AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

6 krokov a 3 zlaté pravidlá pri výbere správnej veľkosti plienok

Ak máte doma malého plienkača, prebaľujete ho asi 10-krát denne. To znamená 70 plienok týždenne a 280 plienok mesačne. To činí 3360 plienok počas prvého roku života. S tak veľkou investíciou do plienok, akej čelíte, je fajn, čo najskôr sa stať expertom na výber správnej veľkosti plienky.
6 krokov a 3 zlaté pravidlá pri výbere správnej veľkosti plienok

Ako postupovať:

1. Aj keď vám táto téma vrtá v hlave už posledných pár týždňov pred pôrodom, nie je najmúdrejšie zásobovať sa vo veľkom plienkami už pred narodením. Mohli by ste kúpiť príliš malé či veľké plienky pre vášho novorodenca. Zbytočne by ste tak prerobili. Všetko sa rozhodne, až budete vedieť váhu svojho novorodeniatka. V nemocnici by vám mali poskytnúť plienky na prvý deň, dva. Potom môžete svojho partnera vyslať na prvý (a posledný?) dobrodružný nákup.

2. Dôležité je, určiť si, aký typ plienok chcete používať. Väčšina látkových plienok má štandardnú veľkosť, čo eliminuje ďalšie prípadné ťažkosti pri rozhodovaní. Dnes však väčšina rodičov uprednostňuje jednorázové plienky.

3. Tých nájdete na trhu mnoho. Tu už nastáva menší zmätok. Základné rozlíšenie jednorázových plienok do veľkostných kategórií je podľa hmotnosti dieťaťa. Preto vaším základom je poznať jeho hmotnosť.

Rozdelenie na veľkosti podľa hmotnosti:

Veľ. 0: do 2,5 kg
Veľ. 1: od 2,5 do 5 kg
Veľ. 2: od 3 do 6 kg
Veľ. 3: od 4 do 9 kg
Veľ. 4: od 7 do 14 kg
Veľ. 4+: od 9 do 16 kg
Veľ. 5: od 9 do 25 kg
Veľ. 6: nad 15 kg

clanek3.jpg

4. Pozor na záludnosti! Veľkostné kategórie, na ktoré ste zvyknutí z jednej značky, sa môžu líšiť od veľkostných kategórií inej značky. Platí jednoduché pravidlo - pri zmene výrobcu si pozorne skontrolujte informačný leták predtým, než si plienky kúpite. Aby to bolo ešte o čosi premakanejšie, aj veľkostné kategórie tej istej značky sa prekrývajú.

5. Predstavte si názornú situáciu. Vaše dieťa váži 5 kíl. Zvyčajne mu kupujete jednorázové plienky Pampers. Tie existujú vo veľkosti 1 pre novorodencov od 2 do 5 kíl, alebo vo veľkosti 2 pre 3 až 6 kilové bábätka V tomto prípade zvoľte radšej veľkosť 2. Z toho vyplýva rada - ak sa dieťatko nachádza medzi dvomi veľkosťami, zvoľte tú väčšiu. Radšej nech má v plienke trochu miesta naviac. Plienka predsa má byť dostatočne priestranná a pohodlná.

6. Ak vaše dieťa už výrastlo zo všetkých dostupných rozmerov, ale stále sa mu dostatočne nedarí plienok sa zbaviť, použite tréningové nohavičky, tzv. pull-upky. Vyrábané sú najmä ako pomôcka pri tréningu na nočník alebo záchod. Dajú sa sťahovať a opäť naťahovať, a zároveň majú absorpčnú schopnosť ako klasické jednorázové plienky.

clanek1.jpg

Kedy je plienka príliš malá?

  • Na pokožke bábätka v okolí zadočku, na horných častiach nôh alebo brušku pozorujete červené škvrny
  • Plienka sa zdá byť príliš tesná na telíčku
  • Vyskúšajte nasledujúcu veľkosť plienky a zistíte, či lepšie absorbuje a lepšie sedí v páse a na zadočku vášho dieťatka

Kedy je plienka príliš veľká?

  • Plienka vyzerá ohnuto, dostatočne na telíčku nesedí, badáte príliš veľké medzery medzi plienkou a telíčkom
  • Zažívate viacnásobný únik moču alebo stolice z plienky

Kedy používate správnu veľkosť plienky:

  • Plienka je rovná a symetrická - vpredu aj vzadu, na jednej aj druhej strane. Lepiaci popruh je priamo na páse - nie príliš vysoko ani nízko.

Zlaté pravidlá na záver:

  • Lepšie je zvoliť väčšiu plienku než menšiu. Bábätka rastú ako z vody. Do väčších zakrátko dorastú
  • Nekupujte do zásoby prílišné množstvo tej istej veľkosti. Bábätka rastú ako z vody.
  • Pri študovaní informácii na obale sa primárne sústreďte na hmotnosť, nie vek dieťatka. Každé bábo je individuálne.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma