AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

8x nepríjemná a únavná peľová alergia

Nájde si svoje obete hneď vo chvíli, kedy začnú kvitnúť prvé stromy a kríky. Ohrozuje čoraz väčšie množstvo ľudí. Aj pár drobnučkých peľových zrniečok vám dokáže riadne skomplikovať jarné a letné mesiace, ak patríte medzi alergikov.
8x nepríjemná a únavná peľová alergia

1. Prejavy sú rôzne. Niektorých alergikov trápia vodnatá alebo aj hustá nádcha alebo "len" svrbenie nosa, iných zase nekontrolovateľné salvy kýchania, u ďalších sa alergia na pele prejavuje na očných spojivkách - oči svrbia, slzia a červenajú. Častá je aj žihľavka po celom tele alebo len na niektorých častiach.

2. Peľ najčastejšie spúšťa alergickú nádchu. Pretože ide najmä o pele stromov, tráv, bylín a burín, niekedy sa toto ochorenie nazýva senná nádcha. Aj keď môže niekomu pripadať banálne, dokáže poriadne znepríjemniť život. Neliečená môže viesť k rozvoju astmy!

3. S génmi skrátka nepohnete. Ak je alergický jeden z rodičov, súrodenec alebo všetci, existuje tzv. univerzálne riziko vzniku alergie. U dieťaťa, ktorého jeden rodič trpí alergiou, je riziko vzniku alergického ochorenia 30%, ak sú obaja rodičia alergickí, riziko sa zvyšuje na 60%.

4. Veďte si peľový kalendár. Je dobré vedieť, kedy sa u vás objavili príznaky alergie v minulých rokoch. Pomôže to nielen vášmu alergológovi, ale aj vám samotným. Budete aspoň približne vedieť, kedy sa na útok peľov pripraviť. A sledujte médiá. Z rádia či televízie sa k vám dostanú informácie o práve aktuálnych alergénoch.

5. Dodržujte režimové opatrenia. Radšej doma nepestujte kvitnúce izbové rastliny. Dochádzalo by k zbytočnému dráždeniu slizníc. Pozor si dajte na skríženú alergiu s niektorým druhom ovocia či zeleniny. Tá sa dá buď priamo zistiť u alergológa, alebo ju ľahko po určitej dobe vysledujete sami.

6. Najdôležitejšia je prevencia. Ak o sebe viete, že ste alergik, zbytočne sa nevystavujte útoku alergénov. Vyhýbajte sa parkom a lesným porastom, v ktorých rastie veľa kvitnúcich stromov a kríkov. V bezpečnej vzdialenosti sa pohybujte, aj keď sa niekde v okolí kosí tráva. A tiež si dávajte pozor na neupravené plochy - tie sú hlavným zdrojom alergizujúceho peľu burín.

7. V peľovej sezóne so sebou noste antihistaminiká. Keď už na vás peľ útočí a je takmer jasné, že sa mu neubránite, majte pri sebe v peľovej sezóne vždy tabletky alebo kvapky, ktoré príznaky alergie zmiernia. Snažte sa alergické prejavy potlačiť čo najskôr, ako sa reakcia rozbehne naplno.

8. Ste tehotná? Nemusíte sa obávať, že by lieky poškodili plod. Odborníci ale radia, že by tehuľky mali dať prednosť lokálnej liečbe, teda nosovým alebo prípadne očným kvapkám pred tabletami. A mali by si tiež viac než ostatní alergici strážiť jedálniček. Pozor hlavne na orechy!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma