AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako postupne nepochovať talent dieťaťa

Radí Mgr. Tereza Beníšková, psychologička.
Ako postupne nepochovať talent dieťaťa

„Uvádza sa, že úspech tvorí jedno percento talentu a deväťdesiatdeväť percent drina. Obvykle nie je ťažké objaviť oblasti, v ktorých by dieťa mohlo vynikať. Je však ťažké odhadnúť hranicu, ako veľmi sa má dieťa svojmu talentu venovať a čo všetko kvôli nemu obetovať. Ako pri všetkom v živote je to niečo za niečo.

Dieťa môže hrať na klavír len pre radosť, ale potom z neho nebude majster koncertných pódií. Keď bude trénovať len príležitostne, nebude sa vo svojej hre zlepšovať. Keď bude dieťa korčuľovať len občas, ťažko z neho bude skvelý hokejista. Lenže nikdy nie je isté, či je dieťa natoľko výnimočné, či má zmysel objavenému talentu všetko podriadiť.

Preto si myslím, že je lepšie, keď má dieťa popri rozvíjaní svojho talentu aj normálny život. Keď neklame školu, má čas aj na iné zábavy, na svojich kamarátov atď. Zároveň ale pre to, aby sa talent rozvíjal, sa jeho rozvoju musí niečo podriadiť. Vyžaduje to čas, pravidelnosť a tréning, a nie vždy sa dieťaťu chce.

Rodič je ale ten, ktorý by mal posúdiť tú správnu hranicu, kedy dieťa ešte trochu nútiť do cvičenia a kedy už prestať. Návodom by mal byť záujem a výsledky. Pokiaľ by však malo dieťa plakať alebo sa zlostiť pri každom cvičení či tréningu, je lepšie prestať.“ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma