AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aj choré dieťa potrebuje zábavu

S chorým dieťaťom šijú všetci čerti. Udržať ho v posteli nie je vôbec jednoduché.
Aj choré dieťa potrebuje zábavu

"Okamžite do tej postele, nech už ťa tu nevidím."

"Nebehaj tu, máš ležať."

"Prikry sa tou perinou, nech si v teple, už som ti to dnes hovorila asi desaťkrát."

Vyzerá to u vás podobne, keď je váš potomok chorý a musí ležať v posteli? Určite áno, pretože akonáhle sa deťom polepší a choroba trošku ustúpi, začnú sa nudiť. Kým majú teplotu a cítia na sebe príznaky choroby, tak skutočne ležia a možno aj viac spia, ale s ústupom ochorenia už chcú podnikať niečo zaujímavé, je to prirodzené, majú to vo svojej povahe. A ak sú malé, ťažko sa im vysvetľuje, že musia ležať, aby sa uzdravili.

Detská choroba je veľkou záťažou aj pre rodičov. Nielen, že majú o svoje dieťa prirodzené obavy, ale tiež musia preorganizovať svoj denný program, požiadať v práci o "ošetrovačku", alebo si zariadiť prácu z domova. A potom nastáva možno ešte zložitejšia situácia, kedy rodič musí skĺbiť starostlivosť o svojho potomka, čas na jeho zábavu, aby sa nenudil a vydržal v posteli, a svoju prácu, pretože osemhodinovú pracovnú dobu nemožno nahradiť prácou v noci. Ako to teda urobiť a nezblázniť sa z toho?

Choré dieťa vyžaduje omnoho viac pozornosti ako dieťa zdravé. Naviac je kvôli chorobe plačlivé, viac túži po maznaní a pozornosti mamičky. Malé deti tiež nevydržia pri jednej činnosti dlho, takže zábavu musíte často striedať. Každopádne sa pripravte na veľký nápor na nervy, najmä v prípade dlhodobých chorôb, kedy budete aj vy potrebovať viac odpočívať, a to hlavne psychicky. Preto si dohodnite s partnerom, že niektorý deň príde z práce skôr a vy budete môcť odísť. Takáto káva či vínko s priateľmi alebo hodina vo fitku vám skvele prečistí hlavu a vy hneď zase dokážete nálady svojho potomka znášať lepšie.

Ak naozaj musíte počas dňa pracovať, oplatí sa nastaviť si s dieťaťom striedavý režim. Napríklad sa dohodnite, že sa vždy budete chvíľku spoločne hrať a potom vás nechajú v pokoji pracovať a budú sa hrať samé. Ak sa váš potomok ešte nie je schopný hrať sám, siahnite po rozprávkach. Iste, sú rodičia, ktorí vám budú tvrdiť, že malé deti by sa nemali pozerať na rozprávky, a iste majú kus pravdy, ale niekedy prácu urobiť musíte a nervy máte tiež len jedny. V čase choroby nie je nutné dodržiavať všetky pevne stanovené výchovné princípy a neznamená to, že svojho potomka rozmaznáte.

Čítajte si

Knihy majú čarovnú moc, a čím skôr ju svojmu potomkovi ukážu, tým väčšie dobrodružstvo mu umožníte. Vy ovplyvníte, či dieťa bude čítanie baviť, alebo nie. Ukazujte si v knihe obrázky, meňte hlasy, rýchlosť i tón a uvidíte, že vám bude patriť ich plná pozornosť aj niekoľko desiatok minút.

Pozorujte vtákov

My sme si dali krmítko pred okno tak, že môžeme vidieť z gauča, aký vtáčik tam priletí. Keď bola dcéra poslednýkrát chorá, vydržala sa na vtáčiky za oknom pozerať pekne dlho. Navyše vedela, že musí byť úplne v pokoji, inak vtáky vyplaší.

Nemáte krmítko? Nevadí. Nalepte na parapet nejakú hlbšiu misku, nasypte do nej semienka a vtáčiky si k vám cestu nájdu sami.

Malujte si

Deti si radi maľujú a ocenia, keď sa tejto zábave budete venovať s nimi. Môžete si kresliť v posteli, rovnako ako na gauči, dôležité je, že dieťa bude v pokoji. Ak vyskúšate predchádzajúci tip, môžete si spoločne maľovať vtáčiky, ktoré prileteli k vám na kŕmidlo.

Presťahujte mu posteľ

Možno dieťa nechce byť v postieľke, pretože je v izbe samo. Presuňte mu posteľ k vám. Vôbec nemusíte sťahovať nábytok, len mu niekde urobte pelech. Hlavne pozor na prechladnutie. Ale verte, že dieťa si bude chcieť nové miesto poriadne užiť a nevylezie.

Rovnako tak mu môžete rôzne po byte stavať bunkre, ktoré vždy urobíte tak, aby v nich dieťa bolo v teple. Bude nadšené z nového miesta a nevystrčí nos.

Pečte a varte

Zapojte dieťa do prípravy jedál. Nebude síce v posteli, ale bude sa vedľa vás obšmietať napríklad s cestom na perník a až uvidí prvý vysledok, bude nadšené a bude chcieť pokračovať. Pečenie a varenie baví aj chlapcov.
Až bude mať dieťa zase chuť k jedlu, prizvite ho na pomoc k vareniu. Nemusí robiť nič zložitého, ale bude vám rado pomáhať.

Učte sa spoločne

Využite spoločne stráveného času a naučte dieťa niečo nové. Môžete sa učiť pesničku, básničku, ale aj farby, písmená, čísla. Keď to urobíte zábavnou formou, určite dieťa zaujmete.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma