AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako odsledovať príchod ovulácie

Vy sa pýtate, odborníci odpovedajú.
Ako odsledovať príchod ovulácie

Otázka čitateľky

JANA K.: Prosím, poradili by ste mi, ako sa dá odsledovať ovulácia? Nemám žiadne prejavy, iba pravidelnú menštruáciu, pomôžu ovulačné testy, alebo je možné, že niektoré ženy nemajú prejavy ovulácie? Ak ju nemám, je možné ju nejako vyvolať? Ako? 

Odpoveď odborníka

MUDr. Martin Petrenko: Ovulácia sa klinicky bežne neprejavuje, výnimočne ju môže žena pocítiť ako krátkodobú nevýraznú bolesť v podbrušku, a to najmä vtedy, ak je spojená s miernym krvácaním do brušnej dutiny. Bežne je však ovulácia bezpríznaková. Len veľmi orientačne sa dá sledovať prítomnosť ovulácie a jej približný termín pomocou tzv. ovulačných testov dostupných v lekárňach, výsledky sú však nepresné. 

Najpresnejším dôkazom ovulácie sú hormonálne testy a ultrazvukové monitorovanie vaječníkov, tzv. dominantného folikulu na špecializovanom pracovisku, najlepšie u vášho gynekológa, alebo ešte lepšie v centre asistovanej reprodukcie. 

 yššie hladiny tzv. hormónu žltého telieska - progesterónu a vymiznutie či kolaps folikulu v druhej polovici cyklu svedčia, že ovulácia prebehla. V opačnom prípade ide o tzv. anovulačný cyklus. Tu treba podotknúť, že nie všetky cykly u tej istej ženy musia byť ovulačné, záleží od stavu jej vaječníkov, veku a iných faktorov.

U žien, ktoré ovuláciu nemajú, je zväčša účinná hormonálna liečba – tzv. stimulácia vaječníkov. Až pri úplnom neúspechu akejkoľvek hormonálnej stimulácie je možné u takto postihnutých žien pristúpiť aj k použitiu darovaných vajíčok. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma