AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

5 čajov, ktoré môžu piť aj tí najmenší

Čaj je zdravý. Zaženie smäd, a keď treba, pomôže riešiť aj nejaké drobné neduhy - napríklad keď tlačí bruško alebo keď má dieťa kašeľ. Nie každý čaj sa však hodí pre malé deti. Nasledujúce čaju im však môžete naservírovať bez obáv.
5 čajov, ktoré môžu piť aj tí najmenší

Čajov existuje veľa druhov, uhasia každú smäd, úžasne chutia a majú málo kalórií a niektoré druhy aj pomáhajú od rôznych neduhov. Platí to pre dospelých, ale čiastočne aj pre deti. Lenže u nich platí, že všetko má svoj čas.

Kedy možno začať s čajom

Bábätká môžu začať čaj piť už od druhého mesiaca, ale ak sú dojčené, tak im nie je potrebné podávať ďalšie tekutiny. Materské mlieko totiž obsahuje všetko - stravu aj pitie zároveň.

Navyše ponúkať im pitie z fľaše by bolo kontraproduktívne, pretože by ste mohli dieťa zmiasť a mohlo by mať potom problémy pri dojčení, pretože pitie pomocou cumlíka je jednoduchšie ako piť z materského prsníka. Navyše čajom bábätko "zaplátate" a ono nemá pocit hladu, takže podaním čaju mu teda aj nabúrate rytmus dojčenia.

Predovšetkým v horúcich letných dňoch potrebujú deti, ktoré nie sú dojčené, ďalšie tekutiny.

Čaj môžete bábätku ponúknuť akonáhle mu začnete dávať príkrmy, ale je lepšie ho najprv navyknúť na čistú vodu. Čajom mu môžete pitný režim len spestriť alebo ho podávať ako "medicínu". Ako prvý čaj sa hodí feniklový, ktorý deťom chutí a navyše im pomáha od nadúvania, ktoré ich tak často trápi.

Aké druhy deťom ponúknuť?

Feniklový čaj - deťom chutí, pretože má mierne sladkastú chuť. Pomáha pri nadúvaní.
Šípkový a ibištekový čaj - deťom moc nechutí, pretože má kyslastú chuť.
Harmančekový čaj - harmanček blahodárne pôsobí na žalúdok a črevá a zmierňuje zápaly.
Anízový čaj (najčastejšie v zmesi) - rovnako ako feniklový pomáha pri nadúvaní, ale tiež uľavuje od bolestí bruška a navyše ešte rozpúšťa hlien pri kašli.
Roiboos - čaj neobsahuje kofeín, ale má v sebe veľa minerálov. Chutí sladko a je dobrý proti kŕčom, aj ten deťom môžete ponúknuť.
Mätový, čierny a zelený čaj nie sú pre deti vhodné.

Choré deti potrebujú veľa tekutín

Výnimkou je však, keď je dieťa choré, to potom potrebuje veľa tekutín, predovšetkým keď má horúčku poprípade, keď má žalúdočné problémy a jeho žalúdok citlivo reaguje na mlieko.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma