AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako diagnostikovať chronickú únavu

Únava sprevádza väčšinu novopečených rodičov. Niekedy však nejde len o nevyspanie a zmenu životného štýlu..
Ako diagnostikovať chronickú únavu

Cronický únavový syndróm trápi stále viac ľudí na celom svete. Príčiny tejto choroby a liečba, ktorá by postihnutým stopercentne pomohla, však dosiaľ nie sú známe. Každopádne sa vie, že toto ochorenie sa často začne nejakou akútnou infekciou, napríklad silným nachladnutím.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Predškolák

Má homeopatia zmysel?

Po vyliečení sa však nedostaví úľava, skôr naopak – príznaky infekcie síce odznejú, no nastúpi pocit neprekonateľnej únavy a vyčerpania. Určite máte aj vy vo svojom okolí niekoho, kto týmto syndrómom trpí. Alebo ste to vy sama?

Ako ho poznáme?

To je práve ten problém! Diagnostikovať chronický únavový syndróm je pomerne náročné. Napriek tomu existujú určité príznaky, ktoré by sme nemali podceniť.

Medzi tie, ktoré sa pri únavovom syndróme objavujú najčastejšie, patrí dlhodobo zvýšená teplota, bolestivé uzliny či bolesť v krku, bolesti a ochabnutosť svalov a kĺbov, bolesti hlavy, pretrvávajúca dlhodobá únava
po krátkodobej námahe, trebárs po cvičení alebo sexe, poruchy spánku a rôzne problémy, ako je zmätenosť, zabúdanie, zlá nálada či ťažké sústredenie.

Toto všetko však, samozrejme, môžu byť aj príznaky iných chorôb a naopak, pri chronickom únavovom syndróme sa môžu vyskytnúť ďalšie symptómy. V podstate ide totiž o stav, kedy celkovo ochabuje organizmus, ako by bol smrteľne unavený, a to nielen v podobe dlhodobej – minimálne polročnej – život sťažujúcej únavy, ale v celkovom fungovaní. Preto sú postihnutí bez energie a ich telo nie je schopné brániť sa chorobám, teda ochorejú častejšie než ostatní.

Príčina neznáma

Ako už bolo povedané, jednoznačná príčina chronického únavového syndrómu zatiaľ nebola objasnená. Existujú náznaky, podľa ktorých by syndróm mohol súvisieť s herpetickými vírusmi či chlamýdiovými infekciami, ktoré v sebe nosí veľa z nás, niektorí bez toho, aby o tom vedeli.

Tieto vírusy nezmiznú po vyliečení prvej nákazy, ale schovajú sa vnútri našich buniek a vyhladiť ich z organizmu je prakticky nemožné. Potom stačí nepriaznivá konštelácia a infekcia opäť prepukne. Iní odborníci spájajú únavový syndróm s psychickými chorobami, napríklad s depresiami –
v tomto zmysle by teda chronický únavový syndróm bol de facto tiež skôr psychickou chorobou.

Niektoré štúdie potom naznačujú, že vinníkom by mohli byť tzv. cytokíny, čo sú látky, ktoré sa vo veľkom množstve uvoľňujú po napadnutí organizmu vírusmi.
Po vyliečení ich tvorba ustáva, v prípade chronického únavového syndrómu však možno pokračuje ďalej, čo organizmus extrémne vyčerpáva. Potom by teda vlastne išlo o autoimunitné ochorenie podobné alergickým reakciám. Dedičnosť únavového syndrómu zatiaľ nebola preukázaná.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Ako zvládnuť jar s pelovou alergiou?

Kedy ísť k lekárovi

Len čo sa cítite viac ako šesť mesiacov extrémne unavená a navyše máte pocit, že vaša únava nepramení z nevyspania a vyčerpávajúcej starostlivosti o deti, ale je tu akosi neustále prítomná bez ohľadu na to, akú ste práve mali noc, choďte k lekárovi.

Po spísaní anamnézy a základných biochemických vyšetreniach bude jasné,
či nemáte iné závažné ochorenie, ktoré by obrovskú únavu mohlo spôsobovať (napríklad niektorá onkologická choroba). Keď sa toto vylúči a vy sa nebudete cítiť ani zásadne sklesnutá či depresívna, je namieste uvažovať o chronickom únavovom syndróme. S touto diagnózou vás budete zrejme prevedú do imunologickej ambulancie.

Liečba je zložitá

Čo sa bude diať ďalej? Liečba sa, bohužiaľ – vzhľadom na to, že nepoznáme príčinu choroby – zameriava len na príznaky. Niektorí chorí vykazujú – bez iných známok – hodnoty zápalu v tele. Potom sú namieste antibiotiká. Keď trpíte bolesťami, napríklad hlavy či svalov, lekár vám predpíše analgetiká.

Na zvládanie extrémnej únavy sa odporúčajú lieky aktivizujúce energiu, niekedy však treba najprv zaistiť pokojný nočný spánok, takže možno dostanete aj prášky na spanie. Pokiaľ by sa vaše ťažkosti spájali s ťažkosťami psychického charakteru, môžu sa nasadiť antidepresíva.

Veľa chorých počas tejto liečby zažíva obdobie pokoja, kedy sa cítia viac-menej dobre, a potom týždne prepadu, kedy únava opäť zaútočí plnou silou. Niektorým postihnutým pomáhajú produkty alternatívnej medicíny, napríklad homeopatiká alebo akupunktúra, to je však veľmi individuálne, a preto treba vyskúšať, čo by pomohlo konkrétne vám.

Ste chorá, nie lenivá

Mnohým mladým matkám pomôže už to, že sa o svojich problémoch s niekým zasväteným porozprávajú a že sa problém nahlas vysloví a pomenuje. Materská dovolenka, bohužiaľ, stále ešte pre mnoho ľudí (najmä tých, ktorí boli rodičmi pred dávnou dobou alebo nimi nie sú vôbec) znamená skutočnú dovolenku, takže keď sa novopečená matka sťažuje na chronickú únavu, majú tendenciu to odbiť.

Peniaze | Životný štýl | Tehotenstvo

Spodná bielizeň? Buďte náročná a chcite čo najviac

Áno, je bežné, že čerství rodičia sú nevyspatí a unavení. Nie je však bežné, aby ste sa desili toho, ako zvládnete ďalší deň s drobcom na krku, keď máte problém zvládať bežné úkony, týkajúce sa samej seba. Len čo začnete problém riešiť, pomôže vám to psychicky už tým, že si uvedomíte, že skutočne nie ste lenivá, ale chorá.

Keby ste chodili do práce, s chronickým únavovým syndrómom by ste okamžite skončili na péenke – už preto, aby ste v práci trebárs niekoho neohrozili. Vy síce nechodíte do práce, vaša úloha je však minimálne rovnako zodpovedná – staráte sa o malého človeka, ktorý sa o seba nedokáže postarať sám. Preto je namieste opatrnosť.

Požiadajte o pomoc

Keby ste ochoreli na ťažkú chrípku, iste by sa našlo veľa príbuzných či kamarátok, ktorí by vám radi pomohli. Keď ste „len“ unavená, pomocníci sa asi náhodou tak nehrnú. Aj lekári, ktorí majú vo svojich ambulanciách chorých s únavovým syndrómom, obvykle priznávajú, že pochopenie pre túto chorobu býva zo strany okolia skôr malé – málokto verí, že obyčajná únava môže s človekom tak zamávať. Nenechajte sa v takom prípade zahnať do kúta.

Navrhnite príbuzným rozhovor s ošetrujúcim lekárom. To, že zatiaľ nie je známe, ako a prečo únavový syndróm vzniká, vážnosť tejto choroby a stavu chorých nijako neznižuje. Požiadajte o pomoc všetkých, ktorí by vám ju mohli poskytnúť. Vyskúšajte všetky možnosti liečby vrátane tých alternatívnych, zistite, čo vám pomáha, a toho sa držte.

Relaxujte, ako sa len dá, a nezabúdajte, že rodičovstvom sa človek nevzdáva samého seba – naopak! Vaše dieťa vás potrebuje silnú a odpočinutú, preto sa aj kvôli nemu snažte dostať do čo najlepšej kondície. Ľudia, ktorí vás majú radi, to určite pochopia.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma