AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako na chrípku a prechladnutie u detí?

Ani najmenším sa chrípka, či prechladnutie nevyhýba. Oslabená imunita, kašeľ, bolesti hrdla, či zvýšená teplota. Ako sa možno s nimi popasovať? Radí pani MUDr. Alena Kadlíčková, detská lekárka.
Ako na chrípku a prechladnutie u detí?

Aké sú prejavy ochorení?

Prejavy prechladnutia začínajú pomerne rýchlym nástupom a môžu mať rôzne dlhý priebeh. Medzi typické príznaky vírusovej infekcie patria: škriabane v hrdle, bolesť, problémy pri prehĺtaní, dráždenie v nose, kýchanie, vodnatá nádcha a upchávanie nosa. Tvorí sa hustý hlien, ktorý zateká do hrdla, a to spôsobuje suchý alebo vlhký  bolestivý kašeľ. Objaviť sa môže aj rezanie v očiach, slzenie, bolesť kĺbov a hlavy, bolesť celého tela, celková únava a vyčerpanosť. Telesná teplota stúpa, niekedy dochádza k opuchu lymfatických uzlín. Môžu nastúpiť  bolesti brucha, nechutenstvo. Poradie a závažnosť príznakov môže byť rôzne. Chrípka nastupuje obyčajne z plného zdravia,  má  horší priebeh, výraznejšie príznaky - bolesť v hrdle je intenzívna,  bolesti svalov a kĺbov sú často značné, veľké bolesti sú  pri prehĺtaní, je suchý dráždivý kašeľ. Obyčajne býva aj vysoká teplota, teploty okolo 39°C sú  bežné, chorý má zimnicu. Príznaky sa stupňujú, môžu trvať priemerne až  5 dní.

MUDr Kadlickova.JPG

Ako sa liečiť?

Pri prvých príznakoch prechladnutia a chrípky sa odporúča  kľudový režim, dostatočné  pitie tekutín -  hlavne čaje, vitamín  C a podľa ďalších  príznakov antipyretiká (lieky na zníženie teploty a zmiernenie bolesti), nosné kvapky,  lieky na kašeľ, pastilky na cmúľanie pri  bolesti hrdla alebo spreje, kloktadlá a výživové doplnky na vlastnú podporu imunitného systému a na rýchlejšie zvládnutie infekcie. Už pri začatí ochorenia je vhodné použiť prípravky na podporu imunity. Veľmi vhodné  sú kombinované preparáty s obsahom rôznych prírodných látok, kde sa spája a násobí ich účinok. Napríklad extrakt z bazy čiernej skracuje dobu príznakov chrípky a horúčky, znižuje opuch nosa,  zmierňuje kašeľ - podporuje správnu funkciu dýchacích ciest. Baza obsahuje aj  vitamíny skupiny B a vitamín C. Acerola,  tzv. barbadoská čerešňa,  má vysoký obsah prírodného vitamínu C, ktorého je tu asi  30x viacej ako u citrusov. Samozrejme nie vždy máme ihneď k dispozícii doma príslušné liečivé  bylinky a tiež by sme ich museli zjesť veľké množstvo aby nastúpil žiadaný účinok, tak radšej  siahneme po  preparátoch pripravených odborníkmi,  s overenými, bezpečnými  a dokázanými koncentráciami  prírodných  účinných látok, kúpených v lekárňach. Veľmi účinnými sú napr. preparáty Immune Akut, sirup alebo cmúľacie tablety, ktoré okrem extraktu z plodov bazy čiernej a plodov Aceroly,  obsahujú aj zinok a nukleotidy. Immune Akut sa odporúča užívať na akútnu podporu imunity pri prvých príznakoch prechladnutia alebo chrípky, v období zvýšeného výskytu viróz, v priebehu rekonvalescencie alebo v prípade fyzickej či duševnej únavy. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že horeuvedené zložky v  Immune Akut  skrátili  trvanie chrípky typu A, B a tiež skrátili dobu trvania horúčky a bol zaznamenaný menší výskyt kašľa. Immune Akut sú čisto prírodné výživové doplnky. Sirup neobsahuje konzervačné látky, umelé sladidlá ani pridané farbivá a je preto vhodný pre detičky už od jedného roka. Dávkovanie je jednoduché, pri akútnom ochorení podávame sirup 1x denne. Pri preventívnom, dlhodobom podávaní stačí polovičná dávka. Cmúľacie tablety podávame skôr väčším deťom a dospelým, pri ochorení 3x denne. Tabletky sa rozpúšťajú v ústach, čím zvyšujú aj imunitu v ústnej dutine a hltane, teda podporujú tzv. slizničnú imunitu, čo je pri ochoreniach dýchacích ciest veľmi dôležité. Pri dlhodobom užívaní stačí podávať 1x denne tabletu. A čo je dôležité, tablety sú vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, ako aj pre diabetikov.

Immune Akut.jpg

Mamííí, bolí ma hrdlo!

Bolesť hrdla je znakom začínajúceho zápalu v horných dýchacích cestách a v  90% ide o vírusové ochorenie. Zabezpečte dieťaťu pokoj na lôžku a dostatok tekutín. Naše mamy nám kedysi na bolesť hrdla dávali kalciový sirup. Na jeho chuť určite spomínate dodnes. A čo zaberá dnes? „Ak je dieťa bez teplôt a celkovo v dobrom stave, je veľmi dobré podávať mu podpornú liečbu doma, ako vám poradí i vaša detská lekárka - kalciový sirup, ďalej C - vitamín, tekutiny, treba aktivizovať imunitu dieťaťa a až pri pretrvávaní alebo zhoršení ísť k lekárovi. Pokoj na lôžku je samozrejmý. Pomôcť môže citrónová šťava rozmiešaná s kryštálovým cukrom, po lyžičkách ju podávajte dieťaťu. Aj keď môže štípať v hrdle, účinkuje výborne. Obviažte dieťaťu krk šatkou, prípadne ju nahrejte. Dobre pôsobí aj cibuľový sirup s medom a bylinkové čaje, či kloktanie soľou. Takisto odporúčaný kalciový sirup má silu hlavne v protizápalovom efekte vápnika. Užíva sa hlavne pri kataroch horných dýchacích ciest, laryngitídach, bolestiach hrdla, ale aj na pokrytie zvýšenej potreby vápniku v období rastu, počas rekonvalescencie, ale aj v tehotenstve a v období dojčenia. Pôsobí protizápalovo a proti opuchom pri zachrípnutí a strate hlasu z najrôznejších, najmä vírusových príčin. Pokiaľ vám dieťa odmieta užiť kalciový sirup, vyskúšajte Kalciový sirup od spoločnosti Generica, ktorý má príjemnú vanilkovú chuť a môže sa podávať s jedlom aj nalačno, takže kedykoľvek počas dňa. Je vhodný pre deti od narodenia i pre dospelých, tiež pre tehotné a dojčiace ženy.“ Starajte sa o svoje ratolesti a dbajte o ich zdravie. Viac na www.generica.sk.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma