AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako nespanikáriť pri postieľke

Pri pohľade na spiace krehké bábätko rodičov zaplaví nekonečná láska a šťastie. Ale tiež strach z predstavy, že ich potomka ohrozuje nebezpečenstvo. A úzkostlivé mamičky vydesí i zvýšená teplota alebo zakašľanie. Kedy skutočne nastal čas ísť rýchlo k lekárovi?
Ako nespanikáriť pri postieľke

Pripravte sa

Výhodou (ale aj nevýhodou) je často veľmi rýchly nástup, rovnako ako odznenie ťažkostí. Hovoríme o bežných príhodách, ktoré život obvykle neohrozujú, ako je horúčka, vracanie, hnačka alebo bolesti bruška.

Novorodenec

Chyby, ktoré robia rodičia čerstvých bábätiek najčastejšie

U starších detí, ktoré už dokážu identifikovať miesto bolesti (ukážu ochotne hlavičku alebo uško, ktoré ich trápi) a jasne vyjadria aspoň mimikou, že niečo nie je v poriadku, majú rodičia dlhší rozhodovací čas, ako vzniknutú situáciu vyhodnotiť a kedy prípadne odísť do nemocnice na pohotovosť.

U novorodencov a dojčiat je situácia iná a nepomerne komplikovanejšia. Organizmus práve narodeného dieťaťa je ešte v mnohých smeroch nestabilný, nedokáže sa s výkyvmi teplôt, nedostatkom tekutín a ďalšími náhlymi zmenami v tele rýchlo a dobre vyrovnať. Preto treba starostlivo sledovať vývoj a včas dokázať zasiahnuť.

Horúčka

Každé zvýšenie teploty ľudského tela signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Horúčka sama o sebe nie je choroba, ale príznak mnohých ochorení. U novorodencov a dojčiat do štyroch mesiacov radšej hneď vyhľadajte lekára.

Vysoká horúčka (39–40 °C) môže znamenať veľké nebezpečenstvo, až ohrozenie na živote. U starších dojčiat môžete počkať, ak dieťa nemá žiadne ďalšie dramatické prejavy bolestí.

Spočiatku znížte horúčku podaním Paralenu alebo Brufenu a súčasne aplikáciou studených zábalov na hrudník. Končatiny zabaľte do tepla, pretože pri vysokej teplote zlyháva krvný obeh, ruky a nohy sú studené. Dobre pomáha aj ponoriť celé dieťa do chladnej vody alebo urobiť sprchu celého tela chladnou vodou, a potom ho zabaliť do tepla.

Teplota sa totiž niekedy zvyšuje aj len po väčšej fyzickej námahe alebo chybou pri obliekaní dieťatka (dieťa sa obyčajne prehreje v kočíku…) a organizmus ihneď zareaguje obrannou akciou. Keď teplota neklesá ani po 24 hodinách, je čas začať problém riešiť.

Kedy vlastne hovoríme o horúčke?

Telesná teplota musí byť vyššia než 37,8 °C v ústach alebo 38,2 °C v konečníku. Počítajte s tým, že hodnoty sa v priebehu 24 hodín menia. Ráno je teplota najnižšia a neskoro popoludní najvyššia.

Tomu by mala zodpovedať i ostražitosť rodičov pri sledovaní stavu bábätka. Horúčka môže byť infekčná a neinfekčná. Vírusy sa často nevyhnú ani dojčeným dieťatkám, takže zvlášť na jeseň a v zimných mesiacoch sa môže stať, že na vine horúčky bude práve vírusové, najčastejšie respiračné ochorenie.

Liečbu musí u takýchto malých detí vždy vyhodnotiť a nasadiť lekár, preto je jasné, že prvá cesta by mala viesť do ordinácie. Zvlášť, keď v prípade bakteriálnych infekcií treba nasadiť liečbu antibiotikami, čo je u novorodencov a dojčiat potrebné veľmi starostlivo zvážiť.

Niekedy sa môže objaviť zvýšená teplota „bez príčiny“. Dieťa je spokojné, pije a nejaví žiadne známky ťažkostí. Rodičia netušia, čo by mohlo byť za zvýšenou teplotou.

I v takom prípade treba stav konzultovať s lekárom. Horúčka môže signalizovať zápal v tele alebo niektoré imunologické ochorenie.

U dojčiat môže naznačovať zápal močových ciest či nastupujúci akútny zápal obličiek. Základným ochorením v takýchto prípadoch je vrodená vývojová chyba (vezikoureterálny reflux), kedy sa vracia moč z močového mechúra späť do obličiek, čo postupne vedie k infekcii močových ciest.

Alarmujúce príznaky pri horúčke, alebo kedy treba urýchlene vyhľadať lekárske ošetrenie

opakované vracanie

ochabnutosť dieťaťa, nereaguje na zvuky, bežné oslovenie, mamin hlas

poruchy hybnosti

stuhnutá šija

mramorovaná koža (u novorodencov a malých dojčiat môže mať ešte aj súvislosť s nedozretou termoreguláciou a nedostatočne zrelou kožou)

krvavé škvrnky na koži (po zatlačení pohárom na ich povrch neblednú a nemiznú)

výrazne chladné ručičky a nožičky (u novorodeniatok opäť môže súvisieť s termoreguláciou) * trvajúca teplota vyše 39,5 °C, bez poklesu, meraná v podpazuší po dobu 24 hodín

K lekárovi bezpodmienečne choďte

vždy, keď sa vyskytne jeden z vymenovaných príznakov

keď dieťa málo pije

ak má menej ako tri mesiace!

Febrilné kŕče

Môžu sa niekedy objaviť pri vysokej horúčke (obvykle ale u detí starších, až približne od 6 mesiacov veku). Tento horúčkovitý kŕč je reakciou mozgu na podráždenie. Dráždenie nervov vyvoláva svalové kŕče (často dedičné), ktoré sú vo chvíli záchvatu pre dieťa nebezpečné. Dochádza totiž k strate vedomia, môže dôjsť k poruchám až zástave dýchania.

Prvými príznakmi záchvatu je náhle stuhnutie tela, potom sa svaly na tele začnú rýchlo sťahovať a zase napínať, takže dieťa so sebou nekoordinovane šklbe a trasie. Postihnutá môže byť časť tela, ale i celé, vrátane tvárových svalov. Záchvat trvá niekoľko sekúnd až minút. Čo robiť? Uložte pacienta na podlahu, nesnažte sa mu držať končatiny.

Dojča | Novorodenec

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

Z postele by ratolesť mohla v kŕčoch spadnúť. Okamžite volajte lekára. Každé dieťa, ktoré prekonalo febrilné kŕče, musí vyšetriť lekár. Ak upadne do bezvedomia, zaistite voľné dýchanie (staršie dieťa položte na bok, nesnažte sa mu násilím otvoriť ústa).

Sledujte, či nevracia, pretože vývratky musia odtekať von, aby sa malý pacient nezačal dusiť. Vo chvíli, keď je dieťa zabezpečené a lekár na ceste, začnite potomka ochladzovať. Najvhodnejšie sú studené zábaly s mokrou plachtou. Záchvat trvá krátko, ale vyzerá desivo.

Nepodľahnite panike, ratolesť nie je priamo v ohrození života, keď zaistíte jej bezpečnosť a postrážite základné životné funkcie. Potom by mala byť hospitalizovaná v nemocnici na pozorovaní a podstúpiť niektoré vyšetrenia, ktoré vylúčia zápalové ochorenie mozgu.
Súčasťou je i EEG či vyšetrenie očného pozadia.

Zástava dychu, poruchy dýchania

U najmenších detí je pre rodičov asi najväčším strašiakom syndróm náhleho úmrtia dojčaťa SIDS (podrobný článok k téme nájdete na strane 90). Niekedy však majú novorodenci len krátkodobé výpadky dychu v spánku. Viac ohrozené sú nedonosené dieťatká alebo čerství novorodenci.

Pokiaľ dôjde k dychovým pauzičkám, teda vynechaniu dychu, vo väčšine prípadov stačí stimulovať dieťa pošteklením a dych sa obnoví. V takom prípade vynechanie súvisí s dočasným nevyzretím dychového centra v mozgu a stav sa postupne upraví. Skôr je dôležité pauzičku si všimnúť a zareagovať.

Pomocníkmi sú podložky, ktoré kontrolujú dych a srdcovú frekvenciu malého spáča. Ak dôjde k zástave alebo akémukoľvek problému s dýchaním, hneď začnite s resuscitáciou a volajte lekára. Aj v prípade, že máte len podozrenie na zádrhy s dýchaním, navštívte lekára, pretože sú nutné vyšetrenia, ktoré podozrenie vyvrátia alebo potvrdia.

Neodkladajte odbornú pomoc, novorodenecká dojčenská apnoe môže súvisieť s mnohými ťažkosťami. Niekedy sprevádza práve prebiehajúcu infekciu, pľúcne a srdcové ochorenie, svalové ochorenie, epilepsiu, vrodené vývojové chyby (napríklad zle vyvinuté dýchacie cesty), genetické poruchy, gastroezofageálny refl ux.

Prvá pomoc u novorodencov a dojčiat

Zistíte, či je dieťa v bezvedomí

Zavoláte rýchlu pomoc

Spriechodníte dýchacie cesty (vytiahnete zapadnutý jazyk, vytriete vývratky, prípadne cudzie telesá), zistíte, či potomok dýcha. Keď je modrastý a bez dychu, treba okamžitú reakciu.

Začnete s resuscitáciou: nadýchnete sa a zovriete svojimi perami ústa i nos dojčaťa, vdychujete vzduch pomaly, počas 1–1,5 sekundy, súčasne do nosa i úst dieťaťa a sledujete zdvíhanie hrudníčka. Celý cyklus sa opakuje až päťkrát, aby ste dosiahli aspoň dva účinné umelé vdychy, kedy sa hrudník dvíha a klesá ako pri dostatočnom spontánnom dýchaní. Nasleduje stláčanie hrudníka uprostred, dvoma prstami. Frekvencia stlačenia je 100–120 x za minútu do hĺbky tretiny predozadného priemeru hrudníka. Pokračujete v stláčaní hrudníka a umelom dýchaní v pomere 3 : 1 až do príchodu záchrannej služby alebo do oživenia dieťaťa.

Grckanie verzus vracanie

U novorodencov a dojčiat je grckanie či odgrckávanie veľmi časté a väčšinou úplne fyziologické. Tráviace ústrojenstvo je ešte nezrelé, takže bolenie bruška a ďalšie tráviace ťažkosti nie sú neobvyklé a ak sú v primeranej miere, rozhodne nie je dôvod ihneď utekať na pohotovosť alebo do nemocnice.

Pri správnom odgrgnutí dieťa často „odloží“ časť mlieka na mamino rameno. Tým sa zbaví prehltnutého vzduchu a prebytku potravy.

Novorodenec

Opar u novorodenca

Nebezpečenstvo už signalizuje situácia, keď dojča po kŕmení vracia oblúkom veľké množstvo mlieka, odmieta piť viac než tri hodiny od predchádzajúceho kŕmenia, kedy všetko vyvracalo, má suchú plienku viac než šesť hodín.

Viete, ako poznáte dehydratáciu?

dieťa má suché sliznice (pery, jazyk, dutinu ústnu)

má tmavý, koncentrovaný moč (a nie je výrazný nedostatok)

má zapadnutú fontanelu

prepadnuté oči

je neprirodzene ospalé a apatické

Lekára volajte alebo choďte na pohotovosť v prípade, že

okrem vracania má dieťatko i hnačky a teplotu viac než 24 hodín

vypitú tekutinu okamžite vyvracia 

po kŕmení vracia oblúkom i malé množstvo mlieka

vracanie sa objavuje viac než raz denne

pripadá vám choré, nie je „vo svojej koži“

Hnačka

U dojčaťa nesmiete zamieňať klasickú riedku hnačkovú stolicu s polotekutou konzistenciou plne dojčeného dieťaťa. Akútne hnačky spôsobujú baktérie a vírusy, predovšetkým rotavírusy. Tie sa šíria veľmi rýchlo a naprieč vekovým spektrom, prekonávajú hygienické opatrenia, takže sa ľahko môže nakaziť i úplne malé dojča.

Vírus zdolá obranný systém tráviacej trubice, dostane sa do tenkého čreva a spôsobí zápal na sliznici. Priebeh ochorenia na rotavírusovú infekciou sa líši – u dojčených detí je, našťastie, miernejší. Napriek tomu vás môže zaskočiť silná bolesť bruška u bábätka, pridať sa môže vracanie, odmietanie pitia, niekedy horúčka.

Hrozí dehydratácia, preto je niekedy pri ťažšom priebehu nutná hospitalizácia dieťaťa. Pri akútnej hnačke dochádza k strate tekutín a solí, takže dojčite ďalej bez prerušenia, len dodávajte ďalšie tekutiny (vodu, dojčenský čaj, všetko na základe konzultácie s lekárom).

Rozhodne si tento stav v akútnej fáze vyžaduje u najmenších detí spoluprácu s lekárom a návštevu zdravotníckeho zariadenia. Dlhodobá hnačka môže súvisieť s mnohými chorobami, napríklad celiakiou, cystickou fibrózou.

Pri každom podozrení konzultujte stav svojho potomka s pediatrom, ale nie je nutné volať okamžitú pomoc, stačí navštíviť lekára v bežných ordinačných hodinách (dovtedy si zapisujte frekvenciu a množstvo stolíc), on prípadne navrhne vyšetrenie a konzultáciu so špecialistami.

Momenty, ktoré nepodceňujte

Neváhajte s okamžitým privolaním lekára alebo odchodom na pohotovosť, keď je dieťa apatické, bledé alebo, naopak, prehnane červené, má kŕče, silne vracia, na dotyk na brušku výrazne reaguje plačom či krikom, má ťažkosti s dychom, dusí sa, chraptí.

Pokiaľ nebývate v dosahu zdravotníckeho zariadenia, potom je rýchla zdravotnícka pomoc prvou voľbou. Nehanbite sa, že možno voláte pomoc zbytočne, čas je drahý. Majte pripravenú všetku zdravotnú dokumentáciu potomka, aby sa privolaný lekár mohol orientovať v jeho zdravotnom stave.

Pokiaľ sa vaše dojča na niečo lieči a bolo už s podobným problémom hospitalizované, informujte o tom lekára, môžete urýchliť riešenie situácie. Na prípadnú hospitalizáciu vás prijmú spolu s dieťatkom.

Plač naznačí mnohé

Pre novorodenca a dojča je komunikačným prostriedkom, ktorým dáva najavo emócie a bolesti. Oznamuje hlad, smäd, únavu, nepohodlie, ale samozrejme i bolesť. Bolestivý plač na rozdiel od nespokojného (ten môže naznačovať i nedostatok kontaktu s mamičkou alebo, naopak, príliš veľa sociálnych podnetov, preťaženosť) dobre odlíšite.

Je intenzívny, dlhotrvajúci, ostrý, akoby urputný. Nemení sa, ani keď dieťatko čičíkate, odmieta pri ňom všetko: dojčenie, hračky, akékoľvek vyrušenie zo stereotypu. Často ho sprevádzajú neprirodzené pohyby – krútenie, vykopávanie nožičkami, šermovanie rukami.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma