AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako naučiť dieťa na nočník

Každé dieťa je iné a zaručený recept na to, ako sa bez problémov zbaviť plienok, vlastne neexistuje. Je však zopár vyskúšaných rád, medzi ktorými možno nájdete tú pravú.
Ako naučiť dieťa na nočník

Hlavnou radou je trpezlivosť. Ako v iných životných situáciách aj v takej zdanlivej banalite, ako je prechod z plienok na nočník, sa oplatí netlačiť na pílu.

Kedy začať?

Podľa pediatrov prichádza správny čas medzi rokom a pol a dvoma rokmi veku. Že nastala vhodná chvíľa, spoznáte tiež podľa množstva plienok. Ak je ich počet za deň ustálený, dieťa zvládne mať plienku suchú aj dlhšie ako dve hodiny a začína si vylučovanie uvedomovať, choďte na to. A ešte niečo, doprajte si na plienkové odvykanie dostatok pokoja. Určite sa do akcie nepúšťajte, ak sa chystáte na dovolenku alebo viete, že bude dieťa nejakú dobu mimo domova.

Dôležité signály

Než sa pustíte do veľkého sťahovania z plienok na nočník alebo záchod s detskou doskou, nejakú dobu dieťa pozorujte. Väčšina detí totiž vydáva signály, že bude robiť potrebu. Sústreďte sa na dobu hneď po jedle a ráno po prebudení. Akonáhle ste si istí, že ste signál aj správnu dobu odhalili, skúste dieťa posadiť na nočník alebo záchod práve v túto chvíľu. Správne načasovanie je polovica úspechu.

Malé triky

Kým sa na nás z reklám hrnú plienky, v ktorých dieťaťu na zadočku nezostane ani kvapôčka, skúsené mamičky radia kúpiť pri odvykaní pravý opak. Plienka, ktorá sa rýchlo nasiakne, bude dieťaťu nepríjemná, a to je ten okamih, kedy ho presvedčiť, že je čas vyskúšať nový nočník alebo záchodovú dosku, ktoré ste spoločne kúpili. Áno, aj na tom záleží. Nakupujte spolu s dieťaťom, ktoré tak lepšie prijme novú vec za svoju.

A ešte jeden fígeľ - pomenujte vylučovanie. Zvoľte niečo jednoduchého, čo môže dieťa vysloviť, a je potrebné, aby daný výraz začala používať celá rodina. Dieťa tak bude mať jasno, čo po ňom chcete a ako vám má svoju potrebu oznámiť. Za každé oznámenie dieťa pochváľte. Áno, aj tu platí "chváliť, chváliť, chváliť". 

Ako vybrať nočník

  • Ujasnite si, kde bude nočník umiestnený, aby nebol príliš vysoký alebo široký.
  • Laminátové a drevené podlahy sú náchylné k poškrabaniu. Je teda dobré zvoliť kúsok s protišmykovými lemami.
  • Nočník pre chlapčekov by mal mať vyvýšenú zábranu proti cikaniu mimo neho.
  • Aj na objeme záleží. Vyberte dostatočne veľký, aby si dieťa v obsahu nenamáčalo zadoček.
  • Pozrite sa, či je nočník dostatočne stabilný a vyrobený z kvalitného materiálu. Niekedy je hmota tak mäkká, že sa pod ťažším dieťaťom môžu kraje ohýbať a dieťa môže spadnúť. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma