AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

9 tipov, ako zatočiť s opicou

Neviem ako vám, milé mamičky, ale mne opica väčšinou svojich symptómov nápadne pripomína prvé mesiace (môjho) tehotenstva. Podobne ako príčina tehotenstva, je aj pôvod opice zvyčajne príjemný. Kým tehotenstvo sa natiahne na niekoľko mesiacov, opica počas jedného dňa odznie, a my si potom v oboch prípadoch často hovoríme: "UŽ NIKDY!" Lenže poznáte to...
9 tipov, ako zatočiť s opicou

Bolesť, nevoľnosť, nechutenstvo, pachuť v ústach (i v duši), hnačka, dehydratácia, straty vitamínov i minerálov...

Ťažkosti sprevádzajúce opicu rozhodne nemožno prehliadnuť či ignorovať, ďalej však existuje ešte celý rad menej zjavným problémov, ktorými svoj alkoholom "otrávený" organizmus potrápite.

Po riadnom alkoholovom preplachu trpí telo dehydratáciou, deficitom niektorých vitamínov (B a C) a minerálov. "Otrávený" organizmus následne potrebuje veľké množstvo tekutín, vitamínov a minerálov, aby sa s následkami alkoholového excesu vyrovnal.

9 tipov, ako s „ňou“ zatočiť!

1. Prvým krokom je hydratácia - pozvoľné a nenásilné zavodnenie organizmu, môže dokonca mierniť bolesti hlavy. Pite to, čo žalúdok znesie, vyvarujte sa však bubliniek, kyslých nápojov, džúsov a samozrejme alkoholu. Najlepšia je voda, slabší čaj s medom, sladká minerálka bez bublín.

2. Nadopujte vyčerpaný organizmus vitamínom C a kvalitným B-komplexom (alkohol pôsobí ako vitamínu tiamínu - vitamínu B1!).

3. V mnohých kultúrach je osvedčeným prostriedkom silný nemastný mäso-zeleninový vývar. Ten príjemným spôsobom doplní stratené minerály aj tekutiny. Ak nemáte vývar, skúste aspoň jednoduchú cesnačku (voda zo zemiakov, jeden rozšťuchaný zemiak, cesnak rozotretý so soľou, rasca, majorán, kúsoček sadla).

4. Žalúdočné ťažkosti môžu zmierniť voľne predajné antacidá. Samotnú sódu však nepoužívajte, rozbúrenému zažívaniu neurobí dobre.

5. Ak sa chcete opici vyhnúť, v žiadnom prípade nepite alkohol nalačno (obzvlášť diabetici!), nemiešajte druhy alkoholických nápojov a k alkoholu pite vodu alebo minerálku.

6. Pozor, počas popíjania nejedzte sladké, priebeh opice tak zbytočne zhoršíte!

7. Pri ľahšej opici môže pomôcť kratšia prechádzka, ľahké vyklusanie alebo pár odplávaných bazénov. Organizmus sa okysličí, metabolizmus zrýchli.

8. Z prírodných prostriedkov pomáha džús z aloe, zázvorový čaj s medom (tentoraz radšej bez citrónu).

9. Priaznivcom homeopatík možno uľaví Nux vomica, aconite, sulfur alebo lachesis

Pozor! Týmto babským radám sa rozhodne vyhnite!

1. Silná káva s citrónovou šťavou síce uspokojivo zaberá na rozbiehajúcu sa migrénu, kofeín je však nešetrný k podráždenej žalúdočnú sliznicu a organizmus ešte viac dehydruje!

2. Vyvarujte sa nesteroidných antireumatík typu acylpyrín, ibuprofén a pod. Tieto lieky v kombinácii s alkoholom preťažujú pečeň a v tých najzávažnejších prípadoch môžu dokonca spôsobiť krvácanie do tráviacej trubice.

3. Nepokúšajte sa opicu rozpustiť v saune, alkohol ani alkoholom zmorení jedinec do sauny nepatrí. Také zaťaženie organizmu môže byť v extrémnych prípadoch až životu nebezpečné!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma