AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

A dýchanie už máte natrénované?

V záplave predpôrodných rád z vášho okolia a kurzov sa vás iste dotkne aj otázka dýchacích techník pri pôrode. Vám samotnej by to možno ani nenapadlo, ale keď sa o tom všade tak píše a hovorí, nemali by ste pôrodné dýchania predsa len začať trénovať?
A dýchanie už máte natrénované?

Keď sa v známej americkej komédii Ako porodiť a nezblázniť sa pripravuje päť žien na dráhu materstva, každá k tejto prípravke zaujíma odlišný prístup. Jedna lúska rodičovské knihy a na odborných kurzoch trávi viac času než
v práci, pretože potrebuje vedieť, že načerpala maximum vedomostí.

Vidíme ale aj tehuľku, ktorej prirodzený naturel velí spoliehať sa na overené „ono to nejako dopadne“. Všetky hrdinky filmu však spája jedno: nech už bola ich (ne)príprava akákoľvek, všetky porodili absolútne suverénne a bez problémov. Pokiaľ vás to upokojí, rovnaké je to aj mimo filmového plátna a tiež s otázkou dýchacích techník.

Celkom iste ich môžete trénovať vopred, podmienkou pohodového pôrodu však nie sú. Aj ak by ste ich totiž zabudli, telo vás povedie. Ako máte v jednotlivých fázach pôrodu dýchať, vám povie s rovnakou prirodzenosťou, ako keď napríklad stúpate do kopca.

A pri pôrode platí viac než kedy inokedy, že žena sa má sústrediť a spoľahnúť najmä sama na seba a svoje potreby. „Odborníci v oblasti normálneho pôrodu sa všeobecne zhodujú na tom, že čím menej žena o pôrode v dobe rodenia premýšľa, tým lepšie pôrod prebieha,“ tvrdí pôrodná asistentka Zuzana Štromerová.

„Čím viac toho vedome rieši, tým viac sa zvyšuje riziko, že sa pôrod spomalí alebo dokonca skomplikuje. Nechať to tak, nech sa to deje samo... To je hlavná poučka pre pôrod, a platí tiež na dýchanie.“

Palivo pre svaly maternice

S učením dýchacích pôrodných techník si teda hlavu príliš lámať nemusíte. „Myslím si, že nie je vôbec nutné dýchanie nejako trénovať,“ hovorí rozhodne súkromná pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková. „Dýchať vieme od narodenia a dýchanie sa prirodzene mení podľa aktivity, ktorej sa práve venujeme.

Nikto nás neučí, že pri behu máme dýchať rýchlejšie, a keď usíname, máme dýchať pomalšie, a napriek tomu to telo vie. A rovnaké je to i s pôrodom.“ Podľa pôrodnej asistentky ženy samy inštinktívne dýchajú presne tak, aby malo bábätko vždy dostatok kyslíka, a preto nie je nutné, aby žene pri pôrode do dýchania ktokoľvek zasahoval.

„Takéto vedenie by, naopak, mohlo spôsobiť napríklad nedostatok kyslíka pre dieťatko,“ dodáva pôrodná asistentka. Kyslíkom potrebuje byť dieťatko priebežne zásobené, kyslík je zároveň aj najdôležitejším palivom pre pracujúce svaly maternice.

„Správne“ dýchanie pri pôrode vám navyše pomôže sa v priebehu bolestivých kontrakcií uvoľniť a načerpať silu, bolesť je potom lepšie zvládnuteľná a oveľa menej vyčerpávajúca. Každá doba pôrodná má svoj optimálny spôsob dýchania (pomalé dýchanie v prvej dobe pôrodnej, hlboké rovnomerné medzi kontrakciami...), je však celkom individuálne, akým typom dychu si pomôžete.

Šteňa verzus bernardín

Základom dychových techník je dýchať pomaly, pokiaľ možno nosom, a s výdychom sa potom čo najviac uvoľniť. Aj pôrodná asistentka Zuzana Štromerová radí zameriavať sa skôr na dýchanie na dosiahnutie uvoľňujúceho pokoja.

„Tým by som nazvala dýchanie, ktoré nás optimálne zásobí kyslíkom, ale neprekysličí nás. Je to dlhší výdych než nádych, uvoľnenie...“ Také dýchanie vám pomôže najmä pri prirodzenom pôrode, pri ktorom podľa Zuzany Štromerovej problémy s dýchaním nebývajú.

„Iné je to však pri medikovaných pôrodoch,“ upresňuje pôrodná asistentka. „Tam sa môže stať, že žena dýcha ako opreteky a miesto toho, aby bol stav jej i dieťatka lepší, môže, paradoxne, dôjsť k zhoršeniu. ‚Predýchaná‘ žena môže pociťovať tuhnutie lícnych svalov, môže rozmazane vidieť, motať sa jej hlava, začať vracať.

Stáva sa to aj vtedy, keď žena počúvne radu, aby dýchala ako psík. Ona potom
v dobrej viere nedýcha ako ‚chladiace sa šteňa‘, teda krátko a veľmi povrchne, ale ako chladiaci sa bernardín,“ opisuje Zuzana Štromerová stav, ktorý vedie k hyperventilácii.

Pri pôrode je najdôležitejšie poslúchať svoje telo, ktoré vám samo napovie, ako správne dýchať. A ak budete potrebovať, potom vám s ukážkou techník na pôrodnej sále určite pomôžu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma