AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

9 mesiacov poležiačky: viac škody či úžitku?

Krvácanie, riziko predčasného pôrodu, vcestné lôžko. Toto všetko je pre lekára dobrým dôvodom, prečo vás poslať domov do postele, prípadne do nemocnice. Otázkou však je, či pokoj na lôžku nemôže napáchať viac škody než úžitku.
9 mesiacov poležiačky: viac škody či úžitku?

Svoje o tom vie aj tridsaťtriročná Martina, matka ročného Matúška. „Ležala som so synom dva mesiace, v podstate až do pôrodu,“ spomína. „Našťastie doma, ale aj tak som sa z toho takmer zbláznila. Počítala som s tým, že
ešte mesiac budem chodiť do práce a potom budem čiastočne pracovať z domu.

Domov a rodina | Materstvo | Recepty | Zdravá výživa | Životný štýl

Silvester prvýkrát bez alkoholu. Prežijem to? (tipy na nealko drinky)

Tiež som bola zvyknutá chodiť s manželom na večere a do kina (povedali sme si, že si musíme ešte užiť voľný čas, kým sa malý narodí), cvičila som tehotenskú jogu a vôbec viedla celkom aktívny život. A odrazu mi môj gynekológ s vážnou tvárou oznámil, že sa začínam otvárať a pokiaľ nebudem striktne dodržiavať oddychový režim, syn sa narodí predčasne.

Takže som zavolala do práce, že už pravdepodobne nedorazím, nakúpila si pár knižiek a časopisov a hovorila som si, že si aspoň odpočiniem. Lenže po dvoch týždňoch v posteli už ma čítať nebavilo a po troch som len tupo ležala, pozerala do stropu a odpočítavala dni do termínu, navyše ma bolelo celé telo.

Z internetových diskusií, ktoré som z nudy hojne navštevovala, som si načítala, aké hrôzy ma môžu pri pôrode stretnúť, s akými komplikáciami sa boria predčasne narodené deti a rôzne ďalšie horory, takže som sa dostala do slušného stresu. Po dvoch mesiacoch som mala dojem, že sa môj mozog i telo premenili na šodó.“

Archaizmus, alebo realita?

Možno vám výraz „pokoj na lôžku“ pripadá ako niečo vzdialené, čo zrejme absolvovala generácia vašej matky alebo babičky. Veď značnú časť svojho tehotenstva preležala už Audrey Hepburn alebo Sophia Loren kedysi v minulom storočí.

Lenže tento „liek“ sa bežne dodnes predpisuje na širokú škálu tehotenských komplikácií; či už ide o vysoký krvný tlak, krvnú zrazeninu, vcestné lôžko alebo riziko predčasného pôrodu. Niekedy stačí ležať niekoľko dní, inokedy strávite v posteli celé mesiace. Niekomu lekár odporučí iba spomaliť, teda často odpočívať, nezdvíhať nič ťažké, vyhnúť sa fyzicky náročnejším aktivitám, v iných prípadoch skončíte v nemocnici.

„Niekedy okolo trinásteho týždňa som začala krvácať. Partner ma ihneď doviezol na gynekologickú kliniku, kam chodím,“ opisuje tridsať- dvaročná Pavla, matka dvojročnej Nikoly. „Moja lekárka ale práve nemala službu, takže sa vraj na mňa pozrie lekár, ktorý tam práve bol.

Bola som strašne vyklepaná, ale on mi len urobil ultrazvuk a potom sucho vyhlásil, že ak o to nechcem prísť, budem musieť ležať. Spýtala som sa ako dlho, a on odpovedal, že nevie. A nech si ešte cestou kúpim Ascorutin a o dva-tri týždne zájdem na kontrolu k svojej lekárke.

Keď vynechám, že som si platila, nadštandardnú tehotenskú starostlivosť‘, takže by som očakávala slušnejšie správanie, šalela som, že mi vlastne vôbec nič nepovedal. Vraj hematóm, čo som si síce preložila ako krvnú zrazeninu, ale oveľa múdrejšia som nebola.

Domov sme  došli v úplnom tichu, pričom som sa v slzách presunula do postele a priateľ k počítaču, aby zistil, že sa hematóm tvorí medzi placentou a stenou maternice a že sa časom obvykle vstrebá, niekedy však, keď je veľmi veľký, môže spôsobiť potrat. Ležala som poctivo tri týždne, bála som sa aj umyť riady alebo vysávať.

Ako to, že niekto behá v priebehu tehotenstva maratóny, a ja sa bojím dôjsť si hoci len na malú, aby som zase nezačala krvácať? Po troch týždňoch mi moja gynekologička oznámila, že sa hematóm vstrebal. Tiež priznala, že pokoj na lôžku sa predpisuje viac-menej rutinne, pretože žiadny iný liek neexistuje.

A že ona sama v jeho samospasiteľnosť neverí, ale nechce ohrozovať pacientky ani ich deti, takže im ho napriek tomu odporúča. Pravdaže, v rozumnej miere.“

Prečo je pokoj dobrý?

Väčšina lekárov považuje pokoj za vcelku logický krok, ale celodenné ležanie asi príliš veľký zmysel nedáva. Ležať s nohami hore je naozaj už prekonaná prax. Ostať doma z práce, byť v pokoji a zbytočne nikam nechodiť. Odpočívať, a dostatočne spať. Samozrejme, je to utópia, pokiaľ máte doma dve malé
deti, ktoré pokoj neumožnia.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Batoľa

10 rád pre pokojný spánok

Potom je lepšie povolať posily, ako sú mama či svokra a pokoj si presadiť. Keď ležíte, znižuje sa tlak na maternicu i čapík maternice. Ozývajú sa však tiež hlasy, že vlastne neexistujú odborné štúdie, ktoré by doložili, že pokoj na lôžku má svoje opodstatnenie.

„Moja gynekologička mi vysvetlila, že sa pokoj na lôžku odporúča už desiatky rokov z toho dôvodu, že v podstate nie je možné urobiť odborné štúdie.

Žiadny lekár vraj nebude presviedčať pacientku, aby to riskla a kvôli výskumu sa v prípade komplikácií vykašlala na odpočinok a žila ďalej tak isto ako predtým. Pokoj na lôžku síce nie je zárukou, že všetko dobre dopadne, ale žiadne zaručené alternatívne riešenie aj tak neexistuje,“ komentuje Pavla.

Od prípadu k prípadu

Preto dosť záleží i na prístupe vášho lekára. Niekto vás núti preventívne ležať pri tej najmenšej komplikácii, ďalší vám v tej istej situácii odporučí spomaliť. Aktuálna publikácia na túto tému hovorí jasne: ležanie v posteli doma a v podstate obmedzenie pohybu vo väčšine prípadov nie je prínosné – ale existujú výnimky a s lekárom treba riešiť každý jednotlivý prípad.

To, či je nevyhnutná hospitalizácia, záleží na konkrétnej diagnóze a režime, ktorý sa vyžaduje.

Veľa kriku pre nič?

„Je fakt, že ma nikto nevaroval, že sa po dvoch mesiacoch v posteli moje svaly premenia na kompost. Tiež mi nikto neporadil, ako naložiť so samotou a nudou, keď sa zo dňa na deň zmeníte z aktívnej ženy na stopercentnú gaučovú povaľačku. Je to frustrujúce, ponuré, izolujúce,“ priznáva Martina.

Tridsaťpäťročná Zuzana musela ležať šesť týždňov kvôli tomu, že jej začala
v druhom trimestri predčasne odtekať plodová voda. Tvrdí, že jej kondícia na začiatku tehotenstva nebola veľmi slávna a že temer dvojmesačný pobyt v posteli jej na nej nepridal. „Aj pôrod bol dosť náročný, nemala som silu.“

Musela byť hospitalizovaná, potom ešte ležala doma. „Mala som ale obrovské šťastie. Voda prestala odtekať a ja som sa znovu mohla opatrne vrátiť do normálneho života. A hlavné bolo, že syn sa narodil len týždeň pred termínom a zdravý. Či by som si ľahla znovu? Samozrejme, že áno! Aj keby som mala tých šesť týždňov stáť na hlave, tak to urobím,“ krúti hlavou Zuzana.

Zaľahnúť, alebo nezaľahnúť?

Finálne rozhodnutie je, samozrejme, na vás. Keď sa u vás objaví akákoľvek komplikácia, preberte so svojím lekárom všetky potenciálne riziká a možnosti. Nič nepokazíte ani tým, keď sa poradíte ešte s ďalším odborníkom. Teda nie s Googlom, ale ideálne s gynekológom či pôrodníkom, ktorý sa špecializuje na rizikové tehotenstvá.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Pôrod

Ako sa rodia deti vo svete...

S podobnými prípadmi sa totiž stretáva denne a má teda viac skúseností. A keď sa nakoniec rozhodnete zaľahnúť, myslite na to, že tento stav sa výhľadovo skončí.

Jednoducho relaxujte a čerpajte sily na dobu, až sa váš potomok narodí. „V prvých mesiacoch po pôrode som spomínala, ako som si nevážila spánok a pokoj, ktoré som mala počas pobytu v posteli,“ smeje sa Pavla a zvážnie.

„Tiež nikdy nezabudnem na to odpoludnie, keď ma priateľ viezol s krvácaním na gynekológiu, a ako som sa bála, že je neskoro. Takže keď mi lekár oznámil, že musím ležať, bola to vlastne dobrá správa. V tej chvíli by som urobila čokoľvek.“ 

Ako prežiť pokoj na lôžku

KOMUNIKUJTE

Tráviť celé dni sama v posteli môže byť značne frustrujúce, preto sa snažte „obklopiť“ ľuďmi. Skypujte s priateľmi a s príbuznými, najlepšie kamarátky pozvite na návštevu, večer si ľahnite do obývačky k partnerovi a spoločne sledujte filmy alebo sa rozprávajte, oprášte účet na Facebooku alebo Twitteri... Jednoducho, komunikujte.

SNÍVAJTE

Prejdite si svoj playlist a vyberte si pesničku, pri ktorej sa vám bude najlepšie snívať o svojom budúcom potomkovi. Je jedno, či to bude hit od kapely Horkýže slíže, uspávanka alebo srdcervúci doják. Spievajte, púšťajte si a snívajte.

VYTVORTE SI PEKNÉ PROSTREDIE

Prizvite si do postele svoj obľúbený vankúš, kúpte si hebký župan
alebo nočnú košeľu, majte po ruke svoj obľúbený krém, každé ráno
sa upravte, požiadajte partnera, aby vám cestou z práce kúpil rezané kvetiny, ktoré si dáte do vázy, a na nočný stolík si postavte snímku z ultrazvuku s nejakým pozitívnym alebo povzbudzujúcim citátom.

POHODLNE SPITE

S pokročilejším tehotenstvom oceníte veľký dojčiaci vankúš, ktorým si v noci pri spaní na boku podložíte bruško. Môžete ho tiež rôzne využívať cez deň, keď už neviete, ako sa uložiť alebo usadiť. A až sa vaše dieťa narodí, môžete na svojom novom priateľovi pohodlne dojčiť.

DODRŽUJTE REŽIM

Snažte sa každý deň vstávať a usínať v rovnakú hodinu, pravidelne jedzte, návštevy si plánujte na rovnakú hodinu. Režim vnesie do vášho horizontálneho života určitú istotu. Keď budete vedieť, čo vás kedy čaká, budete sa mať na čo tešiť. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma