AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu?

Neplodnosť, bolestivá menštruácia alebo nepravidelný cyklus – toto všetko môže pomôcť riešiť hormonálna jogová terapia. Vyskúšajte i vy, či by táto technika nemohla podporiť snahu o otehotnenie.
Ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu?

Východné prísľuby

Že je joga účinná na telo i myseľ, je známe stovky rokov a čím ďalej, tým viac tomu prichádza na kĺb i tí najväčší pochybovači, u ktorých hockedy zlyhali moderné liečebné postupy. Aby sme však cvičením dosiahli ideálnu hormonálnu hladinu, ktorá potom ovplyvňuje v podstate celé naše ženstvo a všetko, čo s ním súvisí?

Materstvo

Keď maminka trpí mamnéziou

Tým z nás, ktoré nemali to šťastie spontánne otehotnieť a majú za sebou nekonečné série vyšetrení, injekcií, zákrokov a často i sklamaní. Tým z nás, ktoré sú prekvapené návalmi horúčavy ako predzvesti prechodu, ktoré sa objavia napríklad už v 35 rokoch.

Tým z nás, pre ktoré pojem „premenštruačný syndróm“ znamená pár dní vyradenia z prevádzky. Tým všetkým môže pomôcť hormonálna jogová terapia. I keď to znie neuveriteľne, „obyčajným“ cvičením sa dá vyriešiť mnohé. A za pomerne krátku dobu.

Kto na to prišiel?

Dnes 86-ročná brazílska dáma Dinah Rodriguez, doktorka filozofie a psychológie.

Vitálna žena, ktorá sa jogovou terapiou zaoberá už polstoročie a všetko vyskúšala na vlastnej koži. Na svoj vek má neobvykle vysoké hladiny hormónov a je tak dokonalým prepojením teórie a praxe. Dinah vytvorila unikátnu zostavu harmonizujúcu hormonálny systém žien, ale i mužov a diabetikov.

Od roku 1993 vedie v Brazílii a Európe kurzy a semináre pre odbornú verejnosť a vzdeláva certifikovaných lektorov. A jej žiačkou je i Jana Černotová, ktorá učí hormonálnu jogovú terapiu.

Komu pomôže

Hormonálna jogová terapia rieši všetko, čo je spôsobené nevyrovnanými hladinami hormónov. Má teda veľmi široké pole pôsobnosti, pretože hormóny ovplyvňujú v tele veľké množstvo procesov a javov.

Na seminári sa tak môže zísť 18-ročná dievčina s 28-ročnou budúcou mamičkou a 50-ročnou ženou, ktorú trápia symptómy prechodu. Kto by mal túto terapiu praktizovať, komu najviac pomôže?

Ženám, ktorým bola predpísaná hormonálna substitučná liečba – terapia pomôže harmonizovať hladiny hormónov a prirodzene nastoliť stratenú rovnováhu. Pôsobí totiž komplexne na žľazy s vnútornou sekréciou, ktoré systémovo spolupracujú, a to na hypofýzu, štítnu žľazu a vaječníky.

Materstvo | Životný štýl

Prečo sa o rakovine (ne)hovorí

Ženám, ktoré riešia neplodnosť spôsobenú hormonálnou nerovnováhou – tu je dokonca šanca na prirodzené otehotnenie, a to i v prípade, že napríklad niekoľko rokov nemenštruovali.
Bábätiek, ktoré boli počaté po určitej dobe praktizovania, sú už desiatky. Chýbajúca menštruácia sa nezriedka objaví čoskoro po absolvovaní seminára.

Ženám, ktoré sa chystajú na IVF (umelé oplodnenie), terapia pomáha prípravou sliznice maternice a zlepšuje výsledky prijatia vajíčka.

Ženám s premenštruačným syndrómom, s bolestivou menštruáciou a silným krvácaním – zlepšenie stavu pociťujú v pomerne krátkej dobe. Podobne i ženy so zníženým libidom.

Ženám s absentujúcou alebo nepravidelnou menštruáciou – profitujú z terapie, pretože pomáha stimulovať ovuláciu.

Ženám s častými vaginálnymi infekciami – zvýšením hladiny estrogénu v tele. Imunita urogenitálneho traktu je totiž závislá od hladín estrogénu.

Ženám v prechode so symptómami, ako sú návaly, suchá vagína, opakujúce sa infekcie, zhoršená kvalita vlasov, pleti a nechtov, priberanie na váhe, bolesti hlavy, migrény, nespavosť, zmeny nálad, bolesti kĺbov, syndróm karpálneho tunela. Tieto prejavy terapia zmierni alebo symptómy úplne zmiznú.

Ženám s cystami alebo polycystickými vaječníkmi – cysty cvičením miznú.

Ženám, ktoré sa nachádzajú v dlhodobej psychickej záťaži a v strese – stres je pôvodcom hormonálnej nerovnováhy.
A zároveň jeden z radu faktorov ovplyvňujúcich rozvoj mnohých ochorení.
Všetky ženy po 35. roku veku navyše môžu špeciálnu zostavu cvikov brať ako prevenciu. Štatisticky je preukázané, že v tejto dobe začína klesať hladina estrogénu. Výraznejší pokles nastáva okolo 40 rokov a u žien sa môžu objaviť prvé symptómy, ktoré potom akcelerujú v období prechodu. Nepríjemnými príznakmi nie sú len návaly horúčavy, ale i syndróm karpálneho tunela, ktorý môže byť značne obťažujúci.

Od tehotných k otehotneniu

„Ja som sa joge venovala odmalička, a keď som sa rozhodla, že ju chcem mať ako profesiu, otvorila som centrum starostlivosti o tehotné a cvičila gravidjogu a jogu po pôrode,“ spomína Jana.

„Čím ďalej, tým viac ale za mnou chodili ženy, ktoré riešili neplodnosť, napríklad mali prvé dieťatko po IVF a o druhé sa chceli pokúsiť normálnou cestou. Tak som začala hľadať špeciálnu terapiu pre tieto ženy, niečo, čo bude pôsobiť na hormonálny systém. A ako už to býva, riadením osudu som našla tento spôsob, s ktorým mám dvojročnú osobnú skúsenosť.“

Zdravá výživa | Predškolák

Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

Jana poznala účinky hormonálnej jogovej terapie na vlastnej koži a to ju definitívne presvedčilo, že sa tomuto cvičeniu bude venovať. „Cítila som, že i pre seba hľadám niečo, čo bude prospievať mojej vitalite, podporí môj zrelý hormonálny systém a bude prevenciou nepríjemných príznakov prechodu.

Súčasne ako mamička dvoch dcér som si tiež uvedomila, že by bolo skvelé mať v ruke nástroj, najlepšie jogový, použiteľný v prípade potreby, ktorý dcéram ponúkne alternatívu. A my budeme môcť nechať ich hormonálny systém a menštruačný cyklus prirodzene zrieť. Techniky, ktoré Dinah skombinovala, ma už na prvý raz priamo nadchli, chápala som, aká systémovo prepracovaná je táto zostava.

Už počas prvého dňa víkendu som silne pociťovala vaječníky a žasla som, keď som po víkende začala menštruovať, pravda, takrečeno mimo plán. Mohla to byť náhoda, hovorila som si, taký výkyv je možný. Chcela som to znovu skúsiť a šla na seminár ešte raz. Situácia sa opakovala a to ma presvedčilo, že hormonálna joga stimuluje ovuláciu.

Okrem toho som počas víkendového cvičenia pociťovala obrovský príliv energie, i tej sexuálnej. Zostava totiž obsahuje cviky na zvýšenie libida. Keď sa ma potom moje klientky opakovane pýtali, čo robím, že tak žiarim, vedela som, že to jednoducho funguje. Začala som cvičiť pravidelne, cyklus fungoval ako hodinky a ja som sa prihlásila k Dinah do školy. Bolo rozhodnuté.“

Rýchlo a ľahko

Je to ako z reklamného sloganu, ale je to realita. Hormonálna jogová terapia má veľmi rýchly nástup hmatateľných účinkov.

Hľadajú ju ženy s rôznymi problémami, ale niečo majú väčšinou spoločné. Veľa z nich už totiž skúsilo všetko možné z moderných liečebných postupov a výsledok sa, bohužiaľ, nedostavil.

Obracajú sa preto k alternatívam a tento spôsob je jedným z nich. „Množstvo žien mi už po absolvovaní víkendového seminára hovorí, že je im lepšie. Napríklad symptómy prechodu sú zmiernené a často za pár mesiacov pravidelného cvičenia miznú úplne,“ opisuje Jana.

„Často sa k tejto terapii dostanú ženy, ktoré brali kopu rokov antikoncepciu, mali menštruačný cyklus bez ovulácie a chcú si kvôli otehotneniu navodiť rad rokov blokovanú ovuláciu a reštartovať spontánny menštruačný cyklus. To, čo im väčšinou nebolo povedané, je fakt, že hormonálna antikoncepcia blokuje ovuláciu.

Recepty | Zdravá výživa

Varenie s deťmi a pre deti

Nedochádza tak k prirodzenej, ozajstnej menštruácii. Krvácanie, ktoré sa objaví, nastáva len v dôsledku znížených dávok hormónov v tabletách druhej polovice mesiaca či v dôsledku pauzy v užívaní tabletiek. A tieto ženy v ordinácii dostanú na riešenie svojej situácie ďalšie recepty, tentoraz na hormonálne preparáty, ktoré majú tentoraz vyvolať dlhodobo blokovanú ovuláciu. Je to začarovaný kruh.

Už počas seminára však ženy pociťujú, ako sa,prebúdzajú‘ vaječníky, a niekedy stačí i jediný deň intenzívneho cvičenia, aby sa dostavilo ozajstné krvácanie. A to sme si zažili my všetky lektorky počas štúdia.“ Janine slová potvrdzuje i 32-ročná Ilona, ktorá chýbajúcu menštruáciu rieši už niekoľko rokov. „Pred mesiacom som absolvovala kurz a začala som poctivo cvičiť.

Už počas cyklu som špinila. Dnes po mesiaci som skutočne dostala menštruáciu. Stal sa zázrak. Bez práškov! Bez hormónov, ktoré som sa rozhodla vysadiť. Mala som veľkú radosť, že sa mi podarilo dostať do fázy, na ktorú sme s gynekologičkou čakali dlhú dobu bez toho, aby som sa musela,zanášať‘ liekmi. Uvidíme, ako sa budú vyvíjať ďalšie mesiace.“

Koľko času zaberie?

Hormonálna jogová terapia sa dá naučiť na víkendových seminároch. Odídete z nich nabité energiou a dobrou náladou.

Počas víkendu sa naučíte celú zostavu, ktorú potom môžete praktizovať doma. A mali by ste, ak si chcete zaistiť trvalé výsledky. Zaberie iba 30 minút 3 x týždenne a to za to iste stojí.

Cvičí sa vcelku v danom poradí. Jedine tak totiž zaistí účinnosť na hormonálny systém a vám úľavu alebo napríklad dokonca vytúžené tehotenstvo. „Každé telo, samozrejme, reaguje inak a každá žena má inú morálku na domáce cvičenie,“ doplňuje Jana Černotová.

„Pre mňa je dôležité, že vidieť výsledky, už máme i bábätká, ktorá sa narodili vďaka terapii.“ Čerešničkou na torte snaženia a ďalšou odmenou sú potom akési doplnkové účinky hormonálnej jogovej terapie. Harmonizovaním systému totiž táto joga i omladzuje a často ženy i zoštíhli. A to je, pochopiteľne, pre úplnú väčšinu z nás poriadne motivačné!

„Mám radosť, keď vidno výsledky, a to ma motivuje do ďalšej práce,“ hovorí Jana. „Nechcela som sa koncentrovať len na ženu v reprodukčnom veku a som rada, že môžem pomáhať i ženám, ktoré stále majú čo ponúknuť, ale sú limitované nepríjemnými znakmi prechodu.

Donedávna sa o tom veľa nehovorilo, bola to tak trochu tabuizovaná téma, východiskom bolo toto obdobie pretrpieť. Terapia môže ženám skvalitniť život fyzicky i psychicky. Mojím krédom je celostná starostlivosť o ženu každého veku, podpora plne prežívaného života v harmónii so sebou samým a pomoc plne prežívanému ženstvu. A to sa vďaka tejto metóde darí.“

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma