AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

7 superpotravín pre tehotné ženy

Počas tehotenstva zabezpečujete prísun živín nielen pre seba, ale i pre dieťa. Vedeli ste však, že to, čo jete dnes, ovplyvňuje potomka v budúcnosti?
7 superpotravín pre tehotné ženy

Nielen v dobe, kedy ste tehotná, sa snažíte jesť zdravo. Potom príde prvý trimester a s ním raňajky v podobe hrianky s cesnakom zapíjané mliekom, párok s marmeládou či ďalšie „kombinácie“, ktoré rozum odmieta, ale telo si žiada. Správne však tušíte, že počas gravidity potrebujete zvýšený príjem proteínov, vápnika, železa. Nielen pre seba, ale predovšetkým pre dieťatko.

Losos

Rovnako ako ostatné ryby je plný tukov, ktoré sa súhrnne označujú skratkou DHA a sú nevyhnutné pre rozvoj mozgu a centrálneho nervového systému vášho dieťaťa. Navyše potraviny s DHA pomáhajú zlepšiť náladu. Štúdie z posledných rokov ukazujú, že pokiaľ máte potravu plnú vyššie uvedených tukov, znižuje sa i možnosť vzniku a rozvoja popôrodnej depresie.

O lososovi by ste však mali tiež vedieť aj to, že síce poskytuje telu zdravé látky, ale zároveň sa v ňom tak isto ako v ďalších rybách nachádza ortuť. Jej hladina sa však všeobecne oproti iným rybám (makrela, mečiar...) považuje za pomerne nízku.

TIP: Pri nákupe nemá ryba páchnuť po rybine. Pokiaľ to tak je, je stará. Vyhnite sa jej teda oblúkom.

Nízkotučné mliečne produkty

Je jedno, či dávate prednosť syru, jogurtu alebo mlieku. Produkty z neho sa všeobecne považujú za dôležitú súčasť jedálneho lístka tehotnej ženy. V závislosti od skorších skúmaní je potvrdené, že mliečne výrobky obsahujú rad vitamínov skupiny B či vitamín D.

Navyše sú mliečne produkty najlepším zdrojom vápnika pre organizmus ženy i dieťaťa. Je potrebné, aby ste pokryli aj svoju dennú dávku vápnika (aby ste sa raz nevyhovárali, že vás dieťa pripravilo o zuby).

Zhrnuté a podčiarknuté: počas doby, kedy ste gravidná, by ste mali skonzumovať aspoň tri šálky jogurtu, mlieka alebo adekvátne množstvo syra denne.

TIP: Pozor, ozajstné jogurty majú trvanlivosť približne týždeň, ostatné produkty sa na ne len hrajú!

Špenát

Obsahuje veľa železa, aj keď nie toľko, koľko sa mu pôvodne prisudzovalo. Pre tehotné je však jedným zo zdrojov mnohých ďalších potrebných látok. Vďaka jeho častej konzumácii sa vyhnete problému so zrakom, obsahuje karotenoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Reguluje krvný tlak a pôsobí proti zápche. Kyselina listová obsiahnutá v špenáte pomáha pri krvotvorbe a zabraňuje rázštepom plodu.

TIP: Špenát si doprajte listový, nielen ako upravenú, zmrazenú dreň. Lístky iba sparte a osoľte.

Strukoviny

Fazuľa, napríklad čierna alebo obličková, je bohatá na železo a je skvelým zdrojom vitamínu B. Pokiaľ ste vegetariánka, vo vašom jedálnom lístku by jej objem mal celkom nahradiť prísun hovädzieho mäsa. Navyše je výhodná pre rodinný rozpočet – jej cena je totiž nižšia než cena mäsa.

TIP: Aby vás strukoviny nenadúvali, nechajte ich cez noc namočené. Vodu zlejte a následne pripravte podľa chuti.

Avokádo

Obsahuje tuky vysokej biologickej hodnoty, ktoré sú prevažne nenasýtené a neobsahujú cholesterol. Ďalšou výhodou je obsah fosfolipidov, ktoré pomáhajú správnej funkcii nervovej sústavy.

TIP: Výborný spôsob, ako si pripraviť avokádo, je poukladať ho na pečivo a konzumovať takto v surovom stave.

Vajcia

Tieto malé, nenápadné, v každej chladničke umiestnené dobroty sú všestranným pomocníkom pri príjme dennej porcie proteínov. Čaro vajec spočíva v ich všestrannosti a v obsiahnutom cholíne, ktorý podporuje prenos medzi bunkami v mozgu – vašom i detskom.

Nikdy sa vám totiž neprejedia a každý dospelý človek ich miluje aspoň na jeden spôsob. Žĺtky obsahujú DHA alebo esenciálne mastné kyseliny, ktoré správne doplnia vašu výživovú tabuľku.

TIP: Sama si vyberte, aký spôsob prípravy a konzumácie vajec je vám najmilší, a ostaňte mu verná.

Celozrnné pečivo

Kyselina listová je pre vývoj vášho dieťaťa zásadná. Aby ste predišli vývojovým chybám nezlučiteľným so životom (napr. rázštep chrbtice), mali by ste svoje telo dostatočne zásobiť listovkou už v dobe, kedy sa snažíte otehotnieť.

Hľadajte kyselinu listovú nielen v zelených potravinách, ale i v skutočných cereáliách. Okrem toho celozrnné pečivo obsahuje dostatok vlákniny a kyselín potrebných pre správne vstrebávanie ďalších vitamínov.

TIP: Dajte si pozor na nepoctivých výrobcov a predajcov, ktorí biele pečivo farbia karamelom a následne ho vydávajú za celozrnné.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma