí ho rozoznávať „vlastné“ bunky od „cudzích“, navodzuje imunotoleranciu voči vlastným bunkám, ale aktivuje i obranné mechanizmy proti zlým, patogénnym bacilom.

3. Vitamín D je jednou z najdôležitejších látok, ktoré dieťa (i dospelý) potrebuje, aby jeho imunitný systém fungoval efektívne. Nezabúdajte na Vigantol!

4. Pokiaľ bábätko prišlo na svet cisárskym rezom a mamička z akýchkoľvek dôvodov nemôže dojčiť, nie je to dôvod pre zúfalstvo, ale na zamyslenie – najmä nad voľbou náhradného mlieka. Existujú formuly, ktoré obsahujú ako vhodnú zmes baktérií (probiotiká), tak látky, ktoré uľahčujú ich pomnoženie a rast (prebiotiká). Je preukázané, že tieto formuly znižujú u detí výskyt hnačiek i respiračných infekcií.

5. Pre správnu funkciu imunitného systému je nevyhnutné, aby dieťa dostalo včas i nemliečnu stravu (po ukončenom 4. mesiaci by malo dostať i obilniny). Odkladať podávanie príkrmov nevedie k zníženiu výskytu alergií a celiakie, práve naopak.

Životný štýl bábätka

Dokonca i bábätká môžu dodržiavať zásady zdravého životného štýlu:

1. Nesmú sa zdržiavať v zafajčených a nevetraných priestoroch.

2. Čím dlhšie môžu ostať rozbalené (v primeranej teplote izby), aby sa natiahli a mohli sa voľne hýbať, tým lepšie.

3. Čerstvý vzduch prospieva, preto choďte na prechádzku len vtedy, keď nie je smog, a vždy mimo oblasť, kde je priemyslová výroba a frekventované cesty. Priemyslové a dopravné exhalácie sú jedným z najškodlivejších rizikových faktorov rozvoja astmy a respiračných ochorení (nielen u detí).

4. Starostlivosť o kožu je dôležitá, aby sa posilnila ochranná funkcia kožnej bariéry. Keď sa poruší, tak do tela dieťatka prenikajú alergény, škodliviny i baktérie. Dieťatko kúpte dvakrát až trikrát týždenne, používajte špeciálnu (kvalitnú) detskú nedráždivú kozmetiku a po kúpeli ho natrite vhodným mliekom alebo krémom.

Kožná bariéra je dômyselný systém tukových látok, ktoré vyplňujú a uzatvárajú priestor medzi bunkami povrchovej vrstvy kože. Pôsobením vody, mydla i chemikálií sa tento systém poruší. U zdravého dospelého sa čoskoro obnoví, ale koža malých detí vyžaduje pomoc v podobe kvalitných krémov. Porušená kožná bariéra (geneticky) je základom atopického ekzému.

5. Dojčatá obliekajte do oblečenia z prírodných priedušných materiálov, a to vždy primerane teplote okolia. Dieťa sa nesmie potiť, ale má mať teplé ručičky a nožičky (nie studené a modrasté).

Malé deti ešte nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy a ľahko sa prehrejú i podchladia. Ani jeden stav kondícii imunitného systému neprospieva, jednoduchšie potom prepukne infekcia.

6. Psychika hrá veľkú rolu aj u bábätka. Dieťa by si malo byť isté, že rodičia sú nablízku, majú ho radi a ochránia ho. Bábätká nutne potrebujú pestovať a čičíkať.

Hovorte s nimi láskavo, ale ako s partnerom, nie ako s hračkou či poslušnou bábkou. Dieťa je od narodenia samostatná osobnosť hodná rešpektu.

Sviatočný režim

Vianoce sú pre väčšinu rodín najdôležitejším sviatkom roka. I malé bábätko cíti, že sa deje niečo výnimočné. Ale nezabúdajte, že režim dieťaťa by nemal byť podriadený predvianočnému zhonu a následným oslavám, práve naopak.

Denný rozvrh by mal (i počas adventu) vychádzať z biorytmov dojčaťa, aby bol čo najmenej narušený. Niektoré deti sa prispôsobujú zmenám bez problémov, u mnohých je také vyrušenie dôvodom pre mrzutosť a zlý spánok, čo vedie k oslabeniu kondície i ľahšiemu vzniku infekcie. Nezabúdajte aj na bezpečie a prevenciu úrazov.

Pokiaľ presúvate postieľku s dieťaťom – kvôli predvianočnému upratovaniu, ozdobovaniu stromčeka a pod. – dávajte veľký pozor, aby sa neocitla pri zdroji tepla (kúrenie, sporák), u väčších dojčiat pri okne, v blízkosti stola s liekmi (možnosť otravy) alebo malými predmetmi (nebezpečie vdýchnutia).

Pozor si dávajte i na voľne položené čistiace prostriedky, ku ktorým sa lezúce dieťa môže dostať. Myslite i na prevenciu – napriek tomu, že by sa sviatky mali tráviť v rodinnom kruhu, niekedy je lepšie stretnutie o pár dní posunúť, pokiaľ návštevu práve trápi akútna viróza.

Odborník: MUDr. Marta Šimůnková
Pripravila: Vanda Ročková

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma