AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

8 najväčších mýtov o neplodnosti

Tiež ste počuli, že "deti zo skúmavky" môžu byť viac choré a že úspešnosť IVF nie je vysoká? Spýtali sme sa odborníkov, ako je to naozaj.
8 najväčších mýtov o neplodnosti

1. Úspešnosť IVF nie je príliš vysoká

Pravda: Dnešné metódy stimulácie vaječníkov, výberu najvhodnejších spermií a starostlivosť o rast embryá sú na veľmi vysokej úrovni. Ak odborníci na reprodukčnú medicínu využijú všetkých dostupných technológií, môže byť úspešnosť pri jednom IVF cykle až 75%.

Bohužiaľ zdravotné poisťovne tieto nadštandardné metódy nehradia a páry si za ne musia priplatiť. Ak zvolia len základnú metódu hradenú z verejného poistenia, pri ktorej sa žene odoberú vajíčka, ktoré sa vložia do špeciálneho roztoku spoločne so spermiami, a pri ktorej záleží len na ich vlastnej aktivite, či sa spoja, alebo nie - úspešnosť sa pohybuje iba okolo 30 percent.

2. Vždy je lepšie prenášať dve embryá namiesto jedného

Pravda: Šanca, že otehotniete, je takmer rovnaká pri oboch variantoch. "Za rok 2014 sme mali na klinike veľmi podobnú úspešnosť pri prenose jedného i dvoch embryí. Rozdiel medzi oboma metódami predstavoval menej ako desať percent," vysvetľuje doktor Ondřej Matěna z inštitútu reprodukčnej medicíny Unica. Záleží tiež na veku matky, kvalite embryí a použitých metódach.

Všeobecne je odporúčaný prenos iba jedného embrya, a to vo všetkých vyspelých krajinách. A síce ako zo zdravotných, tak z ekonomických dôvodov. Ak čakáte dvojčatá, ste vo zvýšenej miere ohrozená vysokým krvným tlakom, preeklampsiou aj tehotenskou cukrovkou. Viacpočetné tehotenstvo tiež častejšie končí predčasným pôrodom.

3. Hormóny spôsobujú rakovinu

Pravda: Roky sa špekuluje o tom, či hormóny, ktoré si žena aplikuje pri stimulácii vaječníkov, nespôsobujú rakovinu vaječníkov či prsníkov. Dlhodobé štúdie však túto teóriu vyvracajú. Dnešné stimulačné protokoly sú šetrné a pacientky si hormóny navyše aplikujú len krátkodobo. "Tiež je dôležité, aby sa stimulácia vaječníkov vykonávala vzhľadom na biologické charakteristiky ženy a priebežne sa upravovala podľa odozvy ovárií," dodáva doktor Matěna.

4. Neplodné sú hlavne ženy

Pravda: U neplodných párov sú mužské aj ženské faktory zastúpené rovnomerne. "U párov, ktoré sa na našej klinike liečia, je zhruba v sedemdesiatich piatich percentách prípadov prítomný aj mužský faktor," potvrdzuje odborník. Podľa štúdie, ktorá bola vlani predstavená na spoločnej konferencii Americkej a Európskej spoločnosti reprodukčnej medicíny (ASRM a ESHRE), môžu mať navyše aj muži s normálnym množstvom i vzhľadom až 30% zo spermií geneticky defektných.

U žien býva najčastejšou príčinou neplodnosti ich vyšší vek a tým znížená kvalita vajíčok, u mužov potom malý počet alebo znížená pohyblivosť spermií.

5. Alternatívna medicína môže nahradiť IVF

Pravda: Alternatívna medicína môže IVF liečbu podporiť. Akupunktúra, hormonálna jóga, cvičenia, bylinná terapia, psychoterapia, to všetko môže pri vašej ceste za bábätkom len prospieť. V procese "snaženia" totiž hrá dôležitú úlohu vaša psychika, takže čokoľvek vám pomôže sa upokojiť a dostať telo do rovnováhy, je prospešné. Rozhodne s nimi nič nepokazíte.

6. Vek nie je dôležitý, lekári zvládnu všetko

Pravda: Lekári zvládnu veľa, ale všemocní nie sú. Od tridsiateho roku života začína pri žene klesať kvalita i množstvo vajíčok. Štúdie dokonca uvádzajú, že 20% tridsaťosemročných žien už majú vaječníky úplne vyčerpané a ani zdravý životný štýl vašu plodnosť bohužiaľ nepredĺži.

Medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom veku ženy dozrievajú aj geneticky nekvalitné vajíčka. Ak teda prídete "neskoro", vaše telo už žiadne vlastné kvalitné vajíčka produkovať nemusí. Riešením potom môže byť jedine využitie vajíčok od darkyne.

7. Deti zo "skúmavky" sú viac choré

Pravda: "Reprodukčná medicína nemanipuluje s genetikou, iba pomáha párom vybrať tú najlepšiu možnú spermiu, vyprodukovať zrelé vajíčko a spojiť ich. Ak žena otehotnie, vyvíja sa rovnako ako embryo počaté prirodzeným spôsobom. Nesie teda rovnaké riziká. Geneticky nezdravé embryá potom najčastejšie zanikajú a nepokračujú v ďalšom vývoji.

Asistovaná reprodukcia naopak dokáže pomôcť tým párom, u ktorých hrozí zvýšené riziko genetického postihnutia plodu, a síce tým, že pomáha vybrať geneticky zdravé embryo," vysvetľuje Ondřej Matěna.

8. Predtým ľudia toľko neplodní neboli

Pravda: Predtým mávali ľudia prvé dieťa v reprodukčne najvhodnejšom veku.
"Väčšina párov by našu pomoc nepotrebovala, ak by sa o dieťa začala snažiť o desať rokov skôr," súhlasí lekár.

Vďaka tomu, že väčšina párov tak stihla mať potomkov do tridsiateho roku veku, vyhla sa rade ťažkostí. Napríklad endometrióze alebo poruchám fungovania hormonálnych systémov. Aj predtým mávali ženy syndróm polycystických vaječníkov, ale ak sa o dieťa pokúšali ako mladé, mohli otehotnieť oveľa ľahšie, pretože tieto ťažkosti sa s vekom prehlbujú. Aj predtým existoval tubárny faktor, teda stav, keď má žena poškodené alebo nefunkčné vajíčkovody. Ten ale dnes predstavuje len zlomok príčin neplodnosti, vek je tým, čo pôsobí najväčšie ťažkosti.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma