AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aby leto nebolo zaparené...

Zaparenej pokožke a potničkám sa zrejme celkom vyhne len máloktoré dojča. Pre dobrý pocit vášho bábätka však treba urobiť všetko, čo sa len dá.
Aby leto nebolo zaparené...

Pokožka najmenších detí je sama osebe veľmi citlivá, k tomu pripočítajme ešte zvláštnu klímu v uzavretej plienke či už papierovej alebo látkovej, a je jasné, že bez adekvátnej starostlivosti sa dojčenská koža jednoducho nezaobíde.

A v lete to vzhľadom na stúpajúce teploty platí dvojnásobne, lebo dojčatá nie sú ešte schopné regulovať teplotu vlastného tela tak dobre ako dospelí, takže sa oveľa viac potia.

V plienkovej oblasti sa tak stretáva moč s potom a na problém je zarobené. Ako sa teda vyhnúť obávaným zapareninám a potničkám?

Len jedna vrstva navyše

„Pokiaľ sa chceme vyhnúť potničkám, potom je nutné obmedziť pobyt dieťaťa v horúcom a vlhkom prostredí,“ hovorí dermatologička Helena Jančová. „Náchylní k potničkám sú hlavne novorodenci a dojčatá, u ktorých je termoregulácia a funkcia potných žliaz znížená.

Preto netreba dieťa zbytočne veľmi naobliekať, aby na sebe nemalo mnoho vrstiev oblečenia. Ideálne je oblečenie z bavlny. Naša detská lekárka, keď videla moje naobliekané deti, mi vždy radila, nech dám dieťaťu len o jednu vrstvu viac, ako mám na sebe ja,“ dodáva s úsmevom lekárka.

V sparnom dni nie je nutná ani spomínaná vrstva navyše, dieťatko sa môže v kočíku nechať v bodíčku alebo len v plienke, prípadne ho zakryť látkovou plienkou. Kočík musí byť, samozrejme, v tieni, dojčatá by sa nemali vôbec dostať na priame slnečné svetlo.

Menej je viac

Potničky zažije každé dieťa aspoň raz za život. Ide o drobné červené pupienky, ktoré niekedy svrbia, takže sa môžu stať príčinou zdanlivo nevysvetliteľného dojčenského plaču. Nie sú nebezpečné, skôr nepríjemné. „Potničky sa zahoja aj bez liečby. Postihnuté miesta treba nechať na vzduchu, čo je tiež prevencia ďalšieho zapotenia a zaparenia.

Určite je dobré zintenzívniť hygienické opatrenia, aby sme predišli prípadnej druhotnej infekcii. Po umytí je nutné postihnuté miesta dôkladne vysušiť,“ radí doktorka Jančová. Veľa mamičiek má však pocit, že jednoducho musia potničky nejako ošetriť, aby ich bábätko netrpelo. Volia preto často rôzne krémy alebo aspoň bylinky. Čo na to dermatologička?

„Rozhodne neodporúčam žiadne veľmi mastné krémy alebo dráždivé masti a ďalšie prípravky. Veľmi neodporúčam ani rôzne bylinné prípravky, aj keď harmanček väčšinou pomôže. Na urýchlenie zahojenia kože by som volila nedráždivé vysušujúce prípravky, teda púdre, prípadne zásypy s obsahom oxidu zinočnatého.“

Nechajte kožu vetrať

Ešte potvorskejší problém predstavujú v lete zapareniny, ktoré sa dokážu
v priebehu pár hodín rozrásť do veľkých boľavých máp, ktoré bábätko nenechajú na pokoji. Prevencia je podobná ako pri potničkách: snažiť sa maximálne vyhnúť zapoteniu a zapareniu kože v horúčave a vlhku.

„Keď sa u dieťaťa vyskytnú zapareniny, opäť treba zvýšiť hygienické
a režimové opatrenia a nechať kožu čo najviac vetrať a dýchať. Pomôže častejšia výmena plienok, umývanie zaparenej kože výhradne šetrnými medicinálnymi nedráždivými prípravkami.

Po umytí kožu šetrne vysušíme jemným prikladaním ručníka alebo plienky, nie trením. Potom je vhodné aplikovať ochranný bariérový krém s oxidom zinočnatým, stačí len ľahká vrstva. Silná nepriedušná vrstva krému či masti by, naopak, mohla stav ešte zhoršiť,“ radí dermatologička.

Vystopujte príčinu

Pokiaľ má vaše bábätko sklon k zapareninám, ktoré sa u neho objavujú často aj napriek rôznym preventívnym opatreniam, je namieste pokúsiť sa vysledovať, čo problém spôsobuje. V prípade papierových plienok, ktoré často vyzerajú ako suché, hoci suché nie sú, môže byť problém v menej častom prebaľovaní.

Pri látkových plienkach zase môžu problémy spôsobiť niektoré chemikálie, podobne ako pri jednorazových vlhčených obrúskoch. Potom treba zvoliť hypoalergénny variant a podrobným skúšaním zistiť, ktorý výrobok dieťaťu vyhovuje. Niektorým deťom, ktoré na zapareniny veľmi trpeli, pomohli plienky z bambusového vlákna, ktoré majú výrazne vyššiu nasiakavosť.

Zapareniny sa môžu tiež objaviť po niektorých príkrmoch, ktoré spôsobia vyššiu agresivitu moču. Najčastejším páchateľom v tomto smere býva tropické a kyslé ovocie a šťavy z neho, skúste teda pri ťažkostiach vynechať tieto pochúťky zo stravy dojčaťa.

Starostlivosť sa vyplatí

Pretože pravdepodobne nikto z nás nestihne bábätko prebaliť ihneď potom, čo sa pocikalo alebo pokakalo, treba sa starať o pokožku v plienkovej oblasti pravidelne a sústavne. Používanie bariérového krému alebo masti, ktoré kožu dieťaťa ochránia pred agresívnymi zložkami moču a stolice, by teda malo byť samozrejmé nielen v lete.

Mnoho mamičiek si pochvaľuje tradičnú českú masť Rybilka, ktorú dostať hotovú v tube, alebo vám ju namiešajú na požiadanie v lekárni. Spokojnosť panuje medzi rodičmi dojčiat aj s masťou Bepanthen, kalciovou, zinkovou alebo Ondřejovou masťou.

Zapareniny sa však môžu vyskytnúť nielen v plienkovej oblasti, ale aj na miestach, kde je veľa kožných záhybov, napríklad na krku alebo stehnách u silnejších dojčiat. Stretnúť sa s nimi môžete tiež v okolí pusinky, najmä u detí, ktoré nedajú cumlík z pusy. V takom prípade, pokiaľ sa to dá, obmedzte používanie cumlíka, pusinku natrite a cumlík vymeňte za nový.

Kedy ísť k lekárovi

Pokiaľ sa prejavy zaparenín do niekoľkých dní intenzívneho vetrania a ošetrovania nezlepšia, navštívte detského lekára. Mohlo by ísť o prejav kvasinkovej infekcie či iného zápalu, ktorého liečbu vlastnými silami pravdepodobne nezvládnete. Riziko infekcie hrozí nielen v plienkovej oblasti, ale aj tam, kam si dieťatko dosiahne ručičkami. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma