AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aby šestonedelie prebehlo bez komplikácií

Obdobie po pôrode býva veľmi náročné. Zatiaľ čo si vy zvykáte na úlohu matky, vaše telo sa snaží dostať do pôvodnej formy. V tomto období je veľmi dôležité dodržiavať isté pravidlá, aby ste si neprivodili vážne zdravotné komplikácie.
Aby šestonedelie prebehlo bez komplikácií

Šestonedelie sa začína hneď po vypudení placenty a zväčša trvá šesť – osem týždňov. Počas tohto obdobia ženské telo prechádza obrovskými zmenami. Začína sa totiž po náročnom období tehotenstva a pôrodu pomaly regenerovať. Prichádza k hojeniu rán na pohlavných orgánoch, ktoré boli spôsobené pôrodom, spúšťa sa produkcia mlieka a vaječníky sa tiež pomaly dostávajú do pôvodnej formy.

Prichádza k regenerácii maternice, ktorá sa počas tehotenstva zväčšila z približne 70 gramov na jedno kilo. Maternica sa dá po vypudení placenty nahmatať medzi pupkom a lonovou kosťou. Denne klesá o hrúbku jedného prsta nižšie. Na 10. deň šestonedelia sa už od brušnej steny nedá nahmatať. Regenerácia je však celkom ukončená až po uplynutí šestonedelia.

„Po odchode placenty v prvých dňoch je krvácanie veľmi silné, niekedy pri státí alebo pohybe odchádzajú krvné zrazeniny, potom krvácanie prejde do tzv. očistiek (lochii), ktoré menia farbu v závislosti od prímesí krvi. Prichádza ku kontrakciám svalov maternice, ktoré urýchľujú regeneráciu maternice a sú podmienené dojčením a s tým spojeným vylučovaním hormónu oxytocín. Kontrakcie maternice môžu byť spočiatku bolestivé,“ vysvetľuje gynekológ a pôrodník Milan Dzadík z prešovskej kliniky ProCare.

U prvorodičiek väčšinou sťahy maternice nebývajú bolestivé. U viacnásobných mamičiek však musí maternica kvôli predchádzajúcemu zväčšeniu svalstva vynaložiť viac sily, aby sa dostala do pôvodnej formy, a tak sú sťahy sprevádzané kŕčovitými bolesťami. Tie sú obzvlášť silné pri dojčení, zo dňa na deň však slabnú. To však ani zďaleka nie je všetko. 

Vplyvom hormonálnych zmien môže prísť taktiež k rôznym telesným, ale aj duševným ťažkostiam ako: 

Vypadávanie vlasov 

Počas šestonedelia a dojčenia prichádza k väčšiemu vypadávaniu vlasov. No neľakajte sa! Počas tehotenstva vám vlasy aj tak zhustli, takže v normálnom prípade sa nemusíte báť žiadneho negatívneho efektu. „Po odstavení dojčaťa sa tento stav normalizuje,“ hovorí doktor Dzadík. 

Návaly potu 

Aj v tomto prípade úradujú hormóny. „Pamätám si to ako včera. Po pôrode mi bola obrovská zima a o hodinu by som sa najradšej zvliekla z kože. Tak som sa potila. Podobné pocity zdieľali aj moje spolubývajúce v nemocnici, takže som sa nemusela hanbiť, keď som vyšla po stýkrát zo sprchy a o pár minút som bola zase spotená,“ spomína prvorodička Júlia. Po pár týždňoch tieto problémy ustali. 

Pokles pošvy a maternice 

Svalstvo dna panvy a brucha sa počas tehotenstva a pôrodu silne namáha a naťahuje. Po viacerých alebo ťažkých pôrodoch sa tak môžu objaviť ťažkosti ako klesanie vagíny a maternice a s tým spojený únik moču. Aby ste udržali tieto ťažkosti v čo najmenšej miere, mali by ste po skončení šestonedelia začať s relaxačnou gymnastikou. 

Hemoroidy ako dôsledok pôrodu 

Zlatá žila, ako hemoroidy ľudovo nazývame, nie je po pôrode nič výnimočné. Vysoký tlak v panve počas pôrodu totiž spôsobí vychýlenie časti sliznice hrubého čreva v oblasti konečníka. Hemoroidy bývajú sprevádzané pálením, svrbením a zvýšenou citlivosťou. Dobrou správou je, že čoskoro vymiznú. „Netušila som, že po pôrode môžem dostať hemoroidy. No stalo sa. Tri mesiace som chodila s vytrčeným zadkom a sedenie bolo pre mňa utrpenie. Po druhom pôrode som si ich teda dala skontrolovať už v nemocnici,“ hovorí Martina. 

Horúčka šestonedieľok 

Prvé dni po pôrode je ešte stále otvorený krčok maternice, čo znamená, že zárodky baktérií môžu pokojne dnu vniknúť a kvôli poraneniam vzniknutým pri pôrode tu nachádzajú veľmi dobrú živnú pôdu. Symptómami tejto infekcie je zvýšená teplota alebo horúčka, zimnica, zapáchajúce očistky, či krvácanie. Regenerácia maternice je tak spomalená a v ťažkých prípadoch sa môže infekcia rozšíriť do maternice, vajcovodov, vaječníkov a brušnej dutiny. Infikované môže byť popôrodné poranenie. Preto je v šestonedelí viac ako inokedy dôležitá hygiena. „Sprchovanie sa po každej stolici a močení by malo byť samozrejmosť. Ďalej hygiena prsníkov pred dojčením a po dojčení a tiež umývanie rúk,“ upozorňuje gynekológ. Vysoká teplota môže byť spôsobená upchatím a zablokovaním mliekovodov alebo mastitídou. 

Trombózy a embólie 

Ženy v šestonedelí sú nimi obzvlášť ohrozené. Schopnosť zrážanlivosti krvi je u šestonedieľok dvakrát taká vysoká ako normálne. Hormonálne pôsobenie počas tehotenstva je podporované tvorbou kŕčových žíl. Tie taktiež zvyšujú nebezpečenstvo trombózy. Čerstvé mamičky sa po pôrode regenerujú a na nejaké telesné aktivity nemajú ani pomyslenie – takže krv tečie len „pomaly“. Ďalší činiteľ, ktorý prispieva k trombóze, je zväčšená maternica. Tá tlačí na veľké žily a obmedzuje krvný tok. Aby ste spomínaným rizikám predišli, mali by ste začať s gymnastikou v šestonedelí. 

Depresie 

Baby blues pozná zrejme každá mamička. Pocity šťastia sa striedajú s obavami, či budete dobrou mamou, ako to všetko zvládnete, keď partner odíde do práce, či vychováte zo svojho potomka slušného človeka... Ale čo ak tieto pocity trvajú dlhšie? Vtedy sa už dá hovoriť o psychotickej depresii šestonedelia. Jej príčina, žiaľ, nie je jednoznačne vysvetlená. Predpokladá sa, že stavy ako náhly bezdôvodný plač alebo obavy zo zlyhania, vyvolávajú rýchle hormonálne zmeny po pôrode. To však nie sú jediné príznaky depresie šestonedelia. Okrem depresívnej nálady prichádza k poruchám spánku, vnútornému nepokoju a strate motivácie. Ak sa k tomu ešte pridá nepochopenie zo strany rodiny, ktorá len nechápavo krúti hlavou nad tým, prečo sa mama neteší, keď má zdravé a šikovné dieťa – situácia sa zhoršuje. Vtedy je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. 

Zriedkavé, no o to ťažšie ochorenie je psychóza šestonedelia. Tá postihuje približne dve ženy z tisíc. Začína sa väčšinou počas prvých dvoch týždňov od pôrodu a jej príznakmi sú depresívne a euforické stavy, halucinácie, stavy strachu a paniky, bludné predstavy, vnútorný nepokoj… Matka nie je schopná sa starať o dieťa. Psychóza šestonedelia si žiada medikamentóznu liečbu a častokrát aj liečbu na psychiatrickej klinike.

Pozor, niečo sa deje

Vypudením placenty a zvyškov plodovej blany vzniká na sliznici maternice veľká plošná rana, podobná hlbokej odrenine. Časté sú aj poranenia pôrodného kanála. Hojenie týchto rán prebieha v niekoľkých fázach. V prvých dvoch dňoch je krvácanie veľmi silné. Strata krvi činí až pol litra a krvný obeh mamičky je silno zaťažený.

Pri pohybe alebo státí je krvácanie v návaloch a častokrát aj s veľkými krvnými zrazeninami. V priebehu troch dní krvácanie prejde do takzvaných očistiek (lochie). „Očistky menia farbu v závislosti od prímesí krvi. Prvé dni sú zafarbené na červeno (prímes krvi). Keď sa zdroje krvi zahoja, farbia sa do hneda, potom čoraz viac žltnú - čo má na svedomí prímes bielych krviniek, a po 4 týždňoch sú lochie belavé,“ vysvetľuje MUDr. Dzadík.

Ako sme už spomínali, v období šestonedelia je veľmi dôležité dodržiavať hygienu. Lochie síce nie sú vysokoinfekčný sekrét, ale môžu obsahovať zárodky baktérií, ktoré spôsobujú horúčku šestonedieľok a ťažkosti s ňou spojené. Sprchovanie po každej návšteve toalety by teda malo byť samozrejmé, rovnako ako umývanie rúk. 

Bohužiaľ nie vždy prebieha zotavovanie sa po pôrode podľa našich predstáv. Poruchy hojenia rán a regenerácie maternice môžu byť spojené s príliš silnými alebo s príliš slabými očistkami. Môže dokonca prichádzať aj k takzvanému hromadeniu očistiek. „Ak sú očistky aj 2 týždne po pôrode ešte stále krvavé, je to jasný príznak narušenia hojenia rán,“ hovorí odborník.

Vtedy je dôležité bezodkladne navštíviť lekára. Nebezpečenstvo týchto porúch je totiž v silnejšej strate krvi ako aj vo zvýšenom riziku očistkov obsahujúcich vznikajúce zárodky. Ďalšie ťažkosti, pri ktorých by mala žena navštíviť lekára, sú bolesti prsníkov, teploty, zapáchajúci výtok a podobne. 

Vstup tam dole zakázaný

Žena sa po pôrode výborne zotavuje, dieťatko krásne spí a aj chuť na pohlavný styk by bola. Vy si poviete, že sa cítite fit a pohľad partnera, ktorý je už niekoľko týždňov bez sexu, vás nakoniec presvedčí. Ale čo ak vám povieme, že vaše popôrodné „po prvý raz“ môže mať nepekné následky. Organizmus ženy po pôrode je totiž náchylný na infekcie, a tak je vhodné sa počas šestonedelia zdržať pohlavného styku, či akýchkoľvek radovánok.

„Pohlavný styk by sa mal začať až po skončení hojenia rán a po úplnom odznení očistiek, nakoľko pohlavný styk skôr ako 6 týždňov nesie so sebou riziko infekcie a záleží aj ako sa žena cíti, či nemá bolesti, nekrváca,“ vysvetľuje gynekológ a pôrodník. Okrem pohlavného styku sa neodporúča ani žiadna manipulácia v pošve prstami, či nebodaj inými predmetmi. Nezahojené poranenia sa totiž môžu zhoršiť, infikovať alebo môže povoliť popôrodné šitie.

Ak bol pôrod komplikovaný, čas hojenia a regenerácie organizmu býva zväčša dlhší. V akom stave sú rodidlá a či je vaše telo pripravené na pohlavný styk, by ma vždy posúdiť gynekológ. 

Za spoluprácu ďakujeme MUDr. Milanovi Dzadíkovi, gynekológovi a pôrodníkovi z ProCare Prešov. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma