AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

7 spôsobov, ako zastaviť detský záchvat hnevu za 5 sekúnd

Je jedno, či ste v supermarkete alebo chcete mať doma pokoj, detské záchvaty hnevu sú jednoducho neprijateľné. Čo ale možno neviete, tieto záchvaty plné plaču a kriku môžu mať trvalé následky pre vás i dieťa.
7 spôsobov, ako zastaviť detský záchvat hnevu za 5 sekúnd

"Nechaj ju (ho) vyplakať, neublíži jej (mu) to a časom sa upokojí," hovoria často starí rodičia, keď vidia, ako sa súčasní rodičia snažia utešiť svoje zlostiace sa ratolesti. Lenže to nie je tak úplne pravda, posledné štúdie ukazujú, že maličkí, ktorí dlho a usilovne plačú, sú desaťkrát viac ohrození vznikom ADHD, teda poruchou pozornosti s hyperaktivitou, ktorá vedie k zlým študijným výsledkom a protispoločenskému správanie. Vedci tvrdia, že jednou z príčin tejto poruchy môže byť aj necitlivý postoj rodičov voči svojim deťom.

Okrem toho - ďalší výskum ukázal, že plač a kvílenie sú dva najhoršie zvuky na tejto planéte, aspoň pre rodičov. Zvuky majú dramatické účinky na naše telo, znižujú produktivitu, bránia učeniu a sústredenia, zvyšujú pocity úzkosti a depresie. Ak sa vaše dieťa hnevá alebo usedavo plače, vaším prvým krokom by vždy mala byť snaha utíšiť ho a upokojiť.

"Každý záchvat hnevu je výsledkom neuspokojenej potreby, alebo túžba vyjadriť negatívne pocity, s ktorými si dieťa nevie poradiť. Aj keď to môžete vnímať inak, záchvaty hnevu nepredvádza dieťa preto, aby vás potrestalo, že ste mu niečo nedovolili, alebo aby sa vám pomstiť," vysvetľuje expertka na výchovu dieťaťa Jordan Schachterová.

Takže namiesto toho, aby ste to brali ako útok na seba a reagovali podobne, teda tiež krikom, snažte sa dieťa pochopiť a v jeho vyčíňaní mu zabrániť. Najskôr zo všetkého ho ale musíte upokojiť, pretože jačiaci a zlostiaci sa potomok nevníma ani slovo z toho, čo mu hovoríte. Až sa upokojí, až potom má cenu mu niečo vysvetľovať. Máme pre vás niekoľko skvelých spôsobov, ako možno dieťa utíšiť behom niekoľkých sekúnd. Niektorý z nich určite zaberie aj na vášho vzteklouna.

1. Rozptylujte

Tento trik je jednoduchý, nájdite v rýchlosti niečo, čokoľvek, čo môže rozptýliť jeho pozornosť. Napríklad akúkoľvek hračku, ktorú máte na druhej strane miestnosti. Stačí povedať: "Pozri sa, čo je to tam? Poďme sa na to pozrieť, myslím, že je to tvoja obľúbená hračka (doplňte)." Asi to nezaberie na dlho, ale dôležité je rozptýliť ho v jeho súčasnom utrpení a tak zmeniť jeho emocionálny stav.

2. Dajte mu zahryznúť

Ach, to jedlo! To dokáže prinútiť každého, aby na chvíľku zmĺkol a užíval si chuť. Aj deti. Majte po ruke chutné občerstvenie ako tajnú zbraň, ktorú môžete na dieťa vytiahnuť v okamihu núdze. Platí, že čím obľúbenejšia pochúťka, tým účinnejšia. Na druhej strane nie je vhodné tento trik zneužívať, pretože by si dieťa mohlo vytvoriť návyk, že každé trápenie bude liečiť jedlom. To je najkratšia cesta, ktorá vedie k budúcim poruchám potravy.

3. Zrkadlom

Tento trik je veľmi účinný, nemôžete ho však predvádzať všade, nechajte si ho až na doma. Trik totiž spočíva v tom, že predvediete rovnaký záchvat hnevu ako vaše dieťa. Nie, nestrácajte kontrolu, ale vedome zrkadlite jeho správanie a predvádzajte, čo robí. Ak chcete, aby to bolo ešte účinnejšie, násobte jeho výrazy exponenciálne.

Bite päsťami do zeme a nahnevane kričte, robte prehnané tváre a veľké, prehnané gestá. Dieťa bude tak šokované, že plač skončí. Je to spôsob, ako dieťaťu ukázať, že jeho reakcie sú neprimerané. Nesmiete to však opakovať príliš často, pretože inak to dieťa pochopí ako vzorec správania a bude vo svojich záchvatoch hnevu zvesela pokračovať.

4. Vyhoďte ho do vzduchu

Lietanie vzduchom má v sebe niečo čarovného, ​​deti si nemôžu pomôcť a musia sa smiať a radovať sa. Nejednajte násilne, proste dieťa s úsmevom vezmite a vyhoďte ho do vzduchu, alebo sa s ním zatočte. Odvediete jeho pozornosť od trápenia a vykúzlite na jeho tvári úsmev. Až bude v lepšej nálade, budete sa môcť porozprávať o jeho predchádzajúcom, neprijateľnom správaní.

5. Objímte ho

Objatie lieči. Záchvaty hnevu sú často znamením, že dieťa má pocit, že sa mu nedostáva pozornosti a náklonnosti. Mnohí rodičia robia tú chybu, že dieťa počas jeho záchvatu ignorujú, to ale vo finále zhoršuje jeho správanie. Jednoduché objatie upokojí situáciu a prinesie vytúžený pokoj. Dajte dieťaťu presne to, čo požaduje - empatiu a lásku.

6. Dajte mu na výber

Keď váš potomok dostane záchvat hnevu, pretože ho celý deň ťaháte z miesta na miesto a nedoprajete mu ani chvíľku odpočinku, povedzte mu, že si môže vybrať ďalšie miesto, kam pôjdete. Či už to bude na ihrisko, do cukrárne alebo do zverimexu na zvieratká, ide o to, že sa mu okamžite zmení nálada. Predstavte si, ako by bolo vám, keby vás niekto ťahal na miesta, kde vás to ani trošku nebaví. Vaše dieťa si predsa zaslúži napríklad 30 minút v parku.

7. Šeptajte mu do uška

Pritiahnite si svoje zúrivé dieťa a šeptajte mu, že ho úplne chápete. Že viete, prečo plače, a že ste tu, aby ste mu pomohli. Požiadajte ho, aby vám povedal, čo sa deje. Je vlastne jedno, čo presne budete hovoriť. Dieťa potrebuje cítiť vašu blízkosť, keď je rozrušené. Kvôli plaču vaše slová nezačuje, a tak je pravdepodobné, že sa stíši, aby počulo, čo mu hovoríte.

Až vášho potomka opustí zlosť, zoberte ho bokom a vysvetlite mu, prečo jeho správanie bolo nevhodné a že takéto správanie má následky. Musí pochopiť, že každý sa niekedy cíti frustrovaný, ale existujú lepšie spôsoby, ako svoje pocity vyjadriť. Nemôže sa svojho hnevu zbavovať krikom a predvádzaním sa.
Väčšinou sa ospravedlní a bude ľutovať svojich činov. Dajte mu pocítiť, že ho máte radi, bez ohľadu na to, že sa práve zachoval škaredo, a uistite ho, že ho naučíte kontšruktívne vyjadriť svoje pocity. Nikdy sa nesprávajte tak, aby dieťa považovalo svoje správanie za zlyhanie a cítilo sa kvôli tomu zle. Musí vedieť, že každá chyba je šanca sa niečo nové naučiť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma