AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako prežiť šestonedelie

Po príchode z pôrodnice domov si prehrávate všetko, čo vás tam naučili – dojčenie, zavinovanie, kúpanie, prebaľovanie. Teoreticky ste pripravená. Bude to však v praxi rovnako ľahké? A ako sa vlastne z vášho bábätka stane najšťastnejšie dieťatko na svete?

Schúlenému uzlíčku v náručí ukazujete vaše hniezdo, kde je všetko nachystané – od postieľky až po narovnané plienky a olejčeky. Tajne pritom dúfate, že všetko bude klapať. Dieťatko, donedávna zvyknuté na tesné prítmie bruška, však spočiatku môže očakávať niečo iné než rozľahlú presvetlenú
a dobre vetranú izbičku s postieľkou s baldachýnom. Neprepadajte panike.

Zvládne to aj v nej, akurát bude spočiatku asi pred celou tou nádherou uprednostňovať vašu teplú náruč. Chce to čas, zvyk a tiež dôveru vo vlastné materské pudy. Hormonálna nádielka po pôrode a zosilnená intuícia vám pomôžu poradiť si s novou situáciou.

Základ? Šťastná a hlavne vyspatá mamička!

Majte na pamäti, že toľko, koľko bábätko naspí v šestonedelí, už nikdy nenaspí. Mesiac po pôrode spia deti v priemere 18 až 20 hodín denne. Najprv nedokážu rozlišovať dni a noci, budia sa len v pravidelných intervaloch na dojčenie (2–3 hodiny) a potom zase rýchlo usínajú.

Nepremrhajte tento drahocenný čas utieraním dlážky alebo žehlením. Zoraďte si priority a začnite tým najdôležitejším: budovaním vzájomného puta a vlastným odpočinkom. Preto si aspoň jeden dojčiaci interval zdriemnite spolu s bábätkom. Po prirodzenom pôrode ste unavená, šitie si žiada časté sprchovanie, prsné dvorce sterilitu a vy by ste sa mali sústrediť len na to najnutnejšie. Veci, ktoré dokáže vykonať niekto iný, sa nebojte delegovať.

Kedy inokedy ako teraz by vám ostatní mali vyjsť v ústrety? Počas prvých pár dní zapojte manžela, mamu alebo svokru – samozrejme len v prípade, že vás ich prítomnosť urobí šťastnou. Na zbytočné hádky a stresy sa toto obdobie naozaj nehodí. 

Na začiatok postačí aj taká drobnosť, že vám niekto navarí. Spánok zo šestonedelia sa už nikdy nezopakuje a budú nasledovať i bezsenné chvíľky, to mi verte. Prvá z nich môže súvisieť so zámenou dňa a noci.

Ako pomôcť rozlíšiť striedanie dňa a noci

Pamätám si úplne presne, ako sme doma na posteli niekoľko nocí po sebe rozbaľovali nášho 4,5-kilového obríka a fascinovane pozorovali rozťahovanie ručičiek, šúchanie priehlavkov pätičkami, otváranie očiek, ktoré mal cez deň pevne zavreté do dvoch pomlčiek. Bola to klasická sovička a my, zamilovaní a tak trochu naivní prvorodičia, sme netušili, čo si môžeme spôsobiť do budúcna.

Nebyť správneho timingu nášho pediatra doktora Karhana, ktovie, ako by to nakoniec dopadlo. „Nezabudnite, že dojča môže mať obrátený režim a záleží na vás, ako si ho zaučíte. Odporúčam tlmené svetlo a veľa na neho v noci nehovoriť, nech vie, kedy je deň a kedy noc,“ objasňuje doktor Karhan.

A stihli sme to len tak-tak. Po troch týždňoch sovička v noci spala a prestala byť nadmieru čulá. Nebyť včasnej rady, možno by sme dodnes tĺkli nevyspatými hlavami o stenu. Zásada číslo jeden: v noci sa netvárte, že je deň. Veľa s dieťatkom nehovorte, používajte intímnejšie osvetlenie.

Cez deň sa, naopak, s bábätkom rozprávajte, choďte na prechádzku, hrajte sa s ním a neizolujte ho od prirodzených hlukov. Zvuková sterilita deťom sťaží fungovanie v bežnom prostredí. A šum spotrebičov sa vám možno bude ešte veľmi hodiť.

Plač je spôsob vyjadrovania, nie pohroma

Čo môže zdanlivo narušiť povesť najšťastnejšieho bábätka, je jeho plač. Spočiatku vás môže desiť, že nedokážete rýchlo identifikovať príčinu plaču. Časom (a chce to prax, súzvuk a dobré načúvanie) sa však naučíte rozlišovať, či má hlad, plnú plienku alebo plače od bolesti.

Pri takom malom dieťatku je však dôležité si uvedomiť, že neplače od zlosti. Deti v šestonedelí plačom, naopak, komunikujú. Nie sú schopné samy sa upokojiť napríklad cmúľaním prštekov, pretože sa ešte vedome netrafia do pusinky. Upokojujúce hrkútanie sa tak isto ako hra s prštekmi dostavuje až medzi 2. a 3. mesiacom, takže čičíkanie bude načas vašou prácou.

Usedavý plač v štýle „ahoj, tu vydierač“ očakávajte až vo veku dvoch rokov. Teraz skôr pátrajte po príčine plačlivého oznámenia. Keď vylúčite všetky fyziologické možnosti ako vlhko, zimu či hlad, je namieste uvažovať o kolike.

Jej podstate a príčine sme sa venovali v minulom čísle, takže teraz skôr pár dobrých rád, ako s plačom zatočiť. Pokiaľ bábätko trpí nadúvaním, často uľavuje kúpeľ, potom aj masáž bruška. Stačí krúžiť okolo pupčeka v smere hodinových ručičiek a potom dieťaťu pritlačiť kolienka k brušku.

Oleje sú starí známi, fenikel, harmanček, levanduľa, majorán. Opäť je dôležité nepoužívať ich na koži neriedené, ale zmiešať s nejakým „nosičom“. Pri masáži ideálne s kvalitným rastlinným olejom, napríklad slnečnicovým alebo mandľovým. Do 10 ml rastlinného oleja môžeme napríklad kvapnúť 4–5 kvapiek éterického oleja.

Pri kolike myslite na to, že o 3 mesiace bude naozaj po nej, a zatiaľ podporte psychiku celej rodiny napríklad olejom z pomaranča, ktorý kvapnete do aromalampy. Masírovať bruško môžeme kedykoľvek, ale najlepšie účinky dosiahneme po kúpeli, kedy je dieťa zrelaxované, tkanivá sú rozohriate, koža „otvorená“ a pripravená absorbovať.

A čo taká nádcha?

„Obyčajná“ bábätkovská nádcha dokáže v šestonedelí rozhodiť každú rodinu. Bábätko zle spí, zle sa mu pije... Pomáhajú difuzéry, aromalampy a rozprašovače, teda prostriedky, ktoré rozptýlia potrebné oleje do vzduchu.

Do vody v aromalampe kvapneme 3–5 kvapiek éterického oleja, v rozprašovači možno 10 ml vody zmiešať s piatimi kvapkami. Vhodný je eukalyptus radiata, ravensara, tea tree, harmanček...

Uľavujú aj prastaré metódy ako naklonenie postieľky, aby sa hlieny nehromadili v dutinách, a zvlhčenie vzduchu v miestnosti. Na mokrý ručník prehodený cez peľasť môžeme s pokojným svedomím kvapnúť dve-tri kvapky eukalyptu.

Toto radšej nejedzte!

Materské mlieko je tým najlepším základom do života vášho bábätka, ale to už určite viete. Čo však jesť, aby ste u svojho dieťatka nespôsobili ďalšiu lavínu plaču, pretože ste mali na večeru šošovicu a vášho potomka to teraz nadúva?

Vo vašom jedálnom lístku by sa mal objaviť predovšetkým dostatok vitamínov a minerálnych látok pre vás i dieťa (dopĺňajte predovšetkým vápnik, železo, kyselinu listovú), jesť by ste mali čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu, ale dajte si pozor na možné alergény, najmä ak ste vy sama alergička.

Dojčeným bábätkám väčšinou nesadnú ani príliš korenené jedlá, buďte opatrná aj pri konzumácii cesnaku, karfiolu a kyslej kapusty. Ak uvidíte, že tá či oná potravina vášmu dieťaťu nerobí dobre, radšej sa tohto pokrmu načas zrieknite pre dobro vášho potomka, hoci práve túto potravinu milujete. A diéty?

Určite sa chcete čo najrýchlejšie vrátiť do pôvodnej formy, ale s drastickým ubúdaním na váhe naozaj skúste vydržať až do konca obdobia dojčenia.

Noste, baľte, hojdajte a šumte

Raz som sa svojich synov pýtala, či si pamätajú, aké to bolo TAM, teda v brušku. Predsa to nebolo tak dávno, čo sa narodili. Vybalili na mňa pár neuveriteľných historiek a najlepšia bola tá o bazéne. Tlmené hlasy, veľa vody na pitie i parádne nadnášanie. Sú to od prírody veselé kopy, 

ktoré sa napríklad na karneval oblečú do igelitky a povedia, že idú za nákup, takže teóriu o bazéne som brala s rezervou. Keď sa nad tým však zamyslím, bazénová teória dáva zmysel. Neustále pohojdávanie a denno-denná chôdza mohli vyvolávať rovnaké pocity ako na vlnách. Ten hluk a nepretržité prúdenie tekutín v placente by sa dali porovnať s tlmenými zvukmi pod hladinou.

A logiku dáva i to, že keď pohojdávanie prestalo, teda keď si ich mama ľahla, začal sa futbal. Dieťa pohojdávané vo fáze „bazén“ bolo šťastné a pokojné. Dobre mienené „rady“ o rozmaznaní alebo nevhodnosti častého nosenia teda radšej zatlačte do komôrky „nepotrebujem“.

V šestonedelí totiž deti rozmaznať nemožno. Pokiaľ budete pri pohojdávaní potrebovať ruky, prizvite si na pomoc šatku alebo ergonomické nosidlo. Aj výskumy potvrdzujú, že deti nosené vo vzpriamenej polohe viac než štyri hodiny denne boli oveľa menej plačlivé, vo fáze bdenia sa vyznačovali spokojnejšou náladou a bol u nich zaznamenaný lepší motorický vývoj.

Podpísali sa na tom pocity istoty, tepla, šťastia a jasný rozhľad; nosenie navyše výrazne prispelo k rozvoju inteligencie detí. Nie každý potomok však preferuje maminu blízkosť, a tak stojí za to šatku alebo nosidlo pred kúpou vyskúšať. Všimli ste si, že deti v perinke alebo v šatke spia dlhšie než bez nich?

Má to veľký súvis so zavinovaním. Možno ho praktizovať s pokojným i znepokojeným bábätkom. Zabalené deti dlhšie spia, pretože ich neruší nekoordinovaný pohyb ručičiek okolo tváre. Dieťatká v šestonedelí totiž plačú celým telom, ich pohyby sú kombináciou vyhadzovaných ručičiek a nôh, a správne pevné zavinutie ich teda ochraňuje pred nimi samými.

V zápale zmätených pohybov sa dokážu udrieť do nosa, oka alebo hlavičky a ešte viac roztočiť kolotoč plaču. Zavinuté deti možno tiež oveľa lepšie prenášať, takže poloha na boku alebo pohojdávanie v tejto polohe sú ideálne.

Cumlík, prsník či prst vedú

Zabalené bábätko v perinke môžete dojčiť, výhoda je dokonca aj to, že všadeprítomné ručičky sa nekončia na tvári a nie sú akousi stopkou pred prisatím – nečakaný pohyb niektorých dojčiat totiž prisatie znemožňuje. Šestonedelie je tiež ideálnou dobou na zavedenie cumlíka. Je to vynález, ktorý si zaslúži Nobelovu cenu za vyriešenie bezsenných nocí v miliónoch rodín.

Cumlík, v češtine s veľmi výstižným synonymom ́šidítko ́, dokáže upokojiť unavené i rozrušené bábätko až do úplne pokojného usnutia. Nie všetky deti sú však primárne „cumlíkové“, fintou by potom pre ne mohlo byť pár kvapiek mater- ského mlieka na hrote cumlíka. Keď však cez cumlík jednoducho vlak nejde, skúste posledný overený trik na zastavenie plaču a celkové upokojenie – biely šum.

Nájdite svoj štýl

Takzvaný biely šum zahŕňa zvuk domácich spotrebičov. Z internetu možno stiahnuť nekonečnú slučku napríklad vysávača, fénu, vetráka alebo sprchy. O ich efektivite vás môže presvedčiť inštruktážne video plačúceho bábätka, ktoré v priebehu štyroch minút pred vašimi očami zaspí práve pri zvuku bieleho šumu.

Treba dodať, že s bielym šumom uspejete predovšetkým u unavených a jemne „naťuknutých“ bábätiek, u ktorých spánok predpokladáte, ale ktoré nedokážu samy zabrať. Nekonečná slučka je zároveň lacnejším a ekologickejším variantom ako samotné spustenie konkrétneho spotrebiča. Moja babička nosila moju mamičku uviazanú v plachietke na chrbte a pokojne ju potom ako v závesnej hojdačke zavesila na jabloň a šla vykopávať zemiaky.

To bol jej štýl a aj vy si nájdete ten svoj, ako urobiť z vášho drobčeka to najpokojnejšie, najšťastnejšie bábätko na svete. Či pôjde o prastarú tradíciu alebo moderné vychytávky, to záleží len a len na vás. Hlavné je príliš sa nebáť plaču ani iných ťažkostí a obdobie šestonedelia si patrične užiť.

Je to totiž neopakovateľná doba, kedy vás vaše úžasné dieťatko bezhranične chce, potrebuje a v ničom vám neodporuje. A verte alebo nie, utečie veľmi rýchlo, tak sa o ňu nenechajte pripraviť zbytočnými starosťami. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma