AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako dosiahnuť, aby sa deti nebáli zubára

Návšteva zubára nepatrí práve medzi najobľúbenejšie činnosti asi väčšiny z nás. Skúsme ale ušetriť strachu zo zubného lekára aspoň naše deti.
Ako dosiahnuť, aby sa deti nebáli zubára

Starostlivosť o zuby by mala byť bežnou súčasťou každodenného života všetkých rodín. O chrup sa treba začať starať hneď po tom, čo sa objaví prvý zúbok.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl

Špina v dome znamená zdravie?

Deti by mali byť zvyknuté chodiť pravidelne dvakrát ročne k zubárovi a každý deň si zúbky minimálne dvakrát starostlivo vyčistiť. Správnou starostlivosťou je možné zabrániť vzniku väčšiny zubných kazov a z návštev zubára sa potom môže stať iba spoločenská záležitosť.

Prvý zúbok

Bez zubov by náš úsmev zďaleka nebol taký príjemný ako s nimi. Zuby totiž formujú čeľusť, okrem toho umožňujú deťom naučiť sa správne hovoriť. Najčastejšie sa ako prvé prerezávajú dolné jednotky, a to zhruba okolo šiesteho mesiaca veku.

Rast zubov je veľmi individuálny, takže sa nájdu i ročné bezzubé deti, zatiaľ čo niektorým deťom narastú prvé zúbky už v troch mesiacoch a výnimkou nie sú dokonca ani zubatí novorodenci. Prvou známkou prerezávania zubov u detí býva ich mrzutosť, časté nočné budenie a plač.

To však nie sú príliš výnimočné symptómy u polročných dojčiat, takže v mnohých rodinách sa na prvý zúbok príde až pri prvom ostrejšom uhryznutí, alebo si rodičia všimnú belavé škvrnky na dolnom ďasne len pár dní predtým, než sa zub prereže. Obvykle si v tej istej dobe deti začnú všetko strkať do pusinky a v obľube majú predmety tvrdé a studené.

Mliečny chrup do dvoch rokov

Väčšina detí má kompletný mliečny chrup okolo druhých narodenín. Prvý rezák sa obvykle prerezáva do ôsmich mesiacov, druhý do roka, prvá stolička vykukne do roka a pol a do dvoch rokov mávajú batoľatá obe stoličky.

Na rozdiel od výmeny mliečneho chrupu za stály, kedy rastúce trvalé zuby tlačia na korene tých dočasných, čím si uľahčia priechod, v prípade mliečnych zubov sa musí celý zub pretlačiť tkanivom ďasna, a to je spojené s bolesťou. Niektoré deti bolí prerezávanie zubov tak, že odmietajú jesť a začnú strácať na váhe. Potom je namieste im od bolesti trochu uľaviť.

Akú vybrať kefku

Od prvého prerezaného zuba treba začať s čistením. Pri prvých zúbkoch sa javí ako ideálna možnosť kefka, ktorá sa dá navliecť na dospelý prst. Podobne možno použiť i navlhčenú gázu.

Nie je však dôvod, prečo dieťatko nezoznámiť so zubnou kefkou už v útlom veku, takže mu pokojne kúpte výrobok určený na čistenie prvých mliečnych zúbkov.

Pravdepodobne ho bude skôr cmúľať a obhrýzať, pokiaľ mu ho však budete dávať každý večer v rámci večerného rituálu, zrejme ho prijme ako štandardnú súčasť dňa, a to sa v budúcnosti bude hodiť. Zubná kefka by mala predovšetkým dobre odstrániť zubný plak, ktorý je príčinou zubných kazov, a v neskoršom veku tiež parodontózy.

Po radu k hygieničke

Najmenšie deti ešte nie sú schopné vyčistiť si zuby naozaj starostlivo. „Do štyroch rokov je obvykle nutné, aby dieťaťu čistili zúbky rodičia. Od štyroch do šiestich rokov si už väčšina detí zvláda čistiť zuby sama, ale pretože predškolské dieťa ešte nemá dostatočne vyvinutú motoriku, rodičia by mali skontrolovať kvalitu čistenia a zuby dočistiť.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Aj tehotenstvo vyžaduje prípravu. Ako na to?

Nie je od veci používať na kontrolu indikátor plaku vo forme výplachu alebo pastiliek na hryzenie. Vhodnú metódu čistenia zubov, výber zubnej kefky i pasty na zuby je najlepšie konzultovať s dentálnou hygieničkou, ktorá dieťaťu všetko vysvetlí a zároveň poradí rodičom, ako na dieťa dozerať a ako ho viesť k tomu, aby bolo v čistení zúbkov čo najskôr samostatné,“ vysvetľuje zubná lekárka Lenka Pospíšilová.

Všeobecne platí, že by deti mali používať mäkkú kefku a pastu s obsahom fluoridu 500 ppm pre deti do šiestich rokov a 1000 ppm pre deti od šiestich rokov vyššie. Údaj o obsahu fluoridu nájdete na obale.

Prečo vzniká zubný kaz

Zubný kaz je najčastejším a najrozšírenejším ľudským ochorením. Jeho hlavnou príčinou je zlá ústna hygiena, teda najmä nesprávne čistenie zubov, ďalej nevhodná strava plná cukrov a kyselín.

V úvodnej fáze možno zubný kaz napraviť prirodzenou remineralizáciou, to však platí len pre prvé momenty. Keď kaz zasiahol iba sklovinu, a zatiaľ vyzerá ako biela škvrna, dôslednou hygienou a používaním pasty s fluoridom je možné dosiahnuť nápravu. Neskôr sa ale vŕtaniu zuba nevyhneme. Len čo kaz postúpi do vnútrajška zuba, môže sa objaviť občasná bolesť, a keď zub bolí dosť, väčšinou je už zasiahnutý i koreň.

Ošetrenie je šetrné

Strach z vŕtania zuba je v generácii dnešných rodičov hlboko zakorenený. Mnohí z nás si ešte pamätajú školské prehliadky, nepríjemných a ponáhľajúcich sa lekárov a bolestivé zákroky. Dnešná zubná medicína však vyzerá úplne inak. „Často sa stretávame s tým, že rodičia svoje deti podceňujú a myslia si, že ošetrenie nezvládnu.

Je zbytočné pripravovať deti na to, že vŕtanie je nepríjemné a bolestivé. U nás na klinike si vždy nechávame na výplne mliečnych zubov dostatok času, aby bol priestor i na komunikáciu. Deťom najprv všetko vysvetlíme a ukážeme. Preparáciu kazu robíme ešte šetrnejšie než u dospelých pacientov.

Anestéziu nedávame vždy, rozhodujeme sa podľa rozsahu kazu a podľa reakcií dieťaťa. Niekedy deti skvele spolupracujú už pri druhom ošetrení a zároveň sledujú rozprávku. Rodičia potom odchádzajú milo prekvapení svojimi vlastnými deťmi,“ opisuje prax doktorka Pospíšilová.

No a čo, veď je to mliečniak!

Medzi rodičmi je dosť rozšírený mýtus, že o mliečne zuby sa netreba tak starať, pretože predsa aj tak vypadnú a nahradí ich stály chrup. To je však omyl.

„Mliečne zuby sú síce dočasné, ale nenahraditeľné – pre hryzenie a správnu výslovnosť, z estetického hľadiska pre tvar čeľustí a tým i tváre. Dočasné zuby držia miesto stálym zubom.

Pri predčasnej strate dočasného zuba sa uzatvára sklonom a posunom susedných zubov medzera po tomto zube, do ktorej sa potom pri prerezávaní nevojde stály zub, a dochádza k ortodontickým chybám.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Predškolák

Deti, poďte jesť alebo prikázania detského stolovania

Rozsiahly kaz dočasného zuba zase spôsobí zápal zubnej drene, ktorý sa šíri koreňovým kanáli- kom a ohrozuje zárodok stáleho zuba. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k deformáciám. Preto je veľká chyba domnievať sa, že na dočasnom chrupe tak nezáleží. Starostlivosť o mliečne zúbky je rovnako dôležitá ako o zuby stále,“ upozorňuje Pospíšilová.

Väčšina príde až s bolesťou

Stav chrupu dnešných detí je, bohužiaľ, zlý. „Kazivosť dočasných zubov je vysoká. Je to výsledok nesprávnej ústnej hygieny a nevhodnej výživy. Väčšina rodičov detí s mnohopočetnými kazmi priznáva, že ich deti i po večernom vyčistení zúbkov pijú sladké nápoje.

A práve cukry z potravín premieňajú baktérie prítomné v dutine ústnej na kyseliny, ktoré rozleptávajú povrch zuba a spôsobujú tak kaz. Nedostatočná hygiena je častým javom u dospelých pacientov, nieto u detí.

Sú rodičia, ktorí chodia so svojimi deťmi k zubárovi pravidelne i trikrát ročne, a rodičia, ktorí vyhľadajú lekára len v prípade bolesti. Tých druhých je, bohužiaľ, väčšina,“ dodáva zubná lekárka.

Za kazy detí môžu rodičia

A výsledky takej starostlivosti, alebo skôr zanedbávania starostlivosti
o chrup, sú naporúdzi. Tretina šesťročných detí má pokazené zuby, to znamená, že majú z celkových dvadsiatich mliečnych zubov v priemere sedem pokazených.

Zatiaľ čo u nás má v predškolskom veku zúbky bez akéhokoľvek kazu len polovica detí, v západnej Európe je to medzi 70 a 80 percentami. Na vine sú podľa väčšiny zubárov práve rodičia, ktorí s deťmi nechodia na prevenciu, takže každé druhé dieťa predškolského veku má v puse neošetrený zubný kaz.

Zásadnú rolu hrá tiež každodenná konzumácia sladkých nápojov s bublinkami, ktoré sú pre zuby doslova zhubné – oxid uhličitý, ktorým sú limonády sýtené, najprv naleptá zubnú sklovinu, a kopa cukru, ktorý obsahujú, má voľnú cestu. Podobne zhubne pôsobia sladkosti, najmä tie, ktoré sa držia dlho
v ústach alebo uľpejú na zuboch, najhoršie sú lízanky a karamely.

Keď sa dieťa bráni

Niektoré deti sa čisteniu zúbkov bránia a sú ešte príliš malé na to, aby pochopili, prečo je to dôležité. V takom prípade sa nebojte použiť akékoľvek možnosti, aby ste dosiahli svoje. Pokojne môžete čistiť zúbky pri Večerníčku alebo obľúbenej rozprávke. Dieťa sa tak zabaví a ani si nevšimne, že ste mu pri sledovaní 

Krtka alebo Boba a Bobka vyčistili zuby. Pomáha tiež príklad staršieho súrodenca, kamaráta zo škôlky alebo hrdinu z knižky či filmu. Peknú kapitolu o strachu zo zubára nájdete trebárs v knižke Boli raz mačatá.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zábava | Batoľa

15 faktov, ktoré prezradia, že ste matka

U starších detí pomôže osveta, na ktorú, bohužiaľ, štát prakticky rezignoval, takže je opäť na rodičoch. V prípade zvlášť urputných odmietačov zubnej hygieny pomôže aj trocha strašenia – pokojne použite vlastný príbeh o tom, ako ste si ako dieťa nechceli čistiť zuby a ako vás potom boleli. 

Tipy na zaistenie zdravých zúbkov

 • Nečistite si zuby až vtedy, keď deti už alebo ešte spia. Čistite si zuby spolu, buďte deťom príkladom a ukážte im, ako na to.
 • Len čo sa objaví prvý zúbok, na nič nečakajte a začnite s čistením.
 • Kúpte dieťaťu jeho kefku, aj keď si zuby ešte nevie čistiť. Nič to, že sa s ňou bude zatiaľ len hrať.
 • Malým deťom zuby dočisťujte.
 • Kúpte deťom tabletky na hryzenie, ktoré označia farbou plak, ktorý ostal na zuboch i po čistení, je to zábavné a názorné.
 • Na prvú kontrolu k zubárovi choďte v dobe, kedy ešte dieťa žiadne kazy nemá a nič ho nebolí.
 • Prevenciu nepodceňujte a choďte na prehliadky najmenej dvakrát ročne.
 • Vyberte zubára, ktorý má deti rád a starostlivosť o ne ho neobťažuje.
 • Využite aj služby dentálnej hygieničky, ktorá vás i dieťa naučí správne sa starať o chrup.
 • Nedávajte deťom sladké perlivé nápoje a nadmerné množstvo sladkostí.
 • Pokiaľ deti maškrtia, voľte pochutiny, ktoré rýchlo zjedia. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma