AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

6. medzinárodné detské fórum vo Futbale pre priateľstvo: zúčastnených 211 krajín a regiónov sveta

Šieste medzinárodné detské fórum Futbalu pre priateľstvo sa konalo v Moskve pod záštitou medzinárodného sociálneho programu Gazpromu Futbal pre priateľstvo a v oficiálnom partnerstve s FIFA a Word cup 2018™.

Šiesta sezóna bola jedinečná svojim rozsahom, pretože tento rok sa na udalosti podieľalo 211 krajín a regiónov sveta, čo reprezentovalo 6 globálnych kontinetov: Európa, Ázia, Severná a Južná Amerika, Austrália a Oceánia.

Fóra sa zúčastnilo 1500 detí spoločne s ich opatrovateľmi z celého sveta. Celkový počet účastníkov a hostí dosiahol číslo 5000. Dvanásť-ročných atlétov, dievčat aj chlapcov, vrátane detí s postihnutím, spájala spoločná misia: podpora ľudských hodnôt, ako sú priateľstvo, rovnosť, slušnosť, zdravie, mier, oddanosť, víťaztvo, tradície a česť.

ФОРУМ_Д5.jpegфорум15.jpeg

Predstavitelia administratívy prezidenta ruskej federácie, ruského olympijského výboru, FIFA, vedúci futbalových federácií, futbalové hviezdy, Olympijskí a Paraolympijskí víťazi a osobnosti verejného života sa stali váženými hosťami udalosti. Mladých účastníkov programu Futbalu pre priateľstvo privítal Iker Casillas, španielsky futbalový hráč, brankár a kapitán Porta (Porugalsko). K deťom prehovorili aj hlavný tréner ruského juniorského tímu Alexander Kerzhakov, sýrsky futbalový hráč Firas AlKhatib a administratívny riaditeľ futbalovej federácie arabský princ Abdulrahman Bin Ibrahim Al-Sayyar.

Počas fóra bol vyhlásený tohtoročný víťaz detského hlasovania o prijatí hlavného ocenenia programu Nine Values Cup. Spomedzi 32 národných tímov, ktoré sa zúčastňujú na Majstrovstvách sveta, mladí účastníci Futbalu pre priateľstvo vybrali brazílsky národný tím ako tím, ktorý naplno spĺňa hodnoty programu. Medzi prvými tromi sa umiestnili aj tímy z Ruska a Nemecka.

ФОРУМ_Д1.jpegФОРУМ_Д2.jpeg

V rámci programu medzinárodného detského fóra Futbalu pre priateľstvo sa uskutočnila svetová premiéra knihy "Moja cesta z Mohali do Petrohradu". Kniha rozpráva o najdôležitejších ľudských hodnotách, ktoré pomáhajú zmeniť svet k lepšiemu. Jej autorkou je mladá veľvyslankyňa Ananya Kamboj z Indie. Jej kniha je inšpirovaná poslednou sezónou, kde sa zúčastnila ako vedúca mladá žurnalistka medzinárodného detského tlačového centra.

Fórum sa konalo v centre oceánografie a morskej biológie "Moskvarium". Jená sa o unikátny komplex najväčšieho krytého oceaniária v Európe. V tomto roku sa ekologická iniciatíva programu Futbal pre priateľstvo venuje prilákaniu pozornosti verejnosti k problematike zániku vzácnych druhov zvierat.

Počas celého trvania záverečných udalostí programu, viedli cesty priateľstva k šetreniu životného prostredia: účastníkov prepravovali autobusy s ekologickým pohonom na stalčený zemný plyn. To pomáhalo výrazne znížiť znečistenie ovzdušia.

_KUZ2416.jpeg_KUZ5306.jpeg

V roku 2018 sa tradične oslavuje aj Medzinárodný deň Futbalu pre priateľstvo. Dňa 25. apríla preto prebiehali na 180-tych miestach všetkých svetových kontinentov podujatia na podporu priateľstva, vzájomného rešpektu a zdravého životného štýlu. Desiatky tisíc detí a dospelých sa zúčastnili priateľských zápasov, otvorených tréningov, flashmob akcií a športových osláv. Všetci, ktorí zdieľali tieto základné ľudské hodnoty, dostali oficiálny symbol programu - Náramok priateľstva okolo zápästia. Účastníkov podporili známi futbalisti, tréneri, televízni moderátori, herci a členovia vládnych agentúr z celého sveta.

32 medzinárodných futbalových tímov priateľstva z 211 krajín a regiónov bolo vytvorených na začiatku sezóny, na základe výsledkov Open Draw. Pomenované boli podľa zriedkavých a ohrozených zvierat. Tímy vytvorené na základe princípov "futbal pre priateľstvo" pomohli deťom rôznych národností a kultúr nájsť spoločný základ a robiť kompromisy v mene spoločného víťazstva.

Ako súčasť záverečných udalostí šiestej sezóny svetového šampionátu Futbal pre priateľstvo, zápolilo v Moskve  32 medzinárodných tímov priateľstva. Zápasy sa odohrali pred začiatkom majstrovstiev sveta vo futbale. Na prvom mieste sa umiestnil tím Šimpanzov, pozostávajúci z detí z Dominikánskej republiky, Svätého Krištofa a Nevisu, Malawi, Kolumbie, Benin a Konga DR. Inými slovami, priateľstvo bolo konečným víťazom - koniec koncov, najdôležitejšia vec nie je jazyk, vzdelanie alebo pohlavie, ale vzájomná úcta, porozumenie a podpora.

Vo všetkých futbalových podujatiach programu šiestej sezóny Futbal pre priateľstvo boli zahrnutí aj mladí novinári z Medzinárodného detského tlačového centra. Ako súčasť workshopov mali tieto deti šancu nielen pracovať ako korešpondenti zúčastňujúci sa na živom športovom vysielaní, ale tiež sa učiť od známych novinárov reprezentujúcich popredné ruské športové médiá. Mladí novinári spoločne pripravovali novinky pre najdôležitejšie medzinárodné médiá, denne vydávali detské novíny Futbal pre priateľstvo, písali denníky a publikovali na sociálnych sieťach. Materiály boli pripravené v 62 jazykoch.

Počas prípravy na Majstrovstvá sveta vo Futbale pre priateľstvo a Medzinárodné detské fórum 2018 vo Futbale pre priateľstvo, sa deti a dospelí z celého sveta zúčastnili trojdňového medzinárodného priateľského tábora v Moskve. Súčasťou tábora boli workshopy so svetovými futbalovými hviezdami, futbalové tréningy vedené mladými trénermi, lekcie hry v škole Nine Values vrátane tých, ktoré sa venujú ekologickej misii programu, olympijské lekcie s ruskými futbalovými hviezdami, prejavy zástupcov organizácie Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (UNAIDS). Vystúpili aj rečníci z programu cieľov OSN pre trvalo udržateľný rozvoj podporovaní projektom Futbal pre priateľstvo. Mladí účastníci šiestej sezóny programu Futbal pre priateľstvo navštívili aj slávnostné otvorenie a zápas Svetového poháru FIFA 2018.

F4F Photo and video materials: http://media.footballforfriendship.com    

F4F Facebook: https://www.facebook.com/FootballForFriendship/  

F4F Youtube: https://www.youtube.com/user/FOOTBALL4FRIENDSHIP    

F4F Instagram: https://www.instagram.com/footballforfriendship   

F4F Twitter: https://twitter.com/football4f   

F4F website: https://www.gazprom-football.com/en/home.htm  

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma