AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aké testy robia dieťatku po narodení

Vo chvíli, kedy sa dieťatko narodí, je v centre pozornosti nielen vás rodičov, ale i lekárov, pôrodných asistentiek a detskej sestry. Urobia niekoľko rutinných skúšok s jediným cieľom: overiť, že práve narodené dieťa je v poriadku. Ďalšie bežné vyšetrenia budú nasledovať v prvých hodinách a dňoch v pôrodnici. A keď budete vedieť, čo sa s dieťatkom práve deje, budete pokojnejšie.
Aké testy robia dieťatku po narodení

Váha (po pôrode)

Okrem pohlavia je to jedna z prvých informácií, ktorú sa o svojom potomkovi dozviete. Priemerná pôrodná váha je okolo troch kilogramov, dĺžka 50 centimetrov. Pripravte sa na to, že v prvých dňoch asi o 5 až 10 percent poklesne (kým sa rozbehne laktácia a dojčenie). Detský lekár zmeria bábätku hlavičku (priemer obvodu je asi 35 centimetrov), skontroluje fontanelu (mäkkú membránu v hornej časti lebky) a celkovo prezrie prípadné drobné následky pôrodu (podliatiny, opuch na temene hlavičky, ktorý v priebehu niekoľkých hodín zmizne), skontroluje, či pri pôrode nedošlo k nalomeniu kľúčnych kostí. 

Reflexy

K základným patrí Moorov, ktorý sa tiež nazýva úľakový reflex. Tento reflex využívajú lekári pri kontrole vývoja oboch končatín simulovaním pádu dieťaťa. Moorov reflex trvá krátko, pri narodení ho majú všetky deti a vysoké percento z nich si ho uchová ešte po šiestich týždňoch od narodenia. Sací reflex sa stimuluje dotykom miereným na podnebie úst dieťatka. Reflex ustúpi po dvoch až štyroch mesiacoch, kedy začne dieťa túto činnosť vykonávať vedome.

Plantárny (Babinského) reflex je najskúšanejší. Nervový systém ešte nie je úplne vyvinutý, preto pri dráždení chodidla dieťaťa od päty smerom k prštekom po bočnej strane chodidla roztiahne novorodenec prsty do vejára a nožičku stiahne. Tento reflex vymizne v 12. – 16. mesiaci života. 

Oči (do 72 hodín od narodenia)

Pôrodná asistentka alebo lekár vizuálne skontrolujú vzhľad a umiestnenie očí vášho dieťaťa. Posvietia svetlom z oftalmoskopu a overia tak „červený reflex“. To je červený/oranžový odraz od sietnice. Všetky problémy, ako sú infekcie alebo sivý zákal, sa zistia týmto vyšetrením a môžu sa prípadne začať bezprostredne riešiť. 

Sluch (od 48 do 72 hodín od narodenia)

Skríning sa robí v prvých dňoch po narodení, aby sa nezanedbal prirodzený psychomotorický vývoj, ku ktorému sluchové podnety bezpodmienečne patria. Vyšetrenie je bezbolestné, v spánku sa vloží novorodencovi do uška prístroj, ktorý meria odpoveď sluchového receptora. Zistí sa tak, že je vonkajšia časť sluchovej dráhy v poriadku. Niekde sa robí do mesiaca po narodení ambulantne na ORL. 

Vitamín K (po pôrode)

Vitamín K je veľmi dôležité podať ako prevenciu krvácavého ochorenia novorodenca. Hladina tohto vitamínu v organizme závisí od jeho príjmu v potrave a od jeho tvorby v čreve pomocou baktérií.

Dojčení novorodenci a dojčatá ho však v potrave prijímajú veľmi málo a rovnako ani ich črevá nie sú dostatočne osídlené baktériami, ktoré ho tvoria. Z týchto dôvodov sa v pôrodnici podáva novorodencovi 1 mg vitamínu K do žily, do svalu alebo ústami. Vitamín K budete podávať svojmu potomkovi pravidelne po celý prvý rok života. 

Apgar skóre (po pôrode)

Test, ktorý sa robí už v prvej minúte života (potom sa opakuje v 5. a 10. minúte po narodení), má dlhoročnú tradíciu. Úlohou testu je rýchlo vyhodnotiť fyzickú kondíciu dieťaťa a zistiť, či nepotrebuje zvláštnu starostlivosť.

Hodnotia sa pri ňom ozvy srdca (počet srdcových pulzov), dýchanie, svalový tonus (a reakcie na podráždenie), reflexy a farba kože. Všetky položky sestra alebo lekár hodnotí bodmi (0 až 2). Fyziologicky zdravý novorodenec má Apgar skóre 8 až 10 bodov. 

Test z pätičky (72 hodín po pôrode)

V súčasnosti sa robí skríning 13 vrodených metabolických porúch, okrem iného na vylúčenie rizika vrodenej poruchy látkovej výmeny, poruchy funkcie štítnej žľazy (hypotyreózy) a vrodenej nedostatočnosti funkcie nadobličiek, dieťaťu sa odoberie kvapka krvi z pätičky jednej nožičky na špeciálny papierik.

Ten sa po zaschnutí odosiela do špecializovaného laboratória, ktoré vzorku vyšetrí, a pokiaľ je výsledok abnormálny, laboratórium informuje rodičov a ošetrujúceho lekára, ktorý zaistí ďalší postup. Toto vyšetrenie je úplne zásadné a treba, aby ho podstúpili všetci novorodenci. 

Genitálie (do 72 hodín po pôrode)

U chlapcov sa kontroluje, či už semenníky zostúpili do mieška, pri penise zase otvor v špičke a na spodnej strane. U dievčatiek je celkom bežné, že majú biely alebo mierne krvavý výtok z pošvy spôsobený materskými hormónmi, ktoré prenikali do detského organizmu v priebehu tehotenstva.

Rovnaké hormóny môžu spôsobiť, že chlapčekom dočasne napuchnú genitálie a prsia. Všetko sa v priebehu niekoľkých dní samo upraví, až sa hladiny hormónov znížia a postupne vylúčia z organizmu. 

Srdce a pľúca (po pôrode)

Hneď po narodení sledujú lekár i sestra dýchanie dieťaťa, stetoskopom zároveň srdcovú akciu. Kontrola pľúc je dôležitá, aby bolo jasné, že tam neostala voda a môžu samostatne pracovať už od prvého nadýchnutia.

Prvý vdych totiž prevzdušní pľúca a dieťa si od tejto chvíle zabezpečuje prísun kyslíka do tela. Tomu sa prispôsobí aj krvný obeh. Srdiečko smeruje hlavný tok krvi do pľúc, kde sa krv obohacuje kyslíkom. Okysličená krv prúdi do celého tela a zásobuje všetko kyslíkom. 

Brucho a nohy (po pôrode)

Je nutné skontrolovať pohmatom bruško a brušné orgány, či sú všetky na svojich miestach a v správnej veľkosti. Pohyblivosť nožičiek a bedier sa vyšetruje pokrčením kolien a ich vtlačením až do hrudníka, potom sa pri vracaní do východiskovej polohy roztiahnu do tvaru žaby.

Táto kontrola bedier je orientačná, v priebehu prvých dní by sa malo dieťatko vyšetriť aj ultrazvukom. Ďalšia kontrola nasleduje po šestonedelí a definitívne potvrdené zdravé bedrá budete mať v troch mesiacoch v ortopedickej ambulancii. 

Koža (po pôrode a v ďalších dňoch)

Okrem najrôznejších otlakov a pľuzgierov majú čerství novorodenci začervenanú kožu, niekedy modrasté nožičky a ručičky, všetky tieto drobné defekty na kráse patria k bežným prejavom adaptácie kože na vonkajšie prostredie. V prvých dňoch sa bábätkám olupuje koža, najviac na rukách, členkoch a nohách.

Na tvári, nose, lícach, čele a hornej pere sa v prvých dňoch objavujú mnohopočetné bielo-žlté papulky, ktoré sú spôsobené stimuláciou mazových žliaz materskými hormónmi androgénmi v poslednom mesiaci pred pôrodom. Na tvári i tele bábätiek sa v priebehu prvých dní objavujú tiež mílie (hladké biele perličky). Dôležitá je šetrná starostlivosť o pokožku celého tela. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma