AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

8 signálov, že pôrod je už blízko

V poslednom mesiaci tehotenstva sa nebudete môcť dočkať vylodenia svojho nájomníka z bruška von. Celkom je možné, že sa vám k nedočkavosti pripletie i pocit strachu z toho, aby ste ten začínajúci pôrod poznali. Ale nebojte sa, vaše telo vyšle jasné signály...
8 signálov, že pôrod je už blízko

1. Syndróm hniezdenia

Pravdepodobne ste sa s ním už zoznámili na prelome 30. týždňa tehotenstva a s trochou zveličenia sa dá povedať, že je to práve on, čo vás prinútil prevetrať nielen peňaženku (na kúpu detskej výbavičky a nevyhnutností do izbičky), ale i domov samotný. Ide v podstate o reakciu vyvolanú hormónmi (estradiolom, progesterónom a prolaktínom) v kombinácii s geneticky naprogramovaným správaním, ktorá má úlohu pripraviť nastávajúcich rodičov na príchod potomka a zaistiť mu bezpečné a pokojné miesto na život.

V praxi ide o nutkanie zdržiavať sa skôr doma, rekonštruovať či aspoň upratať byt a presúvať nábytok. Syndróm hniezdenia sa s o niečo väčšou razanciou vráti ešte raz, a to niekoľko dní pred pôrodom. Až vás teda príroda donúti už po päťdesiaty raz upratať skrinku s novorodeneckým oblečením a ďalšou výbavičkou, buďte si istá, že vám oznamuje „okamžitý príchod mláďaťa“. 

2. Poklesnuté bruško

Spoľahlivým ukazovateľom blížiaceho sa pôrodu je tzv. spadnuté bruško. Bábätko sa posúva stále nižšie k pôrodným cestám a pripravuje sa na svoj veľkolepý príchod na svet. U niektorých žien dochádza k poklesu bruška už dva týždne pred pôrodom, u iných až v niekoľkých posledných dňoch.

Že vám bruško kleslo a bábätko vám dáva výpoveď zo svojho deväťmesačného podnájmu, poznáte tak, že sa vám prsníky už nebudú tlačiť na vrchnú časť bruška a ešte o niečo častejšie budete musieť chodiť na toaletu. 

3. Častejší poslíčkovia

Prípravné sťahy alebo poslíčkovia, ktoré sa prejavujú tvrdnutím maternice (a pocitom „kamenného bruška“), vás pravdepodobne občasne navštevovali už od dvadsiateho týždňa tehotenstva.

Na jeho konci sa však poslíčkovia objavujú oveľa častejšie a intenzívnejšie, často ich sprevádza i mierna bolesť a neistota, či „už to nie je tu“. Len čo budete mať za sebou niekoľko týchto epizód, ktoré vás zneistia, znamená to, že pôrod už je naozaj blízko. 

4. Odchod hlienovej zátky

Hlienova zátka je v podstate „uzáver“ maternicového čapíka, ktorý tvorí hustý hlien a chráni dieťatko v maternici pred vstupom infekcie. Krátko pred pôrodom (obvykle týždeň až niekoľko dní) dochádza k jej uvoľneniu, kedy odíde buď celá (veľký rôsolovitý kus, môže byť s prímesou krvi), alebo po častiach (hojný hustý výtok). Pokiaľ sa už pôrodu nemôžete dočkať, potom je práve odchod hlienovej zátky dôvodom na oslavu. 

5. Častejšie močenie

Potrápilo vás v prvom trimestri a v tom poslednom to býva podobne. Dieťatko, ktoré už zostúpilo nižšie do panvy, tlačí na močový mechúr (a najmä jeho „preťahovanie“ vám môže spôsobiť horúce chvíle) a vy máte pocit, že by ste na toalete mohli stanovať. Nebojte sa, už čoskoro budete mať odchod na toaletu opäť len vo svojej réžii! 

6. Tlak na konečník

Hnačka prichádza ku koncu tehotenstva ako prirodzená „očista“ tela. Môžu za ňu hormóny, ktoré spôsobujú uvoľňovanie maternicového čapíka, tie pôsobia aj na hladkú svalovinu tráviacej sústavy. To vedie k rýchlejšiemu metabolizmu a častejšiemu vyprázdňovaniu. V prípade, že je však hnačka úporná a ak sa k nej pridajú i bolesti brucha, namieste je kontrola u lekára. 

7. Bolesti chrbta

Hoci ste nimi v priebehu tehotenstva vôbec nemuseli trpieť, v období pred pôrodom býva bolesť bedrovej chrbtice príznakom blížiaceho sa pôrodu. Pošvová stena sa splošťuje a jej klenba sa rozvíja. Tým dochádza k zatlačeniu hrdla maternice až ku krížovej kosti, pri ktorej môžete cítiť nepríjemnú bolesť.

Pokiaľ vás chytia krížové bolesti, nahrievajte si bedrá teplou vodou, nahriatym termoforom, alebo si ich nechajte od partnera „masírovať“ tenisovou loptičkou. 

8. Odtok plodovej vody

V reáli sa však ako prvý príznak začínajúceho pôrodu týka len 10 % žien, u väčšiny tehotných plodová voda praskne až na konci prvej doby pôrodnej. Membrány, ktoré chránia dieťa v maternici, sa tlakom hlavičky pretrhnú a tekutina vytečie cez čapík maternice pošvou von. Plodovka môže odtiecť dvoma spôsobmi: postupne (kedy tzv. presakuje a tehotná si to nemusí ani všimnúť) alebo odrazu.

Druhý prípad je už signálom, ktorý spoľahlivo ohlasuje rozbehnutie spontánneho pôrodu s narodením potomka najčastejšie do 24 hodín (najneskôr do 48 hodín). Bolí to? Kdeže, prasknutie amniového vaku pocítite
len ako „lupnutie“ s odtokom veľkého objemu vody.

Po odtoku plodovej vody by ste sa mali hlásiť na príjme v pôrodnici najneskôr do dvoch hodín. Ak je plodová voda zakalená, zelenkastá alebo vám vyšetrenie u gynekológa preukázalo prítomnosť pozitívneho streptokoka agalactiae v pošve, potom sa do pôrodnice vyberte okamžite. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma