AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako deti vnímajú Vianoce

Najobľúbenejšími sviatkami v roku sú vo väčšine krajín Vianoce. Pre niekoho je to príležitosť stráviť viac času s rodinou, zísť sa napríklad i so vzdialenejšími príbuznými, s ktorými počas roka nie je čas vidieť sa, odpočinúť si od bežného pracovného kolobehu a dopriať si pokojné chvíle a dobré jedlo.
Ako deti vnímajú Vianoce

Pre iných však vianočné sviatky a najmä obdobie pred nimi znamenajú skôr stres navyše než chvíle pohody. Je totiž potrebné upokojiť sa, pripraviť hory jedla, nakúpiť darčeky a pretrpieť niekoľko hodín na návšteve u členov rodiny, ktorých nemajú práve v láske, ale je slušné poctiť ich svojou prítomnosťou.

Vianoce predsa patria rodine. Trúfnem si tvrdiť, že len málo ľudí sa na tieto sviatky pozerá ako na obdobie, kedy je potrebné sa zastaviť, poďakovať za to dobré v našom živote a zamerať sa viac na jeho duchovné (alebo aspoň tie hlbšie) aspekty.

Slovenské Vianoce

Vo väčšine slovenských rodín sa začínajú sviatky pokoja a mieru intenzívnejšie riešiť predovšetkým so začiatkom adventu. Napriek tomu, že čokoládoví Mikuláši a umelí Santa Clausovia sa počas posledných rokov objavujú v obchodoch čím ďalej, tým skôr (tohto roku už v polovici septembra), ľudia nad Vianocami v tejto dobe ešte veľmi neuvažujú.

Len čo sa však začne advent, v mnohých rodinách prepukne doslova predvianočné šialenstvo. Začne sa upratovať, ako by to bola posledná príležitosť uviesť domov do stavu čistoty a poriadku. Nakupuje sa jedlo, ako keby mal nastať hladomor, a kupuje sa toľko darčekov, koľko len peňaženka (alebo v horšom prípade kreditná karta) dovolí.

Niekto si tieto prípravy užíva, niekto ich, naopak, preklína, ale málokto ich dokáže len tak hodiť za hlavu. Čiastočne môže za tento zhon i spoločenský tlak. Všeobecne sa jednoducho očakáva, že na vianočné sviatky bude každý patrične pripravený, a existuje len málo odvážnych žien, ktoré by v mene pohody boli ochotné postaviť sa kritike svokry a prijať nálepku neschopnej gazdinej.

Hoci máme tú možnosť brať vianočné prípravy trošku s nadhľadom, napriek tomu je po nich veľa ľudí skôr strhaných než veselých. A ako vyzerajú samotné sviatky? Väčšina rodín ich trávi predovšetkým sledovaním rozprávok či už vo svojich domovoch alebo na návšteve. Rozprávky k Vianociam neodmysliteľne patria.

Sú zábavné, vytvárajú príjemnú atmosféru, a človeka navyše vracajú do bezstarostného detstva. Práve tak si na vlastné detstvo väčšina z nás spomenie pri zdobení stromčeka, rozbaľovaní darčekov a sadaní k sviatočnému jedlu.

U niekoho býva tiež zvykom zájsť si na polnočnú omšu do kostola alebo aspoň na prechádzku. V každej rodine sviatky prebiehajú trochu inak, ale rozprávky a kopa jedla väčšinou nikde nechýbajú.

Deti a advent

Deti vnímajú Vianoce trošku inak než dospelí. Pre úplnú väčšinu z nich majú nielen samotné vianočné sviatky, ale aj advent také kúzlo, ako nemá žiadne iné obdobie v roku.

Všetko je vyzdobené inak než obvykle, doma voňajú cukrovinky, všade sa hovorí o Ježiškovi, hrajú koledy, vo vani pláva kapor a jedného dňa sa v obývačke objaví vianočný stromček a pod ním kopa darčekov.

I keď pre rodičov býva skĺbenie zamestnania a vianočných príprav vyčerpávajúce, nemali by si tým nechať vziať všetku energiu a dobrú náladu, a nepokaziť tak deťom radosť.

Nebude to totiž dlho trvať a synovia a dcéry zistia, že žiadny Ježiško darčeky nenosí, a tým bude minimálne časť vianočného kúzla preč. Deti by si preto mali niekoľko svojich prvých Vianoc užiť naplno. A to nepôjde, pokiaľ rodičia nebudú v dobrom rozpoložení.

Radšej sa zmierte s tým, že u vás doma nebude všetko úplne perfektné presne ako z katalógu, než aby vás ovládla nervozita a boli ste na svoje okolie protivní. Deťom na troche neporiadku nezáleží, a pokiaľ ste vy sami zvládali žiť v nedokonalom byte po celý rok, mohli by ste to prežiť i cez sviatky.

Pokiaľ však budete na dieťa hystericky jačať, že vám prekáža a nech vás nezdržuje, len tak na to nezabudne. Snažte sa teda venovať nejaký čas i odpočinku a robte niečo, čo máte radi a pri čom sa odreagujete. Základom šťastných Vianoc sú pre dieťa spokojní rodičia, tak na to nezabúdajte. Zlostný tatko a nervózna mamička dokážu čakanie na Ježiška veľmi pokaziť.

I malé dieťa môžete do vianočných príprav ľahko zapojiť, samozrejme, primerane jeho veku. Síce vám tak všetko bude trvať o niečo dlhšie, ale pokiaľ sa s tým dokážete vyrovnať, dostane pre vás toto obdobie nový rozmer a pravdepodobne si ho vy i vaše dieťa užijete oveľa viac. Nechajte vaše dieťa napríklad vykrajovať cukrovinky, niečo ozdobiť…

Skúste si s ním tiež užiť všetko, čo advent ponúka. Vezmite ho na vianočné trhy, vyrobte spolu nejaké ozdoby, spievajte s ním koledy. Vianočné sviatky nie sú len o upratovaní a nákupe darčekov.

Nezabúdajte na to, že deti majú dar tešiť sa i z maličkostí. Ten nám dospelým veľmi často chýba, preto sa nimi inšpirujme a užívajme si každú spoločnú chvíľku, i keď na nás v kuchyni čaká hromada špinavého riadu a tie okná predsa musíme do Štedrého dňa tiež umyť.

Čo dať pod stromček?

Napriek tomu, že vianočné obdobie ponúka mnoho zážitkov, priznajme si, že to, čo deti zaujíma najviac, sú práve darčeky. Celú štedrovečernú večeru trávi väčšina z nich v napätom očakávaní, kedy už sa konečne ozve zvonček oznamujúci príchod Ježiška a s tým i chvíľu, kedy sa pod stromčekom objaví vytúžená nádielka.

Jedlo naše ratolesti väčšinou príliš nezaujíma, naopak ho chcú mať čo najrýchlejšie za sebou, pretože Ježiško obvykle neprichádza, dokiaľ na tanieri ešte niečo ostáva.

Tešenie sa na vytúžené zazvonenie sa z veľkej časti podieľa na jedinečnej štedrovečernej atmosfére, a napriek tomu, že sa stretávam s názormi, že by sme svojim potomkom v tomto ohľade nemali klamať, myslím si, že s vymysleným Ježiškom dieťa viac získa, než stratí. Raz sa síce pravdu dozvie, ale väčšina sa s ňou statočne vyrovná.

Každému rodičovi prirodzene záleží na tom, aby ich deťom darčeky skutočne urobili radosť. To je celkom prirodzené, ale tak ako všetko ostatné, ani toto sa nemá preháňať. Netreba, aby dieťa dostalo niekoľko desiatok darčekov. A už vôbec nie to, aby ste nakupovali dary v takej hodnote, že si na ne budete musieť požičať, a štedrovečernú radosť tak budete splácať niekoľko rokov.

Čo sa týka množstva i kvality darčekov, veľa záleží na tom, ako si všetko sami hneď od začiatku nastavíte.

Pokiaľ dieťa odmalička zvykneme na to, že dostáva napríklad desať darčekov primeranej hodnoty, ktoré mu však urobia radosť, pravdepodobne nebude mať tendenciu sa sťažovať, že je ich málo. Zato keď bude niekoľko rokov zavalené hračkami za tisíc eur, len veľmi nerado sa bude vzdávať tohto štandardu.

A čo konkrétne by ste mali kúpiť deťom pod stromček? Za seba sa prikláňam k tomu, aby dieťa dostalo to, čo sa mu bude páčiť a čo by ste mu normálne nekúpili. Samozrejme, môžete pod stromček pribaliť i nejaké to oblečenie alebo iné praktické veci, ale nepočítajte s tým, že z nich bude vaša ratolesť bohvieako nadšená.

Oblečenie predsa kupujete tak či tak a obzvlášť predškolským deťom je spravidla dosť jedno, čo majú na sebe. Oveľa zaujímavejšie teda budú plyšáky, autíčka, stavebnice… Skúste sa potomka priamo spýtať, čo by chcel, aby mu Ježiško priniesol, alebo mu navrhnite, aby Ježiškovi sám napísal.

Možno síce vymenuje i veci, ktoré nebude vo vašich silách opatriť (a možno k tomu ani nebudete mať najmenšiu chuť), ale pokiaľ sú jeho priania uskutočniteľné, urobíte mu dvojnásobnú radosť – po prvé, bude mať radosť zo samotných darčekov, po druhé z toho, že ho Ježiško vyslyšal.

A čo s tými nerealistickými žiadosťami? Pokúste sa dieťaťu vysvetliť, že napríklad mercedes je veľmi ťažký i pre Ježiška alebo, že delfín by sa vám nevošiel do vane a Ježiško to veľmi dobre vie.

Samostatnou kapitolou sú živé darčeky. V tomto prípade všetko radšej starostlivo zvážte. Je síce krásne sledovať, akú radosť má vaša ratolesť z psíka alebo korytnačky, ale uvedomte si, že to budete predovšetkým vy, kto sa bude starať o nový prírastok. Deti spravidla nie sú natoľko zrelé, aby za zviera prevzali plnú zodpovednosť.

Je to síce pre dieťa dobrá príležitosť, ako sa naučiť zodpovednému správaniu, ale nemôžete sa spoliehať na to, že všetko obstará samo. Takže pokiaľ nie ste dostatočne pripravení sa o zviera starať, radšej ho nekupujte. Veľa takých vianočných darčekov kúpených bez rozmyslu končí v útulkoch, alebo v horšom prípade v kontajneri či na ulici.

Ako tráviť sviatky?

Záleží na každej rodine, akým spôsobom sa rozhodne prežiť Vianoce. Predtým sa kládol väčší dôraz na duchovný význam vianočných sviatkov, dnes sa každý stará skôr o materiálnu stránku.

Tým nechcem tvrdiť, že je azda niečo zlého na tom, pokiaľ človeka zaujímajú darčeky a jedlo, ale tieto sviatky sú výbornou príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli i nad vzťahmi v rodine a nad spôsobom, akým žijeme.

Nemusíte sa celé dni modliť, stačí si vyraziť s rodinou do lesa, dať zvieratkám ku kŕmidlu nejaké ovocie, spoločne si zahrať nejakú hru, pripomenúť si, prečo vlastne Vianoce slávime, alebo si len tak posedieť pri stromčeku a rozprávať sa. Tiež môžete skúsiť oprášiť staré dobré vianočné zvyky, ktoré sa v posledných rokoch postupne vytrácajú.

Ani príliš jednotvárny, ani príliš pestrý program nie je ideálny. V prvom prípade by ste totiž všetci boli otrávení a v druhom preťažení. Pokúste sa o to, aby si každý prišiel na svoje, i keď, samozrejme, nemožno vyhovieť všetkým.

Pokiaľ sa chce hlava rodiny dívať na rozprávky a deti by sa zase radšej išli sánkovať, nie je nutné podriaďovať sa len jednej strane, ale napríklad istý čas sa venujte jednej činnosti a potom zase prejdite k tej druhej.

Pokiaľ je vaším zvykom tráviť Vianoce predovšetkým návštevami príbuzných a známych, myslite na to, že deti to nemusí veľmi baviť. Nemusíte nutne prispôsobovať celý program len im, ale zvážte aspoň to, či navštevovať niekoho, s kým vám v skutočnosti nie je príliš dobre alebo na kom vám až tak veľmi nezáleží.

Nekonečné vysedávanie na návštevách býva vyčerpávajúce i pre dospelých, nieto pre malé deti, ktoré potom často reagujú zlostením, a tým sa môže pokaziť nielen návšteva, ale i celý deň. Situáciu môžete vyriešiť tým, že deťom vezmete nejakú obľúbenú hračku, ktorá by ich zabavila.

Myslite, samozrejme, i na seba, nielen na deti. Nemusíte sa predsa strhať kvôli tomu, aby dieťa malo k dispozícii všetko, čo by mu mohlo urobiť radosť. Zvlášť u dojčiat a batoliat býva prehnaná snaha celkom zbytočná. Ročné dieťa nebude mať z vianočných sviatkov pravdepodobne žiadny výnimočný zážitok tak či tak.

Nebuďte teda sklamaní, pokiaľ neocení vaše úsilie patričným nadšením, a zamerajte sa radšej na vlastnú radosť. Prídu roky, kedy si bude potomok Vianoce uvedomovať až veľmi dobre, a potom príde čas, aby ste všetko, naopak, prispôsobili skôr jemu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma