AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aj astmatičky môžu prežiť krásne tehotenstvo

Alergie a astma sú civilizačné choroby, ktoré majú celosvetovo čoraz väčší výskyt. Medicína síce zatiaľ nemôže ponúknuť jednoduché riešenie, ako sa ochorenia zbaviť, napriek tomu môžete vy sama pre seba i bábätko v tomto období urobiť veľa pozitívneho.
Aj astmatičky môžu prežiť krásne tehotenstvo

Pre ženy liečiaci sa s alergiami a astmou je vždy lepšie tehotenstvo naplánovať dopredu, najlepšie v spolupráci s alergológom / imunológom a gynekológom. Niekedy je totiž vhodné vopred pozmeniť lieky, vypočítať rizikové ročné obdobie atď.

Ak ste už otehotnela, nie je nutné sa stresovať náhlou situáciou. Užívané lieky na alergiu a astmu bývajú tak bezpečné, že sa ich netreba obávať ani v inom stave. Existujú síce zriedkavé prípady, kedy došlo k poškodeniu plodu alebo poruche rastu dieťaťa, ale zvyčajne to bolo zapríčinené nespoluprácou tehotnej ženy alebo nevhodnou kombináciou liečiv.

Je preto potrebné zdôrazniť, že dobre liečená astmatička tehotenstvo zvládne bez výraznejšieho zvýšenia astmatických záchvatov. To sa týka aj vlastného pôrodu. Nevyhýbajte sa ani následnému dojčeniu. To sa astmatičkám odporúča, pretože zvyšuje imunitu dieťaťa a znižuje pravdepodobnosť, že potomok bude tiež alergik či astmatik.

Tipy, ako prežiť krásne tehotenstvo:

  • Pokiaľ to ide, tehotenstvo si naplánujte.

  • Po zistení gravidity choďte k lekárovi (alergológovi / imunológovi a gynekológovi) čo najskôr.

  • V tehotenstve sa snažte eliminovať stres a nepreťažujte sa.

  • Veľa odpočívajte, dodržiavajte zásady zdravej stravy s vitamínmi, vyvarujte sa pobytu v zafajčenom prostredí a čo najviac znížte kontakt so "svojím" alergénom.

  • Ak to zdravie umožňuje, zostaňte čo najviac aktívna, vhodné športy konzultujte s lekárom.

  • V prípade nutnosti úpravy liečby verte svojmu lekárovi a riaďte sa jeho odporúčaniami.

  • Nebojte sa opýtať odborníka na čokoľvek, čo vás zaujíma. Platí totiž pravidlo: "dobre informovaný astmatik má svoju chorobu vždy lepšie pod kontrolou ako ten bez dostatočných znalostí".

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma