AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

72 hodín v pôrodnici

Pobyt v pôrodnici nie je dovolenka v hoteli, ale benefit: novorodencovi pomáha so zdravým priebehom adaptácie a mamičke s bezpečným začiatkom šestonedelia. Čo všetko čaká mamičku a bábätko v pôrodnici?
72 hodín v pôrodnici

Po narodení dieťatka a vytlačení placenty sa vám začína nový život. Bezprostredne po pôrode vás zavalí vlna eufórie a hormonálna smršť na čele s oxytocínom vám nedovolí ani pomyslieť na únavu.

„Po pôrode dieťatka a placenty urobí pôrodník revíziu pôrodných ciest. To znamená, že skontroluje hrdlo maternice, pošvu a vonkajšie rodidlá,“ opisuje popôrodnú prax Magdaléna Mikulandová, pôrodná asistentka zo Štúdia pre ženy. „Na pôrodnej sále ostávate ešte dve hodiny pod odborným dohľadom. V tomto období sa totiž najčastejšie objavujú popôrodné komplikácie.“

Prečo nemôžete svoje zbližovanie prežívať už na izbe šestonedelia? „Pôrodná sála je jednotka intenzívnej starostlivosti, a tak je technicky i personálne vybavená na riešenie krízových situácií,“ vysvetľuje pôrodná asistentka.

V priebehu nasledujúcich dvoch hodín vám bude pôrodná asistentka pravidelne kontrolovať fyziologické funkcie, krvácanie a správne zavinovanie maternice. O vaše bábätko sa bude starať novorodenecká sestra. Nebojte sa, keď to zdravotný stav váš i dieťaťa dovolí, bábätko budete mať celý čas pri sebe.

Vo väčšine pôrodníc vám po dvoch hodinách od pôrodu dajú trochu napiť a najesť, niekde je však zvykom vyčkať až na preloženie na oddelenie šestonedelia. Kým vás tam však prevezú, vyzve vás sestrička k spontánnemu vymočeniu (so vstávaním ale rozhodne počkajte na sestričku!).

Vyprázdnenie močového mechúra je dôležité, aby plný nebránil správnemu zavinovaniu maternice. „Pokiaľ sa to spontánne nepodarí, čo je po pôrode bežné, pretože močová trubica je pomliaždená mechanickým tlakom počas pôrodu, pôrodná asistentka vás vycievkuje. Ak je všetko v poriadku, potom ste pripravená na preloženie na oddelenie šestonedelia,“ opisuje Magdaléna Mikulandová.

A ako sa budete cítiť? Budete mať hlavu i srdce plné lásky a silných zážitkov, bude sa vám chcieť smiať, fyzicky sa ale pravdepodobne budete cítiť slabá. Vaše bruško bude ako vyfúknutý balónik, a pokiaľ budete mať popôrodné poranenia, pocítite diskomfort pri sedení i pri chôdzi. Aj preto vás na oddelenie šestonedelia prevezie zriadenec na kolieskovom kresle a personál pôrodnice vás poučí o tom, ako šetrne sedieť, chodiť a vstávať.

1. deň

Po preložení na izbu šestonedieľok nastane čas zotavovania na lôžku. O vaše bábätko sa budú nasledujúcich niekoľko hodín starať novorodenecké sestry a vy by ste mali využiť posledné chvíle pokoja na regeneráciu a odpočinok.

„Po prvý raz budete vstávať pravdepodobne asi štyri hodiny po preložení na oddelenie šestonedelia. Na sále ste ležali dve hodiny, teda od pôrodu uplynie približne šesť hodín. Ak sa cítite dobre a pôrod nebol komplikovaný, vstanete najprv so sestrou a pôjdete do sprchy. Nikdy nevstávajte sama!“ upozorňuje pôrodná asistentka.

Priebežne sa vám prídu predstaviť sestričky (ženské i detské) a lekári z personálu. Ženské sestry sa budú o vás starať: pravidelne vám budú kontrolovať teplotu, tlak i to, ako sa cítite. Pomôžu vám s prvým osprchovaním, poradia, ako sa starať o popôrodné poranenia, a prevedú vás oddelením šestonedelia tak, aby ste vedeli, kam zájsť na toaletu, do kúpeľne alebo kde nájsť chladničku.

Detské sestry sa vás spýtajú, ako sa cítite a či chcete bábätko doviezť do izby. Je pravdepodobné, že budete natoľko vyčerpaná a slabá, že si budete chcieť ešte odpočinúť a dieťatko nechať chvíľu v sesterni. V niektorých pôrodniciach sestričky ponúkajú mamičkám aj stráženie dieťatka cez noc. Len čo vám sestričky dieťatko privezú, bude už opatera o neho na vás, no na sestričky sa môžete kedykoľvek a s čímkoľvek obrátiť.

Teoreticky i prakticky vám ukážu, ako sa o dieťatko starať, povedia, na čo si dať pozor, aké sú pravidlá danej pôrodnice, a predovšetkým vám pomôžu
s dojčením. Dojčenie budete zrejme riešiť najviac. O bábätko sa teraz budete starať v pravidelnom slede udalostí: po určitom časovom intervale 2 až 3 hodín ho prebalíte, oblečené zvážite, nakŕmite, opäť zvážite a rozdiel váhy zapíšete do osobného listu bábätka.

Tam sa zapisuje nielen počet vypitých mililitrov mlieka, ale tiež, či bol moč, stolica či vracanie.

Snímka obrazovky 2016-01-22 o 10.jpg

2. deň

Budíček býva okolo šiestej hodiny rannej. Zrejme budete nevyspatá (v izbe platí nariadenie rozsvieteného svetla aj cez noc, navyše vás budú budiť ostatné mamičky a ich deti) a nevrlá (od rána upratujú upratovačky, sestry kontrolujú vás i dieťatko a nosia vám jedlo, lieky, menia posteľnú bielizeň, odpoludnia sa striedajú rodinné návštevy), hormóny vás však podržia, a hoci sa vám to nezdá, teraz „vydržíte všetko“.

Ráno sa treba pripraviť na príchod vizity. Väčšinou vás na ňu vopred upozorní sestrička, aby ste mohli seba (zmeriate si teplotu, osprchujete sa, dáte si dolu nohavičky) i dieťatko pripraviť. Gynekologická vizita bude sledovať vás (pohmatom bruška poležiačky na lôžku, kontrolou popôrodného poranenia
i zhodnotením krvácania na vložke) a práve tomuto lekárovi sa môžete zveriť s prípadnými problémami.

Po zvyšok dňa vás potom chodia kontrolovať sestričky. Detská vizita býva o niečo dlhšia. Dopredu musíte bábätko zobliecť donaha, lekár ho prezrie, zváži, zmeria, skontroluje kožu, reakcie, pohlavné orgány, prehmatá telíčko a skontroluje záznamy o stave kŕmenia a vyprázdňovania.

Sestričky vám tiež oznámia, aké vyšetrenia dieťatko podstúpi v priebehu nasledujúcich dní (tzv. skríningové vyšetrenia: na vrodené poruchy látkovej výmeny – fenylketonúrie, poruchy funkcie štítnej žľazy, vrodenej nedostatočnosti funkcie nadobličiek, vyhodnotenie pulzu veľkej stehennej tepny v ľavej slabine – súvislosť s vrodenou chybou srdca, UTZ obličiek a bedier, katarakty – vrodeného zákalu šošovky, vyšetrenie sluchu), a dohovorí sa s vami na prvom spoločnom kúpaní dieťatka, tie ďalšie už budú čisto na vás.

Zvyšok dňa sa potom bude riadiť podľa bábätka: budete kŕmiť, vážiť, prebaľovať, uspávať, a hoci sa to nezdá, je to unavujúce. Počas doby, kedy vám dieťatko zaspí, sa snažte čo najviac odpočívať. Starostlivosť o popôrodné poranenia však tiež neradno podceňovať. „Najdôležitejšia je dôsledná hygiena intímnych partií,“ hovorí pôrodná asistentka.

„Pretože po pôrode budete pomerne silno krvácať, je nutné sa často sprchovať, často meniť vložky a spodnú bielizeň. Celkom postačí, keď si budete čo najčastejšie oplachovať genitálie prúdom vlažnej vody. Vždy, keď idete na toaletu, zájdite aj do sprchy.“

Na umývanie genitálií rozhodne nepoužívajte umývacie špongie ani žinky. „Môžu byť živnou pôdou pre infekčné mikroorganizmy,“ upozorňuje Magdaléna Mikulandová. Na osušenie je vhodné používať papierové utierky, látkové ručníky i košieľky si dávajte pravidelne meniť za čisté, partner vám všetko potrebné iste rád prinesie.

Druhý deň po pôrode vás na izbe navštívi aj rehabilitačná sestra, ktorá vám ukáže vhodné cviky: najmä na posilnenie ochabnutých svalov panvového dna a brušnej steny, na zlepšenie krvného obehu a prevenciu opuchov či žilových komplikácií.

„Počas šestonedelia možno odporučiť len ľahké rehabilitačné cvičenie. Vhodné nie sú skoky, beh, dlhé cvičenie na priame brušné svaly, pretože väzy sú ešte voľné. Nie je tiež vhodné cvičiť v predklone,“ radí pôrodná asistentka.

3. deň

Častým trápením bývajú v tomto období bolestivé sedenie (predovšetkým po nastrihnutí a šití) a kŕče v bruchu, najmä pri dojčení. „Spôsobuje ich zavinovanie (retrakcia) maternice. Pri dojčení sa zvyšuje hladina hormónu oxytocínu, ktorý pôsobí na svalovinu maternice, a preto retrakciu vnímate bolestivejšie.

Bolestivo cítia zavinovanie maternice najmä ženy, ktoré nerodili prvý raz. Nebojte sa, po nejakej dobe by sa to malo zlepšiť. Pokiaľ je bolesť veľká, nehanbite sa požiadať o lieky zmierňujúce bolesť,“ radí pôrodná asistentka. Tretí deň sa mamičkám obvykle spúšťa mlieko, preto je možné, že sa budete cítiť unavenejšie, môžete mať teplotu či zimnicu a pocítiť dočasný splín.

„Laktácia sa väčšinou rozbieha tretí deň po pôrode. Dovtedy dojčíte mledzivom, ktoré je ľahko stráviteľné, kaloricky výdatné, s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov. Častým dojčením sa tvorba materského mlieka podporuje,“ doplňuje pôrodná asistentka a vysvetľuje príčinu sklesnutej psychiky.

„Sklesnutosť a smútok po pôrode sa často dostavujú v dôsledku nástupu laktácie, zmeny hormonálnych hladín a niekedy aj ako reakcia po psychickom vypätí po pôrode. Ak sú však pocity smútku silné a dlhotrvajúce, je lepšie poradiť sa s psychológom,“ vysvetľuje pôrodná asistentka.

Príchod mlieka oznamujú aj opuchy nôh. Tie po niekoľkých dňoch samy zmiznú, dovtedy sprchujte nohy studenou vodou, udržujte ich vo zvýšenej polohe a zvýšte prísun bielkovín. Len čo sa vám prsníky nalejú, budete mať pocit bolesti a tlaku. Je to bežné a v priebehu niekoľkých hodín sa laktácia upraví a prsníky trochu spľasknú.

S prípadnými zatvrdlinami pomôžu obklady, alebo odsatie odsávačkou. Tretí deň v pôrodnici predznamenáva odchod domov, pripravte sa však na to, že práve v tento deň vrcholí novorodenecká žltačka, ktorá môže odchod pozdržať. Keď sú však hodnoty bilirubínu v norme, väčšinou sa už len čaká na to, až dieťatko začne priberať.

Niekedy to ide ľahko po mamičkinom mliečku, niekedy sa počiatočnému priberaniu musí pomôcť dávkou príkrmu. Ten nijako dramaticky neriešte, najviac sa mlieko spúšťa, ak je mamička v pokoji. 

Pripravte sa aj na možné nepríjemnosti

Mgr. et Mgr. Pavla Koucká psychologička

Môže sa stať, že nastávajúcu mamičku pobyt v pôrodnici straší (nemá napríklad rada nemocničné prostredie, bojí sa odtrhnutia od svojho domova a rodiny...). Pre ženy môže byť skutočným prínosom mať pri sebe partnera či blízku osobu.

Vypláca sa aj dobre si vybrať pôrodnicu, ísť sa tam pozrieť. Niekde umožňujú dohodnúť sa priamo s konkrétnym pôrodníkom. To všetko môže predstavovať zdroj istoty v neznámom prostredí.

Čo má mamička robiť, keď na ňu v pôrodnici odrazu padne splín? Môže zavolať partnerovi, ísť za sestričkami, dať si sprchu... Najmä by som však mamičkám odporučila byť veľa v kontakte so svojím bábätkom. Pozorovať ho, každú chvíľku privoňať. Rozbaliť ho a položiť si ho nahé na hrudník.

Skúsenosti a výskumy ukazujú, že blízky kontakt po pôrode pomáha liečiť pôrodnú traumu a stabilizovať psychický stav matky i dieťaťa. Pokiaľ sa chce mamičke plakať, nech pokojne plače, dieťatku to neublíži.

Čo sa týka dojčenia, najmä z technického hľadiska môže byť prínosné nechať si poradiť od laktačnej poradkyne. Kontakt s dieťaťom pomáha
aj k tomu, aby sa dojčenie rozbehlo. A pokiaľ sa nedarí, pomáha aspoň v tom, aby to tak nebolelo. Veď tá väčšina rozdielu medzi umelým mliekom a dojčením je práve v kontakte. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma