AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

15 najväčších prekvapení, ktoré vás čakajú v materstve

Byť rodičom je nekonečné dobrodružstvo. Viem, o čom hovorím. Mám troch synov a je úplne jedno, že už im dávno nemením plienky a nekŕmim ich lyžičkou. Každý deň totiž zisťujem, že materstvo je vrece plné prekvapení a že na niektoré z nich nebudem nikdy perfektne pripravená.
15 najväčších prekvapení, ktoré vás čakajú v materstve

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa chcete na materstvo pripraviť, neviete o ňom vôbec nič, dokiaľ ho sama neprežijete na vlastnej koži. Preto vás na úplnom začiatku môže množstvo vecí zaskočiť. A vôbec ich teda nie je málo. Na druhej strane, deň, kedy sa vaše dieťa narodí, bude tým najlepším a najkrajším dňom vášho života. 

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec | Pôrod | Tehotenstvo

VIDEO: Ako prebaliť bábätko jednoducho a hravo

1. Váš partnerský vzťah sa odrazu mení

Vzťah medzi mužom a ženou dostáva najmä počas prvého roka poriadne zabrať a nie je divu, že to oboch nemilo prekvapí. Rodičovstvo je veľká zmena. Pribúdajú konflikty, zhoršuje sa emocionálna a fyzická intimita, obaja partneri sa cítia nedocenení, zanedbaní, osamelí, unavení a izolovaní.

V niektorých vzťahoch vyplávajú na povrch škaredé a neriešené problémy, ktoré až dosiaľ ležali kdesi hlboko. Toto prekvapenie je pre mnohé páry nepríjemné, ale nie neriešiteľné. Dobrou správou je, že láska sa môže vrátiť, aj keď sa vám to zdá beznádejné. Kľúčom je čas a snaha komunikovať.

Na rovinu si povedať, čo od druhého očakávame a hlavne nestrácať nádej. Väčšina žien totiž po nejakej dobe hovorí, že ich partneri sú skvelí otcovia a že ich zo všetkého najviac prekvapilo, ako dobre zvládajú svoju otcovskú rolu. Takže vzťah medzi partnermi sa síce naozaj zmení, ale nezabúdajte na to, že nutne nemusí ísť vždy o zmenu k horšiemu. Záleží na vás, ako sa k tomu postavíte. 

2. Čas uteká rýchlejšie

Desaťhodinový spánok v nedeľu ráno? Po narodení dieťaťa už len minulosť. Dlhé večerné sprchy, polhodinová horúca vaňa so sviečkami okolo, jednoducho veľká romantika? Neprichádza do úvahy. Čas je teraz drahá komodita, s ktorou sa musíte naučiť zaobchádzať efektívne.

Priateľské návštevy, telefonáty s kamarátkami alebo čítanie knižky sú teraz v poradovníku dôležitých vecí kdesi na konci, pretože v prvých dňoch po pôrode sa budete nonstop starať len o dieťa – kŕmiť ho, prebaľovať, kúpať, kŕmiť a zase prebaľovať.

Domáce práce? Ani na tie veľa času neostane. Nedostatok času je ďalšie veľké prekvapenie, len čo sa stanete matkou. Nemusíte ale panikáriť, ledva tomu všetkému prídete na kĺb, chaos vystrieda efektívny plán, vďaka ktorému sa naučíte nielen čítať knižku počas dojčenia, ale pokojne aj navštíviť kamarátku. 

3. Vaše telo sa zmení

Hoci ste o seba v tehotenstve dbali, hýbali sa a mastili si brucho mastičkami, aby sa na ňom neobjavili strie, vaše telo bude po pôrode vyzerať inak. Môžu vás prekvapiť širšie boky, vyťahané bruško, popraskané prsia a dokonca i o číslo väčšia veľkosť nohy!

Niektoré zmeny nie sú trvalé, unavené oči budú zase rozžiarené, vlasy vám prestanú padať a brucho sa postupne zase zmenší. Iné zmeny sú možno navždy, napriek tomu za ne budete svojím spôsobom vďačná... 

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Pôrod | Tehotenstvo

Ako dieťa zmení váš život? Prečítajte si 3 skutočné príbehy

4. Stanete sa členkou exkluzívneho klubu

Všimli ste si, že sa k vám po narodení dieťaťa správa okolie prívetivejšie? Šéfka sa vás po telefóne pýta, ako vám to ide a či nepotrebujete pomoc, vaša susedka vám znenazdajky prinesie upečený koláč, pretože veľmi dobre vie, že vy na to nemáte momentálne čas, alebo sa na vás vonku usmievajú cudzie mamy s kočíkom.

Áno, toto je pozitívum, ktoré prináleží len matkám, a vďaka ktorému sa stávate členkou exkluzívneho celosvetového klubu matiek. Mnoho rodičov si tento pocit spolupatričnosti a bezpečia náležite užíva. Na druhej strane vám môže byť nepríjemné, pokiaľ sa cudzí ľudia dotknú vášho dieťaťa alebo ho dokonca vezmú do náručia. 

5. Budete silnejšia, než ste kedy mysleli

Boli ste skôr popoluška? Buďte si istá, že po narodení detí sa z vás stane ferrari. Veľa mamičiek hovorí, že pred pôrodom im ani nenapadlo, že by mohli behať celý deň okolo detí, spať tri hodiny denne a zvládať tisíc vecí naraz. Ale realita im ukazuje, že sa to dá. Materstvo vám dá silu, o akej sa vám ani nesnívalo. Poradíte si so všetkým problémami, ktoré rodičovstvo prináša. 

6. Budete robiť veci, ktoré ste pôvodne nechceli

Vždy som si prisahala, že moje dieťa so mnou nebude nikdy, ale naozaj nikdy, spať v posteli. A potom tam odrazu s nami bolo, pretože to bola jediná možnosť, ako sa aspoň chvíľu vyspať. To isté som si hovorila o cumlíku, ktorý sa stal nakoniec najvernejším kamarátom najstaršieho syna až do jeho troch rokov.

Tiež som tvrdila, že moje deti už nebudú ako dvojročné potrebovať plienky a že až pôjdu do škôlky, nebudú piť mlieko z fľaše, ale z hrnčeka. Prax sa potom od mojich predpôrodných predstáv tak trochu líšila. Môžete teda do rodičovstva vstupovať s presvedčením, že budete dodržiavať určité princípy, lenže potom sa deti narodia a vy zistíte, že niektoré veci sa jednoducho nedajú naplánovať dopredu. 

7. Niekedy nastane chvíľa, kedy budete rodičovstvo nenávidieť

Byť mamičkou nie je len o úsmevoch a ružovom obláčiku. Niekedy prídu okamihy, kedy máte všetkého až po krk, a je jedno, ako veľmi svoje dieťa milujete. Niekoľkohodinový plač, kedy neviete, prečo vaše dieťa rumádzga, dokáže i s tou najzamilovanejšou matkou urobiť divy.

Veľa mamičiek je v reálnom živote zaskočených tým, aké náročné, nudné či izolované niekedy môže rodičovstvo byť. Tieto pocity zúfalstva a beznádeje sú však úplne normálne. Že nie ste stvorená pre materstvo? Prečo tak usudzujete?

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

Čo pre vás robí dojčenie?

Len podľa toho, že z času na čas máte pocit, že svoju rolu nezvládate? Nie ste sama, v skutočnosti až 84 % žien niekedy hovorí, že nie sú perfektnými matkami. Ale to, že nie ste perfektná, ešte neznamená, že nie ste dobrá mama. Kľúčom k tomu, aby ste pochopili samu seba, je prijať svoje zlé chvíle a ísť ďalej a robiť všetko tak, ako najlepšie viete. 

8. Budete ohromená prívalom emócií

Či už za to môžu hormóny alebo čokoľvek iné, čerstvé mamičky obvykle veľmi prekvapí, ako veľmi je táto rola emotívna. Aj keď sme uťahané, nevyspaté, rozcuchané a máme trebárs desať kíl navyše, materstvo dá takmer zakaždým našim pocitom novú hĺbku.

Možno budete častejšie slziť pri romantickom filme, možno vás dojme prvý krok vášho dieťaťa alebo prvé slovko, ktoré vysloví – v dieťati sa vám otvorí celkom nový svet.

Bezpodmienečná láska – to je to, čo vás dostane na kolená. A to i vtedy, keď ste boli drsniačka, ktorá pred pôrodom velila dvadsaťčlennému tímu, rozdávala úlohy a tvárila sa nekompromisne. Materská láska vám dodá niečo, čo inde nezískate ani za milión. Verte alebo nie, je to tak. 

9. Zmeny v priateľstve

Mám šťastie na kamarátky. A aj keď som mala deti skôr než ony, o ich  priateľstvo som neprišla. Jednako len rad mamičiek má opačnú skúsenosť. Len čo sa stali matkami, niektoré ich bezdetné kamarátky sa odrazu stratili ako para nad hrncom. Ich životy sa vzdialili a ich záujmy sú zrazu iné.

Niekto to ustojí, iný nie. Nie každá kamarátka, ktorá nemá deti, pochopí, že máte naraz menej času, menej energie a že nemôžete každý týždeň chodiť do kaviarne na víno.

A nie každá bezdetná kamarátka túži po rečiach o pocikaných plienkach, bezsenných nociach či kašičkách pre batoľatá. Ale dobré a pevné priateľstvo nerozdelí ani materstvo, niekedy to len trochu trvá, kým sa vaše cesty zase zídu.

Pokiaľ sa vám to ale nepodarilo, netrápte sa. Materstvo vám dá šancu zoznámiť sa s inými ženami, ktoré napríklad stretnete na pieskovisku, v poradni alebo v bazéne, kam chodíte na dojčenské plávanie. 

10. Môže na vás spadnúť popôrodný splín

Možno sa toto nečakané prekvapenie tak trochu bije s prekvapením číslo päť, ale niektoré mamičky sa po pôrode dostanú do situácií, kedy im nie je najlepšie na duši. Môže za to prudké zníženie hladiny hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré v tehotenstve produkuje placenta.

Baby blues alebo popôrodný splín poznáte tým, že ste prehnane unavená, úzkostlivá, niekedy le- targická či neustále pochybujete o zvládnutí materskej úlohy. Najdôležitejšie je priznať si problém a nesnažiť sa ho skrývať. Nehanbite sa – dosť pomáha, keď o tom budete hovoriť s blízkymi, ktorí vás radi podporia. 

11. Môžete mať problém s financiami

Zvlášť otcovia začnú toto riešiť, najmä keď zistia, že náklady na novorodenca značne prekračujú pôvodné predpoklady. Je to tak – mať dieťa nie je lacná záležitosť, a šetriť na ňom by ste rozhodne nemali.

Jednako len to môže dosť silno narušiť vzťahy v manželstve a môžu sa objaviť hádky a konflikty. Skúste si sadnúť a všetky výdaje „hodiť“ na papier, prebrať možnosti a pokúsiť sa vytvoriť plán, ako všetko zvládnuť. 

12. Menej sexu, alebo žiadny sex

Veľa mužov po pôrode hovorí: Neviem si rady so svojou manželkou. Nechce sa milovať! Vôbec! Bohužiaľ, ľudská sexualita je na rozdiel od zvierat veľmi chúlostivá a nie je len záležitosťou tela, ale i mysli.

A myseľ si s ňou môže pomerne negatívne pohrávať. A tak sexuálna túžba môže po pôrode ochabnúť, a to nielen zo strany ženy, ale i muža. Tých niekedy nemilo prekvapí, že ich od milovania s manželkou odrádzajú mnohé dôvody.

Niektorí otcovia majú po narodení dieťaťa pocit, že sa o manželku, ktorá až dosiaľ bola len ich, musia odrazu deliť s dieťaťom. Obvykle sa však všetko časom spraví. A keď nie, a začne dochádzať vo vzťahu k napätiu, zrejme bude lepšie vyhľadať profesionálnu pomoc. 

13. Zanedbávanie

Muži, pripravte sa na to, že po pôrode sa môžete stať piatym kolesom na voze. Napriek tomu, že ste boli aktívnou súčasťou tehotenstva a boli ste
aj pri pôrode, môže sa stať, že po narodení dieťaťa ostanete akoby obďaleč.

Nežiarlite na dieťa, nebuďte naštvaní, ale pokúste sa zapojiť do starostlivosti o dieťa. Hovorte o všetkom, čo vás trápi, vyslovujte svoje pocity. Jedine tak sa nebudete cítiť zanedbávaný. Buďte hrdý na to, čo ste spolu s partnerkou stvorili! 

14. Keď vás prepadne strach

Niektoré mamičky (ale i otcovia) pociťujú po pôrode veľký strach o dieťa. Zvlášť pokiaľ ide o prvého potomka, alebo o dieťa, ktoré bolo vymodlené.

Všade okolo seba môžete vidieť nebezpečenstvo – ostré hrany, sklo, skrine, klzkú podlahu, cudzích ľudí. Aj to je prirodzená reakcia, ktorú je dobré akceptovať. Ak máte pocit, že strach má už veľké oči, preberte to s odborníkom. Na druhej strane – trocha strachu neuškodí. 

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák | Školák

10 situácií, ktorými vám deti niekedy lezú na nervy...

15. Prevrátia sa vám priority

Žili ste len pre prácu a kariéru? Nič proti tomu, je super niečo dokázať v odbore, v ktorom pracujete. Len čo však príde na svet dieťa, vaše priority sa pravdepodobne zmenia. Bude vám úplne jedno, že vám nový projekt „vyfúkla“ slobodná kolegyňa, budete, naopak, šťastná, že ste dokázali povedať „nie“.

Rodičovstvo vám dá odvahu odmietnuť to, čo nie je dôležité. Deti zamiešajú vašimi prioritami a ukážu vám rovnováhu. 

ANKETA: Čo vás najviac prekvapilo na materstve?

PLUSY

Radka (34): Od chvíle, keď som uvidela svoju dcérku, vedela som, že môj život už nikdy nebude rovnaký. Starostlivosť o ňu ma naučila trpezlivosti a tiež túžbe neustále niečo dávať. To by som inak nezažila.

Adéla (27): Bola som tak trochu chaotická a vyplašená. Narodením dcéry som sa zmenila, vyplnila medzery v mojom živote a dala mu poriadok.

Karolína (34): V tehotenstve som pribrala dvadsať kíl, bola som ako slonica. Cítila som sa strašne. Lenže keď sa na mňa usmial môj syn, v tej chvíli mi to bolo celkom fuk. Som hrdá na svoje faldy!

Dana (28): Bola som doslova šokovaná tým, čo po pôrode dcéry vydržím. Tri hodiny spánku, žiadny čas na jedlo a nič ma nerozhodilo.

MÍNUSY

Zuzka (25): Narodenie dcéry nás s manželom rozdelilo. Jemu prekážalo, že na neho mám menej času, mne prekážalo, že sa vôbec nezaujíma o to, čo cítim. Odrazu vyplávali na povrch všetky nevyriešené problémy nášho manželstva.

Jana (26): Po pôrode som sa cítila dosť dlho fyzicky vyčerpaná, takže náš intímny život nestál za nič. A čo ma prekvapilo najviac, vôbec mi to neprekážalo.

Táňa (31): Nečakala som, že starostlivosť o dieťa bude taká náročná. Predtým som pracovala trebárs desať hodín denne, a teraz som uťahaná už po dvoch hodinách.

Helena (35): To, že sa moje prsia zväčšili o dve veľkosti. A tiež to, že dojčenie nie je najprirodzenejšia vec na svete, ale že bolí. 

Čo vás najviac prekvapilo na rodičovstve?

PLUSY

Peter (39): Keď sa syn narodil, bál som sa ho vziať do náručia, nieto aby som ho prebalil. Lenže potom som sa na neho raz zadíval, a v tej chvíli som vedel, že byť otcom je niečo úžasné.

David (43): Po pôrode som si odrazu konečne pripadal ako ozajstný chlap. Vedľa toho bezbranného tvorčeka a unavenej manželky som cítil, že som silný.

Viktor (34): Zo všetkého najviac ma prekvapuje, ako sa naše dieťa každý deň mení, a tiež že nikto na svete mi neprejavuje takú radosť, keď ma vidí.

Filip (38): Narodenie dcéry ma dostalo z lenivosti. Vďaka nej som začal chodiť na dlhé prechádzky parkom a z neustáleho nosenia som získal bicepsy. Super.

MÍNUSY

Teo (28): Nemilo ma prekvapilo, že na mňa žena zrazu nemala čas. Rozumovo som si to síce vysvetlil, ale trápilo ma to. Veď som sa predsa tiež zúčastnil na jeho počatí, alebo nie?

Juraj (30): Čo ma najviac prekvapilo? Vlastne všetko. Absolútna strata súkromia, slobody, spánku a pohody.

Martin (28): Bojím sa vziať svoju malú na ruky, aká je malá
a krehká. Myslel som si, že to bude všetko jednoduchšie.

Mirko (35): Vedel som, že to bude náročné, ale netušil som, že až natoľko. Ani jeden z nás sa poriadne nevyspí, navyše malý je dosť často chorý, takže neustále riešime nejaké lieky, hľadáme spôsoby, ako ho uspať. Je to boj. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma