AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako chápu pôrod a rodičovstvo iné národy

Chceme byť tie najlepšie, najsilnejšie a najúžasnejšie matky „tigrice“, ktoré všetko zvládnu lusknutím prstov rovnako ako v rozprávke. Ale tak to nie je. Sme len obyčajné (čo sa však s najlepšími nevylučuje, však?) ženy. Ako pôrod a starostlivosť o deti chápu inde, a je to naozaj taký rozdiel?
Ako chápu pôrod a rodičovstvo iné národy

Všetko štartuje prípravou na príchod potomka, čo niektoré kultúry a národy vnímajú celkom odlišne. Čas zrodenia je magický a každý národ má vlastné tradície.

Vyberte si víťazný tím 

Vo väčšine kultúr sú pri pôrode prítomné výhradne ženy. Muži nemajú do pôrodnej miestnosti prístup (ani o to veľmi nestoja). Pôrod a všetko, čo s ním súvisí, sa považuje za ženskú doménu. Prítomnosť ženy alebo viacerých žien, ktoré majú skúsenosti, pôsobí pri pôrode veľmi upokojujúcim dojmom.

Obvykle sú to členovia rodiny. Kto by mal zdieľať tú najintímnejšiu chvíľu života ženy a jej práve narodeného dieťaťa, treba zvažovať ešte v tehotenstve.

TIP: Pokiaľ je vaším pôrodníkom muž a vy k nemu prechovávate maximálnu dôveru, netreba hľadať niekoho iného len kvôli pohlaviu. Môžete si však vziať k pôrodu ďalšiu osobu: dulu, partnera, kamarátku, mamu. Záleží na vašom rozhodnutí. Potrebujete podporu od ľudí, pri ktorých vám nebude prekážať, že vás vidia vyčerpanú, nervóznu, miestami na dne síl. 

Doprajte si masáž a bylinky

Staré mexické kultúry, ako mayská alebo yucatánska, zastávali názor, že hodinová celotelová masáž počas každej predpôrodnej návštevy je nevyhnutná potreba. Nejde pri nej totiž len o to, aby ste sa zbavili bolestí, ale vaša pôrodná asistentka sa tak dokonale zoznamuje s vaším telom.

Skúsená pôrodná asistentka je schopná rozpoznať polohu dieťatka a jeho veľkosť len dotykom. Všemožné olejčeky a bylinky môžu upokojiť predpôrodné bolesti, a potom uľahčiť celý pôrod.

TIP: Pôrodná asistentka vám masáž neurobí, má na starosti ešte ďalšie rodičky. Požiadajte teda niekoho blízkeho, nech vám aspoň pravidelne masíruje ramená. Používajte ružové (pomáhajú pri dýchacích ťažkostiach, potení, posilňujú a osviežujú pri samotnom pôrode, dodávajú silu, harmonizujú psychiku) alebo levanduľové oleje a esencie.

Postaviť, stáť!

Ďalšia z pôrodných tradícií, hojne sa vyskytujúcich na celom svete, je pôrod vo vzpriamenej polohe, najčastejšie v podrepe. Nájdete ju už na starých rytinách alebo maľbách. Táto poloha je veľmi chytrá, využíva totiž zákony gravitácie, aby pomohli s pôrodom. Drep zároveň roztvára bedrá a dáva tak dieťaťu viac pries- toru, na rozdiel od polohy poležiačky, ktorá uzatvára panvu. Prieskumy ukazujú, že väčšina žien na svete rodí vo vzpriamenej polohe.

TIP: Dohovorte sa o možnostiach, ktoré budete mať v prvej dobe pôrodnej. Chodenie, polihúvanie na lopte, držanie sa ribstola, poloha na všetkých štyroch bývajú bežne akceptované. Pravdaže, na pôrodnej sále alebo lôžku už obvykle budete ležať. Našťastie už sú ležadlá polohovateľné, takže si môžete polohu uľahčiť a prispôsobiť vlastným pocitom a potrebám.

Rozkmitajte a roztancujte brucho

Niektorí antropológovia veria, že brušný tanec vznikol ako pôrodný rituál medzi kmeňmi Stredného východu, ktoré tento pohyb používali ako pomoc pri kontrakciách a na uľahčenie celého priebehu pôrodu. Hoci to nebol pôvodný účel tanca, určite funguje.

Tanec pôsobí ako protitlak a pôrod nie je taký bolestivý. TIP: Veľa štúdií i niektoré predpôrodné kurzy ponúkajú tance (brušné, relaxačné), ktoré naučia pohyby, pomáhajúce otvoriť pôrodné cesty a dýchať. Spýtajte sa pôrodných asistentiek a na predpôrodných kurzoch. 

Prestrihnutie pupočnej šnúry

Ide o veľmi rýchly a rutinný akt, v mnohých kultúrach vrátane Číny a Indie však má veľký význam. Na mnohých miestach sveta je obvyklé čakať, kým odíde placenta. V momente narodenia je v placente stále asi 40 mililitrov krvi, teda dosť značné množstvo, ktoré môže dieťa získať od matky, kým sa pupočník prestrihne.

Súčasné štúdie dokazujú, že oneskorené prestrihnutie zvyšuje zásoby železa v tele. Napríklad v Indii, pokiaľ dieťa samo nedýcha, sa s prestrihnutím šnúry čaká, kým sa dych rozbehne. Vtedy pôrodníci zahrievajú placentu, aby stále pumpovala krv.

TIP: Niektoré pôrodné asistentky sú ochotné čakať do vypudenia placenty. Porozprávajte sa o tom s pôrodníkom, aké sú zvyklosti v pôrodnici.

Zasaďte si placentu

Placenta je uctievaná v mnohých kultúrach. Ako prvý orgán dieťaťa udržovala jeho život deväť mesiacov. Rodičia ju spália a vysadia nad jej popolom strom ako symbol života pre dieťa. Pochovávanie placenty je bežné v Nigérii, Indonézii a na Havaji.

TIP: Väčšina pôrodníc s placentou nakladá ako s biologickým odpadom. Pokiaľ si ju chcete ponechať, povedzte to včas svojmu pôrodníkovi a dohovorte sa na postupe, ktorý schvaľuje pôrodnica a bude vám vyhovovať . 

Zabaľte svoje brucho

Napríklad v Ekvádore je bežné, že po pôrode (ten je obvykle v réžii samotnej rodičky) prichádzajú pôrodné asistentky a „bruško“ obaľujú teplými prikrývkami.

Táto prax totiž znižuje krvácanie, zmierňuje popôrodné sťahovacie kontrakcie maternice a pomáha svalom, ktoré odviedli ťažkú prácu pri pôrodných sťahoch, aby sa regenerovali. tip: V USA je balenie brucha narastajúcim trendom, môžete si dokonca kúpiť špeciálne pôrodné bandáže vyvinuté priamo na tento účel.

Výchovné rituály

Aj prístup k výchove sa líši kultúra od kultúry, jednoducho iný kraj, iný mrav.

Nórsko: Deti spinkajú vonku, hoci teploty padajú pod bod mrazu.

V Nórsku je detstvo veľmi inštitucionalizované. 

Len čo totiž dieťa dosiahne rok života, rodičia ho umiestňujú do takzvanej Barnehage (nórsky „detská záhrada“). Za poplatok niekoľko sto eur mesačne dostanú celodennú starostlivosť od 8. do 17. hodiny. Ako to vyzerá? Deti trávia vonku podstatnú časť dňa, a to aj vtedy, keď teploty dosahujú extrémne nízke hodnoty počas typických škandinávskych zím.

Vietnam: Rodičia naučia dieťa chodiť na nočník do deviatich mesiacov

Vietnamci učia deti cikať podľa piskotu píšťalky. Funguje u nich akýsi Pavlovov reflex. Rodičia pozorne sledujú, kedy ich potomok začína cikať a vždy jemne zapískajú na píšťalku. Veľmi skoro si dieťa začína asociovať pískanie a cikanie... a je vyhraté! Výskumy dokazujú, že vietnamské deti sa plienok v úplnej väčšine zbavujú do 9. mesiaca. To už je argument.

Dánsko: nechávajú deti pokojne spať v kočíku na chodníku

V Dánsku sú deti veľmi často ponechávané vonku, aby sa im dostalo „frisk luft“, teda čerstvého vzduchu. To je totiž pre Dánov esencia zdravého vývoja dieťaťa. Rodičia zatiaľ obedujú alebo nakupujú.

Polynézske ostrovy: o deti sa starajú deti

Rodičia sa starajú o deti dovtedy, kým sa naučia chodiť. Potom už dostávajú zaškolenie, ako sa starať o iné deti. Predškoláci sa učia, ako upokojiť bábätká. Tým je zase daná do vienka informácia, že poslušnosť je cesta, ako sa môcť „kamarátiť“ so staršími deťmi.

Japonsko: Deti cestujú verejnou hromadnou dopravou bez dozoru

Od určitého veku nechávajú Japonci potomkom pomerne veľkú nezávislosť. Vôbec nie je vzácnosť, keď vidíte sedemročné, ale niekedy už len štvorročné deti samotné cestovať v metre. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma