AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

5 rád pre pohodové dojčenie

Radí Katarína Bukáčková, výživová a laktačná poradkyňa.
5 rád pre pohodové dojčenie

1. Kvalitný predpôrodný kurz

Dozviete sa tam kopu informácií o dojčení, vďaka ktorým si samy pre seba budete môcť zodpovedať otázku, či vám dojčenie stojí i za riešenie prípadných komplikácií, nevyspania a čiastočné obmedzenie osobného života.

Dozviete sa, ako dojčenie chráni vaše zdravie, ako zásadným spôsobom podporuje rozvoj imunitného systému dieťatka a že sa ešte nikomu nepodarilo vyvinúť umelú výživu s rovnakými kvalitami. Budete pripravené na situácie, ktoré sú síce normálne, ale nepohodlné alebo prekvapujúce.

2. Priateľská pôrodnica

Prirodzený pôrod bez urýchľovania a medikácie a bonding, teda včasné vytvorenie väzby medzi mamičkou a jej bábätkom, majú zásadný vplyv na hladký a bezproblémový nástup laktácie.

Zaujímajte sa nielen o vybavenie pôrodných sál, ale tiež o atmosféru na oddelení šestonedelia. Podporujúce prostredie a láskavý prístup zdravotníkov vám umožnia, aby ste sa uvoľnili a začali dôverovať svojmu telu a bábätku. 

3. Podpora laktačnej poradkyne

Iná situácia je v nemocnici, kde máte zaistený všetok servis, iné je to potom doma. Pokiaľ sa budete odrazu cítiť neistá, vaše bábätko to neomylne pozná a zrazu sa môžu objaviť problémy, ktoré ste v nemocnici nepoznali. Neváhajte preto kontaktovať laktačnú poradkyňu vo vašom meste, často stačí, že vás len uistí, že je všetko v poriadku. 

4. Úzke puto s bábätkom

Žiadny cicavec neodchádza od svojho mláďaťa ani nepoužíva vynálezy posledného storočia, ako sú kočíky, postieľky či dokonca samostatné izbičky. Všetko má svoj čas a raz vaša ratolesť za sebou rada zavrie dvere svojej izby, ale vaše dieťatko s vami bolo do okamihu pôrodu v kontakte 24 hodín denne.

Pokiaľ je to možné, zadovážte si šatky, vaky, masážne olejčeky a svoje bábätko rozmaznávajte. Verte len svojmu materskému inštinktu a nenechajte sa zmiasť strašením, že svoje bábätko rozmaznáte. Tiež je preukázané, že nosené deti majú menej problémov s dojčením, kolikami i neutíšiteľným plačom. 

5. Pomoc rodiny a priateľov

Z módnych časopisov na nás vykukujú štíhle mamičky po pôrode, ktoré všetko zvládajú. Doprajte však sebe i svojmu bábätku toľko času, koľko potrebujete, zvlášť keď si prajete dojčiť a už vopred pripravte svojho partnera na to, že nejakú dobu možno nebude tak perfektne upratané a že občas nezvládnete navariť ako predtým. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma