AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

5 bežných problémov s bábätkami. Hlavne nepanikárte!

V prvom týždni prechádzate zmenou nielen vy, ale aj vaše bábätko. Ešte v pôrodnici sa tak môže vášmu dieťatku prejaviť novorodenecká žltačka alebo lúpanie kože. Prevenciou žltačky je časté dojčenie a liečbou je tzv. "Modré svetlo". Lúpanie kože je tiež úplne normálne, nemusíte sa báť. Akonáhle prídete domov, najskôr sa stretnete ešte s týmito situáciami...
5 bežných problémov s bábätkami. Hlavne nepanikárte!

Vyrážky

Koža malého bábätka je veľmi citlivá, preto sa pomerne často objavujú rôzne vyrážky, pupienky a ekzémy, ktoré ale nemusia nič znamenať. V zimnom období navyše počítajte aj s výskytom potničiek, zvlášť pod čiapočkou, za krkom alebo na chrbte. V žiadnom prípade ale nič nepodceňujte a v poradni na vyrážku upozornite pediatra.

Výtok z očí

Očné viečka môžu byť u niektorých novorodencov napuchnuté a môže sa počas prvých dní objaviť aj mazľavý výtok z očí. Nie všetky deti majú po pôrode úplne vyvinutý slzný kanálik a dochádza tak k jeho blokácii. Pri miernom priebehu pomôže jemná masáž a každodenné čistenie očí tampónom s bórovou vodou. Pri horšom priebehu je potrebné informovať lekára, ktorý vylúči alebo potvrdí zápal spojiviek a nasadí vhodnú liečbu.

Úbytok váhy

Je normálne, že vaše bábätko v prvých piatich dňoch stratí pár gramov zo svojej váhy. Je to tým, že stráca prebytočné tekutiny nazbierané ešte v maternici, pripočítava sa aj odchod smolky, prvé močenie či strata mazu. Tento úbytok by však nemal byť vyšší ako 10% pôrodnej váhy. Väčšinou sa tak stane už v pôrodnici a späť svoju váhu deti získavajú počas prvých dvoch týždňov života. Pokiaľ by vaše bábätko aj naďalej chudlo alebo nepriberalo aj napriek tomu, že ho často dojčíte alebo kŕmite z fľaše, konzultujte problém s odborníkom.

Zapareniny

Problémovejšie sú zapareniny, ktoré dokážu bábätko naozaj potrápiť. V takom prípade je potrebné dieťa veľmi vetrať, často prebaľovať a skúšať, ktorý krém zaberie. Moje druhá dievčatko na zapareniny trpela veľmi, behom chvíľky v plienke sa jej na zadočku vytvorili bolestivé pľuzgieriky. Musela som dokonca vymeniť typ plienok a vymyslieť vlastné namazanie. Na zadoček som prestala používať vlhčené obrúsky a vždy ju umývala len čistou vodou. Potom som jemne osušila uterákom a len zľahka ofúkle teplým vzduchom z fénu (pozor na spálenie!) Tak, aby zadoček bol naozaj suchý. Potom som natrela fialkou, nechala zaschnúť a naniesla som Sudocream.

Koliky

Bolesť bruška je jeden z najčastejších problémov prvých troch mesiacov života bábätka. Detský tráviaci systém ešte nie je plne vyvinutý, navyše môže novorodenca nadúvať aj to, čo jete vy. Niekedy pomôže úprava jedálnička, inokedy časté nosenie, húpanie, masáže bruška a cvičenie s bábätkom. V mojom prípade to bola len trpezlivosť. Takže zatnite zuby a radujte sa vo chvíľach, keď sa bábätko spokojne prevaľuje. A verte, že nakoniec sa všetko ustáli a vy si budete to materstvo konečne naplno užívať.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma