AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

A je to tu znova! Upchatý noštek, kýchanie: niet pochýb - je to nádcha...

Nádcha je veľmi častou infekciou, síce nezávažnou, ale veľmi nepríjemnou, najmä u detí vo veku od 6 mesiacov do 7 rokov (v priemere 6 až 8 krát ročne, zvlášť v období jeseň – zima) . Čo je pôvodcom nádchy? Je to viac ako 200 vírusov (rhinovírus, coronavírus, RSV, vírus influenza...), ktorých rôznorodosť má za následok nádchy rôzneho druhu.
A je to tu znova! Upchatý noštek, kýchanie: niet pochýb - je to nádcha...

Tečie Vášmu dieťatku z nosa? Jeho telo sa bráni!

Nos je vstupnou bránou pre vírusy a baktérie prítomné vo vzduchu, ktorý dýchame. Preto je nos „vyzbrojený“: vnútro nosa je vystlané bunkami, ktoré tvoria nosovú sliznicu, vlhké tkanivo schopné reagovať na vonkajšie prostredie. Keď na nosovú sliznicu útočí vírus, vzniká miestna zápalová reakcia. Cievy sa rozšíria, tkanivo opuchne/zhrubne...to vyvoláva pocit

„upchatého nosa“. Na svoju obranu produkujú bunky hlien,  ktorý obsahuje biele krvinky a protilátky ako „pascu na likvidáciu“ vírusov, to je dôvod prečo nám „tečie z nosa“. Táto reakcia je obranným mechanizmom organizmu, ktorý je veľmi užitočný, ale subjektívne veľmi nepríjemný.

Na odstránenie tohto aj ďalších nepríjemných prejavov nádchy akými sú časté kýchanie, oslabený čuch, suchosť sliznice a slzenie je možné sa riadiť niekoľkými pravidlami pre zlepšenie komfortu:

  • Je potrebné piť veľa tekutín, zvlášť teplých nápojov, aby sa hlien, ktorý spôsobuje ťažkosti pri dýchaní zriedil a tiež, aby sa zamedzilo strate tekutín pri horúčke.
  • Vetrať miestnosti, hoci je vonku veľmi chladno, aby sa vzduch v miestnosti vymenil. Lepšie je vyvetrať 5 minút každý deň, ako vetrať raz za týždeň polhodiny.
  • Zvlhčovať vzduch v miestnosti, najmä v spálni, pomocou zvlhčovačov alebo jednoducho tak, že necháme sušiť bielizeň v izbe a nezapíname kúrenie na teplotu vyššiu ako je 18° - 20°C. Suchý vzduch dráždi nosovú sliznicu.

Ak aj napriek týmto opatreniam pociťujete vy alebo vaše dieťa nepríjemné pocity, a navyše ak sa jedná o veľmi malé deti, pri ktorých tieto opatrenia nie sú vždy možné, je čas siahnuť po komplexnom a účinnom lieku.

Coryzalia lieči zápal nosovej sliznice a vďaka svojej liekovej forme tabliet (veľmi malým deťom – dojčatá do 1 roka je možné podať liek rozdrvený a rozpustený v troške vody.) nedráždi nosovú sliznicu a je účinná od prvých príznakov nádchy. Liek je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy a nie je návykový.

Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Konzultácia lekára je nevyhnutná v prípade akýchkoľvek pochybností a predovšetkým pokiaľ sa jedná o veľmi malé deti!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma