AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 vecí, s ktorými bojujú čerství rodičia

Pustili vás nedávno z pôrodnice domov a vaša unavená myseľ sa zmieta množstvom otázok a pochybností? Potom ste tu na správnom mieste a čítajte ďalej...
10 vecí, s ktorými bojujú čerství rodičia

1. Neobliekam ho veľmi, alebo naopak málo?

V pôrodnici mi sestry zakázali vetrať a zatvárať kúrenie, vraj to dcére škodí,“ spomína tridsaťročná Jarka. „Keď sme prišli domov z pôrodnice, nevedela som, čo jej mám dávať na seba. Bol práve február, ale celkom teplo. Nakoniec dcéra strávila prvé mesiace svojho života v bodíčku, pyžame s dlhým rukávom a v zavinovačke alebo aspoň pod ľahkou dekou. Švagriná nechávala dcéru, naopak, len v bodíčku a ponožkách, čím ma znepokojovala, či svoje dieťa nprehrievam.“

Podľa odborníkov by ste mali vždy skontrolovať detský zátylok. Pokiaľ je teplý a suchý, vášmu bábätku je dobre. Ak je studený, jednu vrstvu pridajte. Ak vaše novorodeniatko leží, naopak, v prepotenom oblečení, máte istotu, že ste to s množstvom oblečenej bielizne trochu prehnali. 

2. Nemá málo mlieka?

Pokiaľ váš novorodenec priberá na váhe, čo vám potvrdí vaša pediatrička, je všetko v poriadku. „Dojča sa nemôže prepiť, tak isto ako mamička nemá nikdy slabé mlieko. Má presne také, aké jej dieťa potrebuje. Dojčite tak často a dlho, ako váš potomok potrebuje, a do šiestich mesiacov mu nič iné ako materské mlieko dávať nemusíte,“ vysvetľuje laktačná poradkyňa Jitka Vávrovská. 

3. Zvládnem ho prebaliť?

Len pokoj. Bábätká síce vyzerajú krehko, ale sú celkom odolné, vezmite si len nápor, ktorý musia prežiť počas pôrodu. Takže vaše preobliekanie, prebaľovanie a manipulovanie bábätko obvykle vydrží, a ak plače, potom z iného dôvodu. 

4. Tie pupienky sú v pohode?

Na koži novorodenca sa v priebehu prvých štyroch týždňov objaví rad kožných prejavov, ktoré počas krátkej doby zmiznú. Napríklad potničky, pľuzgieriky, koža sa môže aj lúpať. Na hlavičke sa tiež môžu v priebehu prvého roka objaviť žltkasté šupinky, na ktoré vám pediater odporučí špeciálnu emulziu či krém. Určite siahnite po tých z lekárne. Chrastičky sa odstraňujú ke ou
na vlasy, ale až vo chvíli, keď to pôjde ľahko. 

5. Prečo stále kričí?

Intenzita plaču dosahuje vrchol zhruba v troch mesiacoch, potom začína pomaly klesať. „Existujú deti, a nie je ich málo, ktoré plačú častejšie a dlhšie, než je obvyklé. Tieto deti väčšinou spia kratšiu dobu a menej tvrdo. To isté platí pre ich unavených rodičov, ktorí navyše mávajú obavy o zdravie dieťaťa,“ upozorňuje Helena Chvátalová v knihe 300 rád na prvý rok s dieťaťom. 

6. Chcem spať!

Je logické, že ak k dieťatku niekoľkokrát za noc vstávate, nedostatok spánku sa stane jednou z vašich zásadných tém. Niektoré mamičky navyše nedokážu spať so svojím dieťaťom cez deň, pretože podvedome očakávajú, že sotva zaspia, malý terorista ich opäť prebudí. Využite teda všetky príležitosti, kedy sa môžete sama venovať spánku. 

7. Má zmysel už teraz na neho hovoriť?

Áno! Rozprávanie je pre novorodenca rovnako dôležité ako dotyk a to, že zatiaľ veľmi nereaguje, neznamená, že vás nevníma. Výskumy ukazujú, že deti, na ktoré rodičia často hovoria a ktorým spievajú, začínajú hovoriť skôr a lepšie než ich vrstovníci. 

8. Môže spať v našej posteli?

Odborníci sa v tomto ohľade delia na dva tábory. Niektorí sú striktne proti tomu, iní to, naopak, odporúčajú. „V priebehu prvých šiestich mesiacov je najbezpečnejšie miesto pre dieťa v postieľke u rodičov v spálni. Zvlášť nebezpečné je spať s dieťaťom na posteli pre jedného alebo na pohovke,“ uvádza Annette Kast-Zahn v knihe Každé dieťa môže dobre spať.

Podľa výskumov hrozí deťom, ktoré spia s rodičmi v jednej posteli, vyššie riziko SIDS. Druhá časť odborníkov tvrdí, že aj v prírode spia matky spolu so svojimi mláďatami a že dieťa v spánku potrebuje cítiť teplo a tlkot matkinho srdca. 

9. Čo keď ochorie?

„Keď sme prišli so synom z pôrodnice, trojročná dcéra mala zápal priedušiek,“ spomína Klára. „Mala som hrozný strach, že syna nakazí, zároveň som ju nechcela chorú odkladať k babičke. Syn to nakoniec nechytil, ale o dva mesiace neskôr, keď dcéra priniesla zo škôlky virózu, dostal horúčku.“

S teplotou do 38 stupňov sa dieťa obvykle popasuje samo, nad 38 stupňov dobre zaberá striedanie liekov s ibuprofenom a s paracetamolom. Tieto lieky sa však môžu užívať až od 3 mesiacov, v prípade horúčky u menšieho dieťaťa radšej vždy navštívte pediatra. 

10. Takto to bude navždy?!

„Sedela som v kresle s neprítomným výrazom, syn plakal priebežne celý deň, ja len občas, prsia ma boleli, chýbal mi môj starý život, manžel sa skoro bál chodiť z práce domov, v akom stave nás nájde,“ opisuje prvé týždne po pôrode tridsaťtriročná Radka.

„Najhorší bol pocit, že takto to už bude asi navždy. Samozrejme nebude, od troch mesiacov sa začalo vyjasňovať. Takže pokiaľ sa dostanete do rovnakého stavu, opakujte si, že čoskoro bude zase dobre!“ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma