AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 vecí, ktoré sa zmenia s nástupom dieťaťa do školy

Čo všetko čaká na vaše dieťatko od septembra? Prečítajte si v nasledovných riadkoch.
10 vecí, ktoré sa zmenia s nástupom dieťaťa do školy

1. Samostatnosť

Začína sa to zápisom. Školáka odrazu berú ostatní inak. Predpokladá sa, že vie napísať svoje meno a pozná svoju adresu, vie, ako sa volajú jeho rodičia a čo robia. Ďalej sa očakáva, že ovláda základy slušného správania i stolovania, osvojil si hygienické návyky, vie sa obliecť (zaviaže si šnúrky a zapne gombíky) a je celkovo samostatný.

„Deti už nemôžu počítať s tým, že im pani učiteľka bude obliekať pančucháče alebo pokrája mäso v školskej jedálni. Je na rodičoch, prípadne na vychovávateľke v materskej škole, aby tieto zručnosti s deťmi natrénovali, ak im ešte nejdú,“ hovorí Martina Studentová, ktorá sa stará o triedu predškolákov v Detskom centre Žirafa.

2. Naladenie

V čase, kedy sa naše dieťa chystá do školy, by sme všetko, čo je s ňou spojené, mali vykresľovať pozitívne. Škola by sa nemala v jeho predstavách stať miestom, kde sa má báť učiteľov i spolužiakov. Snažme sa vyzdvihovať to dobré a pekné, čo sa tam deti naučia a čo zažijú: „Kúpiš si sám zmrzlinku a spočítaš si, či na ňu máš dosť peňazí.“

Alebo: „Budeš mať nových kamarátov, s ktorými sa zahráš na ihrisku.“ Napokon, ako hovoríme doma my sami o svojej práci? Ako o mieste, kde nás všetko a všetci štvú? Dieťa to vníma a na pokoji mu to nepridáva. Teraz potrebuje mať doma pocit bezpečia a istoty.

3. Denný režim

Deň celej rodiny bude prebiehať úplne inak než dosiaľ. Do školy sa nemôže prísť o desať minút neskôr, ako sa to dalo v škôlke. Váš potomok bude musieť zrejme vstávať o niečo skôr, než bol zvyknutý, a ešte o niečo skôr, keď do školy budete dochádzať. Vstávanie začnite trénovať zhruba 14 dní pred začiatkom školy.

S tým súvisí aj nutnosť chodiť skôr spať. Do denného rozvrhu musíte tiež začleniť domácu prípravu (áno, i v nedeľu), návštevu krúžkov, ale aj odpočinok. „Myslite na to, aby sa dieťa nepreťažovalo. Príprava do školy by mala byť pravidelná, radšej desať minút denne ako dvakrát týždenne hodinu,“ radí Martina Studentová. 

4. Jedlo

Lekári a odborníci na výživu na nás stále apelujú, že pokiaľ dieťa ráno neje, v škole a po celý deň je viac unavené, horšie sa sústredí a podáva celkovo horšie výkony. Dávajte ráno na stôl to, čo má dieťa rado, nech do seba dostane aspoň pár hltov.

Rodičia musia viac premýšľať aj nad desiatou, ktorú dieťa už nedostane od „tiet“ ako v škôlke. Keď ju zabudne doma, bude hladné až do obeda. Pridajte i sušienku a kúsok ovocia, aby sa malo do čoho zahryznúť v školskej družine. Dbajte na pitný režim. Napiť sa až čaju alebo mlieka pri obede naozaj nestačí! 

5. Družina & krúžky

Zvážte, do koľkej hodiny nechávať dieťa v družine, aby malo čas si odpočinúť a urobiť domáce úlohy. Výhodou je, že sa v rámci družiny dieťa dostane zhruba na dve hodiny von, a že sa teda „vyšantí“.

Krúžky vyberte vyvážene, aby potomok mal dostatok telesného pohybu i tvorivej a duševnej činnosti. Naplánujte ich tak, aby bolo dosť času na ne prísť. Pokiaľ sa vašej dcérke alebo synovi končí vyučovanie na poludnie a má sa ešte v pokoji naobedovať, nevybavujte krúžok, ktorý sa začína už o trinástej hodine. Nebude to stíhať.

6. Prázdniny

Svoje predstavy o dovolenke odteraz podriaďujete škole a jej harmonogramu. Zbaliť sa uprostred mája a odísť na štrnásť dní, ako sa to dalo v škôlke, už nie je dosť možné. Našťastie sú tu najrôznejšie prázdniny, sviatky a riaditeľské voľná, ktoré môžete do svojich plánov šikovne začleniť.

Veľa premýšľať musia rodičia o letných prázdninách. Tu im môžu pomôcť pobytové alebo prímestské tábory. Pokiaľ máte možnosť poslať dieťa do tábora s kamarátom alebo viacerými spolužiakmi, využite ju.

7. Domáca príprava

Skúsené vychovávateľky v materských školách dnes dávajú predškolským deťom jednoduché domáce cvičenia, aby „aklimatizácia“ v prvej triede prebehla čo najprirodzenejšie. Úlohy nemusíte robiť priamo s dieťaťom, stačí, aby ste boli blízko, keby potrebovalo poradiť. 

A tiež viac než kedykoľvek predtým by sme mali dieťa chváliť, hoci sa mu niečo nepodarí. Chodí ešte na logopédiu? Všímajte si, aké robí alebo, naopak, nerobí pokroky, a pomôžte mu, aby sa naučilo dobre hovoriť. Je to dôležité aj pre jeho sebavedomie. 

8. Spolužiaci

Deti sú často nešťastné, že sa nebudú v škole vídať so svojimi spolužiakmi zo škôlky. Pri zápise niektoré školy zohľadňujú, že deti prechádzajú zo škôlky spoločne, a zaradia ich do rovnakých tried. Nie vždy je to však možné, a tak sa musíte sústrediť na vytváranie nových vzťahov. Ale pokiaľ bývate blízko, môže sa dieťa so „starými“ kamarátmi naďalej vídať napríklad na ihrisku. 

9. Náklady

Pripravte sa na to, že vás teraz čakajú oveľa väčšie výdavky. Len batoh alebo aktovka, peračník, kufrík a prezuvky uberú slušnú časť z rodinných financií. A bude horšie... Už aj preto vyberajte spoločne a podľa predstáv dieťaťa. Vaše dieťa vie najlepšie, s čím bude v škole „in“, a s čím si bude pripadať ako „ichtyl“ (alebo čudák v slangu dnešných školákov).

To však neznamená, že kúpite všetko, čo si dieťa zmyslí. „Pokúste sa nepodľahnúť módnym trendom. To, čo frčalo v škôlke, v škole už nemusí byť v kurze. Dinosaury i koníky sú stávkou na istotu,“ dodáva Martina Studentová. 

10. Izbička

Aj zariadenie detskej izbičky sa musí podriadiť potrebám školáka. Vhodne situovaný písací stôl so zásuvkami a ergonomická stolička sú nevyhnutnosťou. Množstvo detí si aj tak robí úlohy pri kuchynskom stole, aby boli blízko rodičom, ale mali by sa naučiť, že majú „svoj“ pracovný kút.

V detskej izbe uvoľníme aj miesto na učebné pomôcky a nové hračky, najlepšie tak, že dáme preč všetko, s čím sa dieťa už nehrá. Batoľací telefón na kolieskach už váš školák naozaj ťahať nebude... 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma