AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako na bolestivé bradavky a čo robiť v prípade zápalu

Radí Mgr. Lucia Marková, DiS. laktačná poradkyňa.
Ako na bolestivé bradavky a čo robiť v prípade zápalu

„Často sa tento problém vyskytuje okolo tretieho týždňa po pôrode. Prsník je horúci, bolestivý a opuchnutý, často býva prítomná i celková vyčerpanosť. Väčšinou je postihnutý jeden prsník, a to najčastejšie v jeho dolnej a bočnej časti. Je nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká a lieky utišujúce bolesť.

Nevyhnutný je aj pokoj, veľmi pomôžu studené a teplé obklady. Dieťa však aj naďalej prikladajte, a to i k postihnutému prsníku, a pokiaľ možno častejšie. Pred dojčením uvoľnite dvorec odstriekaním. Najprv ponúkajte menej bolestivý prsník, potom vystriedajte. Bradu dieťaťa smerujte k postihnutému miestu. Po dojčení je vhodné prsník ešte odstriekať.“ 

Ako na bolestivé bradavky

  • Pri ragádach pokračujte v dojčení, ale zvoľte takú techniku, aby bola ragáda v kútiku úst. Ako prvý vždy ponúknite boľavý prsník a po dojčení bradavku ošetrite. Dobre ju zhojí pupalkový rastlinný olej, prípadne maslo Karité.
  • Pri plesňovej infekcii pomôžu okrem mastičiek z lekárne aj éterické oleje, napríklad tea tree, manuka, citrón, lemon grass v rastlinnom oleji tamanu. S éterickými olejmi však pri dojčení opatrne, ich vône môžu byť dieťatku nepríjemné a narušiť tak dojčenie. Koncentrácia zmesi by teda mala byť čo najnižšia a použiť by ste ju mali len v akútnych prípadoch na krátku dobu. 
  • Aj pri bolestivých bradavkách dojčite ďalej a skôr častejšie, aby dieťa nebolo príliš hladné (ťahalo by za bradavku silnejšie). Striedajte polohy, aby ste šetrili boľavé miesto. 
  • Kým začne dieťa cicať, dajte si na boľavé prsníky teplý obklad. To bolesť zmierni. Pred priložením tiež odstriekajte trochu mlieka. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma