AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

7 rád, ako čo najkrajšie prežiť obdobie batoliatka

Máločo je také krásne a také náročné ako práve obdobie medzi prvými a tretími narodeninami vášho potomka. Ako ho dieťaťu i sebe uľahčiť, spríjemniť, a ešte mu dať dobrý základ do škôlkarských a školských rokov?
7 rád, ako čo najkrajšie prežiť obdobie batoliatka

1. Dajte na výber

Jedna zo záchran v období, kedy dieťa reaguje na všetky vaše návrhy razantným „Nie!“, „Nechcem!“ a „Nebudem!“, takže sa i banálna výprava na ihrisko ľahko premení na drámu s niekoľkými dejstvami.

Skúste dať potomkovi na výber a miesto dilemy desiatovať/nedesiatovať mu rovno predložte konštruktívne riešenie: „Chceš sa nadesiatovať pred rozprávkou, alebo pri rozprávke?“ Budete prekvapená, ako spoľahlivo to funguje. Dieťa je spokojné, že môže „samo“ rozhodovať. 

2. Môžeš sám!

Batoľatá to nemajú ľahké. Tak by si chceli všetko vyskúšať, a na toľko vecí ešte nestačia! Len si predstavte, aké to musí byť frustrujúce... Z toho plynie jediné: len čo je to len trochu možné, dovoľte synovi alebo dcérke ochutnať sladkú „samostatnosť“.

Vaše „Nie!“ by malo byť nekompromisné, ale zároveň obmedzené na skutočne najnutnejšie prípady, viac-menej len pokiaľ ide o zdravie či bezpečnosť dieťaťa. 

Uvidíte, keď budete so zákazmi šetriť, dieťa ich potom bude oveľa viac rešpektovať. Inak ale potomkovi dovoľte, hoci aj bude robiť chyby, ale nech skúša veci „sám/sama“, ako sa toho batoľatá často dožadujú. Rozsypaná ryža pri „pomoci“ pri varení? Stôl zababraný prstovými farbami?

To sa stáva, ale nech vám dieťa pomôže aj s nápravou, naučí sa tak zase niečo nové. A nechajte ho, nech pomáha, ako je len v jeho silách: vy nesiete nákup, junior vrecko piškót; dovoľte mu samostatne privolať výťah, vybrať a priniesť rozprávkovú knihu, veďte ho k upratovaniu hračiek...

3. Ďakujem, prosím

Hoci potomok ešte len „vyrába“ prvé vety, už ho začínajte učiť slušnému správaniu. Nie, rozhodne to nie je nemoderné, práve naopak! „V rodine môjho manžela sa zásadne neďakuje a neprosí. Ako vraví svokra, o samozrejmostiach sa nehovorí. Musím povedať, že je to veľmi nepríjemné, veľakrát sme sa kvôli tomu s partnerom pohádali,“ vraví dvadsaťosemročná Alica.

„U nášho syna som preto začala s týmito elementárnymi vecami, len čo začal trochu hovoriť.“ Keďže malé deti milujú rituály a opakujúce sa situácie a „scénky“, asi ich bude baviť i nenásilné učenie základom etikety. Opakujte im, že pred jedlom sa hovorí „dobrú chuť“, susedia a známi sa zdravia, „ďakujem“ a „prosím“ je samozrejmosťou a najmä buďte sami príkladom! 

4. Čo by pomohlo?

Jedovanie a plač bývajú u batoliat na dennom programe. Snažíte sa scénam vyhnúť, ale niekedy si už naozaj neviete rady? Možno pomôže, keď sa spýtate priamo dieťaťa! U nás doma sa táto rada osvedčila, keď sa vtedy dva a polročná dcérka opäť rozplakala už len pri „varovaní“, že dnes sa budú umývať vlasy.

Úprimne to totiž neznášala. Skúšali sme všetky možné taktiky: väčší záklon hlavy, zaručene nedráždivé šampóny, zakrytie ušiek... nič, len rev, rev a rev. Raz mi, už zo zúfalstva, napadlo spýtať sa jej: „Silvinka, a máš nejaký nápad, čo by pomohol?“ Dcérka ihneď odpovedala: „Žinka na očičká!“ Vybrali sme teda spoločne peknú žinku, slečna si ju sama pridržiavala a od toho dňa bol pokoj. 

5. Rodinné večere

Ocko je doma, hurá! (Jasá dieťa a asi i vy, pretože konečne môžete to vrece bĺch na chvíľu „odovzdať“.) Večer by mal byť (podobne ako ráno) plný príjemných rituálov, ktoré po sebe nasledujú: večera, chvíľka hrania, upratovanie izbičky, rozprávka, kúpanie, večerná čítaná (!) rozprávka, pusa na dobrú noc, spánok.

Ak už dieťa večeria pri rodinnom stole, potom vyžadujte, aby celú dobu sedelo na svojej stoličke a sústredilo sa len na jedlo a rozprávanie sa s vami. Neverili by ste, koľko detí si vypestuje zvyk pri jedle „korzovať“ po celom byte. Nielenže tak všetci prichádzajú o pokojné večerné „spočinutie“, ale dieťa si takto vypestuje slušnú prehliadku zlozvykov. 

6.Odpočinok po obede

Deti od 1 do 3 rokov stále potrebujú 11 až 14 hodín spánku. Teda logicky i spánok odpoludňajší (a spočiatku ešte i dopoludňajší). Aká individuálna záležitosť to je, vedia najlepšie rodičia dvojčiat, pretože majú priame porovnanie: „Dcérka spí v noci dvanásť hodín, od ôsmej do ôsmej, teda keby ju brat ráno nebudil, a ešte si potrebuje dve až tri hodinky zdriemnuť po obede. Kým syn v necelých dvoch rokoch už odpoludňajší spánok odmieta,“ hovorí tridsaťjedenročná Iva.

Na odpočinku po obede by ste mali trvať, už preto, že v škôlke to dieťa tiež čaká. Pokiaľ však potomok nechce (alebo nemôže) spať, nenúťte ho. 

7. Raňajky, zúbky, obliekanie...

Je dobré si nenásilne štruktúrovať deň už od rána, tým skôr, že dieťa ešte nemá jasne daný škôlkarský režim. Aj keď sa to nezdá, deti sú rady, keď majú veci pevný a predvídateľný režim. Cítia sa v bezpečí.

Deň by sa mal začínať príjemne, teda raňajkami: ak dieťa pije pokračovacie mlieko pre batoľatá, pokojne mu zatiaľ doprajte raňajky v posteli. Aj ak by sa malo učiť piť z hrnčeka, ráno nech si pokojne ešte vychutnáva pitie z obľúbenej fľaštičky.

Koniec koncov, v tomto veku by dieťa malo prijať pol litra mlieka denne, a pokiaľ už skúšate spanie bez plienok, je taktické ponúknuť ho dieťaťu radšej práve ráno. Ranným rituálom však môžu byť i „dospelácke“ raňajky pri rozprávke. Potom by v pevnom slede malo nasledovať čistenie zúbkov, umývanie rúk a tváre, preobliekanie a „porada“, čo s načatým dňom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma