AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

4 najväčšie mýty o čistení uší

Akých najčastejších chýb sa dopúšťajú mamičky pri starostlivosti o ušká svojich bábätiek a batoliat? Je naozaj nevyhnutné ušká čistiť a odstraňovať ušný maz?
4 najväčšie mýty o čistení uší

Menej môže byť niekedy viac - a v prípade prehnanej starostlivosti o uši, presnejšie skôr o ich časti, zvukovodoch, to platí dvojnásobne. "Zatiaľ čo predtým sa mamičkám a babičkám odporúčalo čistiť deťom ušká každý deň, v súčasnosti je trend opačný. Uši totiž disponujú samočistiacou schopnosťou; ušný maz a s ním aj odumreté kožné bunky úplne prirodzene putujú zvukovodom von.

Ak sa ušká čistia často, tvorí sa viac mazu, než je potrebné. "Tvrdí skúsená detská sestra Zdena Sýkorová. A ďalej dodáva: "Neustále čistená koža môže byť precitlivená, podráždená až svrbivá. Chybná technika čistenia navyše zatláča maz späť a doslova upcháva zvukovod, čo môže byť zdrojom mnohých nepríjemných problémov."

A aké najväčšie mýty o čistení uší podľa odborníkov panujú?

4 najväčšie mýty o čistení uší

  • Uši sa musia čistiť každý deň. Samozrejme, že nie! Už vieme, že sa uši čistia v podstate samy. Je absolútne nevhodné, strkať dieťaťu čokoľvek do uška - zvyčajne postačí podľa potreby jemne očistiť vonkajšiu časť ušnice. (Iný prípad samozrejme nastáva v prípade poruchy tvorby mazu.)

  • Ušný maz sa musí odstraňovať, je to nechutná "špina" a zdroj baktérií! Naopak, ušný maz má v uchu svoju nezastupiteľnú úlohu! Ušný maz je prirodzená tuková vrstvička, zmes mastných výlučkov zvláštnych potných žliaz vo zvukovode. Jeho hlavnou funkciou je udržiavanie optimálnej vlhkosti povrchu zvukovodu a zabezpečovaní ochrany ucha proti nečistotám zvonku a tiež proti infekciám.

  • Ak sa uši pravidelne čistia, ušného mazu sa tvorí menej. Opäť omyl! Čím viac uši čistíme, tým viac mazu sa v nich tvorí a vzniká začarovaný kruh. Perfektná čistota zvukovodu môže byť paradoxne zdrojom problémov, koža je citlivejšia, náchylnejšia a môže dokonca aj svrbieť.

  • Ideálnym náčiním na čistenie sú vatové tyčinky. Väčšina odborníkov používanie vatových tyčiniek na čistenie ušiek neodporúča, pretože je viac rizikové, ako užitočné. Tyčinka zvádza k hlbšiemu zasunutie do uška, a to môže spôsobiť zatláčanie mazu hlbšie do zvukovodu a následne tvorbu problematickej mazovej zátky, ktorá spôsobuje nepríjemné problémy - tlak, prechodnú nedoslýchavosť a pod. Tyčinka môže byť v krajnom prípade, u veľmi nepokojných detí, príčinou nepríjemného poranenia! Ak trvá rodič na použitie vatových tyčiniek, je lepšie voliť výrobok určený výhradne deťom.

Je vôbec potrebné čistiť ušká?

"U drvivej väčšiny detí nie, stačí iba odstraňovať viditeľný maz v ústí zvukovodu. A to nanajvýš opatrne; gázou, látkovou plienkou, jemným uterákom a pod." tvrdí Sýkorová. U malého percenta detí, ktoré majú z rôznych dôvodov, aj napriek správnej starostlivosti, sklony k tvorbe mazových zátok, poradí rodičom s vhodnou starostlivosťou ich pediater alebo ušný lekár.

Rodičia by sa do odstránenia zátky nikdy nemali púšťať na vlastnú päsť, zvlášť pomocou rôznych ostrých predmetov, napríklad pinzety.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma