AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

13 vecí, ktorým by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať

Od okamihu, keď zistíte, že ste tehotná, budete len zisťovať, čo všetko nesmiete.
13 vecí, ktorým by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať

Tie časy, kedy tehotenstvo pre ženu neznamenalo žiadnu prekážku, sú dávno preč. Až do poslednej chvíle chodili pracovať na pole, potom odrodili a čoskoro zase okopávali zemiaky. Je dobre, že dnes sa o tehotné spoločnosť viac stará, že sú sledované, ale nič sa nemá preháňať.

Máme pre vás informácie o tom, čomu by ste sa mali skutočne vyhýbať. U toho zvyšku stavte na zdravý rozum a inštinkt.

Sauna a vírivka

Vyhýbajte sa dlhšiemu pobytu v horúcej saune a vírivke, pretože bude stúpať vaša telesná teplota a tým pádom sa bude otepľovať aj prostredie dieťaťa. To je škodlivé pre jeho rast. Preto si strážte, aby ste nemala teplotu vyššiu ako 38°C.

Dlhé hodiny cvičenia

Aj pri dlhom a namáhavom cvičení má telesná teplota tendencie sa zvyšovať. Aj keď sa ľudské telo dokáže ochladzovať potením, dieťa v maternici žiadnu podobnú možnosť nemá. A ako už sme povedali, pri zvýšenej teplote hrozia deťom vývojové poruchy.

Fajčenie a drogy

Fajčenie a konzumácia nelegálnych drog sú škodlivé pre rast a vývoj dieťaťa a môžu viesť až k narodeniu dieťaťa s abnormalitami alebo dokonca k narodeniu mŕtveho dieťaťa. Dbajte tiež na striedmosť pri používaní liekov, vrátane liekov na predpis. Aj tak obyčajné prášky ako napríklad aspirín môžu byť v určitej situácii pre vaše dieťa smrteľné.

Pre tehotné ale môžu byť množiť rizikové zvieratá či práca s nimi:

Výmena mačacieho záchodu

Je doložené, že pri čistení záchoda môže dotyčného ohroziť toxoplazma, ktorá je prítomná v mačacích exkrementoch. Vedecky je doložené, že najnákazlivejšie sú vajíčka parazitov druhý alebo tretí deň, takže ak záchodík vymieňate denne, tak je riziko minimálne. Napriek tomu si radšej pri čistení mačacej toalety berte rukavice. Navyše, mačka, ktorá žije v byte, sa nemá kde nakaziť. Omnoho nebezpečnejšia je nákaza z neumytých rúk alebo zo zle umytej zeleniny. Toxoplazmóza získaná práve v tehotenstve môže brániť mozgu vo vývoji a vedie k vývojovým abnormalitám u dieťaťa.

Plazy

V tehotenstve sa vyvarujte stykom s plazmi, ako sú jašterice, hady a leguány, pretože ich výkaly sú častými nositeľmi patogénov salmonely. Ak musíte plazom napríklad upratovať terárium, vydezinfikujte si po práci ruky.

Kliešte

Prisatie kliešťa so sebou nesú riziko lymskej boreliózy. Ak chytíte kliešťa v tehotenstve, neriskujte a pošlite jeho mŕtvolku na rozbor.

A sú tiež určité jedlá, ktoré by ste jednoducho jesť nemali:

Kofeín

Denné užívanie vysokých dávok kofeínu počas tehotenstva je dlhodobo spájané so zvýšeným rizikom potratu. Je pritom jedno, odkiaľ kofeín pochádza, či je to káva, čaj, cola, kakao alebo energetické nápoje. V roku 2008 vedci z neziskovej organizácie Kaiser Permanente v americkej Kalifornii vykonali štúdiu, v ktorej zistili, že ženám, ktoré konzumovali dva alebo viac šálok prekvapkávanej kávy alebo päť plechoviek limonády obsahujúce kofeín, hrozí potrat dvakrát častejšie ako ženám, ktoré žiaden kofeín nekonzumovali.

Syry

Nemusíte sa vzdávať všetkých syrov, naopak, ich konzumácia v tehotenstve je dôležitá kvôli vysokému obsahu vápnika a ten je okrem iného dôležitý aj pre vývoj plodu a jeho kostí. V tehotenstve by sa ženy mali vyvarovať zrejúcich mäkkých syrov (pasterizovaných aj nepasterizovaných), ako je hermelín, brie, cambozola, syrov s modrou plesňou (niva, gorgonzola, Roncal, roquefor), či mäkkých, nepasterizovaných syrov, ako je kozí a ovčí, ale aj balkánsky.

Hrozbou sú najmä baktérie listérie, ktoré môžu ohroziť plod. V prípade, že žena ochorie listeriózou, spravidla sa u nej objavia príznaky podobné chrípke. Listerióza môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k potratu.

Ryby

Tie časy, kedy ryby boli skutočne zdravé sú dávno preč. Teraz sú ohrozené chemikáliami vypúšťanými do prírody, tie sa v nich usadzujú a následne prechádza aj do nášho tela. Niektoré ryby tak môžu obsahovať napríklad ortuť, o ktorej je známe, že ovplyvňuje mozog vyvíjajúceho sa dieťaťa. Medzi ryby s vysokým obsahom ortuti patrí žralok, kráľovské makrely, mečúň a tuniak.

Rýchle občerstvenie

Základným problémom tohto nezdravého jedla je skutočnosť, že vás síce zasýti, ale neposkytuje vám žiadne vitamíny ani proteíny. Ako sa vaše veľkosť žalúdka v priebehu tehotenstva zmenšuje, jedlo z rýchleho občerstvenia v ňom zaberá viac a viac miesta a bráni vám jesť potraviny, ktoré naozaj potrebujete pre zdravie vaše a vášho dieťaťa.

Vajcia

Surové vajcia môžu byť kontaminované salmonelou. Keď kúpite vajcia, poriadne ich prezrite a prísne zlikvidujte všetky vajcia s popraskanými a silne znečistenými škrupinami. Vyhnite sa tiež akejkoľvek konzumácii surových vajec, či už ide o zálievku na Caesar šalát alebo ochutnávanie surového cesta.

Mäso

Surové mäso môže byť infikované toxoplazmou, parazitom, ktorý spôsobuje infekciu, ktorá aj keď pomerne zriedkavo, môže spôsobiť narodenie mŕtveho dieťaťa alebo vážne zdravotné problémy. Preto vždy skontrolujte, či máte mäso dostatočne upečené. Ak ho pripravujete na pare, uistite sa, že je vzduch dostatočne horúci, aby zabil baktérie.

Alkohol

Ak pijete, alkohol okamžite prechádza do placenty. Ženy, ktoré pijú často a veľa, riskujú zdravie svojho potomka. Alkohol má za následok od miernych až pot ťažke mentálne postihnutia, fyzickú abnormalitu a poruchy centrálneho nervového systému.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma