AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 vecí, ktoré nechce počuť žiadna tehotná žena

Nastávajúca mamička sa tak akosi prirodzene stáva stredobodom záujmu spoločnosti. Odrazu i cudzí ľudia majú potrebu jej niečo povedať. Aj keď ich o to nikto neprosí.
10 vecí, ktoré nechce počuť žiadna tehotná žena

Len čo sa v miestnosti objaví tehotenské brucho, akoby všetci stratili zábrany. A z pusy jednoducho vypustia prvú vec, ktorá im napadne. Často si ani neuvedomujú, ako urážlivo môžu ich vety znieť, hoci to tak asi nemyslia. Pri oboch tehotenstvách som sa azda denno-denne stretávala s vetami, ktoré ma úplne vytáčali. Takže psssst, toto tehotným určite nehovorte.

1. „Môžem si chytiť?“

Tehotenské bruško sa počas tých deviatich mesiacov stáva verejným majetkom. Na jednej strane je iný stav spájajúci a i v spoločnosti neznámych ľudí sa na vás každý bude usmievať. Ale na druhej strane títo cudzí ľudia začnú (niekedy bez dovolenia) siahať na vaše bruško.

Vyššie spomínaná otázka je často doplnená ešte ďalšou, nemenej „príjemnou“: „Už kope?“ alebo „Kde kope?“ Sú ženy, ktorým to neprekáža. Pre mňa ale bola práve toto tá najväčšia nočná mora.

2. „Nečakáš dvojčatá?“

Komentár ohľadne veľkosti brucha patrí k tým najhorším a najnetaktnejším. Mamičky si už aj tak pripadajú ako slonice, necítia sa dobre, sotva chodia, sebavedomie sa stratilo niekde v medzipriestore a do toho nejaký chytrák (aj keď tomu prekvapivo dominujú hlavne ženy) zavtipkuje na váš účet.

V mojom prípade šlo o vetu: „Ty máš ale obrovské brucho.“ A pritom som si bola istá, že mám normálne tehotenské brucho. Malé tehotenské brušká sú skôr výnimkou, napriek tomu všetky netehotné znovu prekvapuje,
aké veľké dokážu byť.

Čoby nie, v priemere je v ňom jedno 3,5-kilové dieťa, kilová placenta a asi pol kila až kilo plodovej vody plus všetky zvyšné orgány. Kam to máme podľa vás asi napchať?! „Ja som sa, naopak, stretla s druhým extrémom. Mala som minibruško, hoci som jedla a jedla. Známi sa tak pozastavovali nad tým, či je bábätko v poriadku, a ohovárali ma, že určite držím diétu,“ rozpráva Agáta.

3. „Musíš dojčiť/kŕmiť z fľaše.“

Nie je dôležité, ako svoje bábätko kŕmite, ale že ho kŕmite a že sa o neho staráte, ako najlepšie dokážete. „Ešte som ani neporodila, ale pravidelne počúvam, ako mám kŕmiť, ktoré plienky mám používať, čo obliekať alebo aký kočík kúpiť.

Je to unavujúce a otravné a nakoniec ja sa rozhodnem, ako budem kŕmiť a čo malému oblečiem, až bude na svete,“ píše čitateľka Radka a dodáva, že jej najväčšou starosťou je teraz užiť si tehotenstvo a porodiť zdravé bábätko.

4. „Toto by si ale nemala...“

Každému robí v tehotenstve dobre niečo iné. Čo sa rozhodne tehotná žena robiť, jesť alebo piť, je len jej vec. Väčšina žien svoje počínanie konzultuje s lekárom a potom rozhodne nemá potrebu kdekomu vysvetľovať, prečo si môže dovoliť jesť syry, piť sem-tam trochu vína, dať si kávu, cvičiť, behať a pod.

„Naozaj som neznášala tie pohľady okolo, keď som si nasadila bežecké topánky a vyrazila na svoj tradičný okruh. Behanie mi jednoducho robilo dobre, aj keď som bola v siedmom mesiaci. K tomu sa pridala i moja obľuba vína a razom som bola najhoršou matkou,“ pridáva sa Lenka.

5. „Môj pôrod bol...“

To, že niekto porodil od začiatku kontrakcií v priebehu hodiny alebo sa s tým moril dva dni, neznamená, že to tak bude aj u vás. Pôrod je dynamický dej a nikdy nemožno dopredu predvídať, ako bude prebiehať, preto nevyžiadané rady a tipy hoďte za hlavu.

Aj tak ide o veľmi neprenosné skúsenosti. Ja osobne som neznášala hlavne hororové pôrodné príbehy. Odrazu všetky ženy v mojom okolí bojovali pri pôrode o život svoj alebo dieťatka a vraveli mi všetky detaily. Stačilo však razantne povedať „dajte mi pokoj“ a bol pokoj.

6. „Už nebudeš spať, cestovať...“

Nebojte sa, rodičia majú tiež život. Plnohodnotný. Áno, možno toho spánku na nejaký čas ubudne a rodine sa zmenia priority, ale rozhodne netreba rezignovať na život. Do takmer každej zábavy je možné vaše dieťatko zapojiť už odmalička.

„Sme celkom akčná rodina, cestovanie bol náš život. Keď sme sa rozhodli zadovážiť si potomka, kde-kto sa pozastavoval nad tým, že aj naďalej plánujeme cestovať. Máme však extrémne dobré dieťatko, ktoré s nami letelo už po šestonedelí,“ píše čitateľka Katka.

7. „Tebe to tehotenstvo teda uškodilo...“

Táto poznámka bolí. Ženy sa celé tehotenstvo len ťažko vyrovnávajú
so zmenami svojho tela. Každý deň vidia svoje nedokonalosti a vrcholom všetkého je, keď im o nich ešte niekto povie nahlas. Väčšina zo žien však vie, že za to utrpenie a škody na kráse to finále stojí. Namiesto toho radšej povedzte každej tehotnej, že jej to materstvo pristane (alebo v opačnom prípade mlčte).

8. „Si veľmi tučná/chudá...“

Komentovať hmotnosť tehotnej ženy má právo azda len ošetrujúci gynekológ alebo pôrodník. Ten pozná ženu i priebeh jej tehotenstva. Všetci ostatní by mali zamknúť pusu na zámok. A dúfať, že nepriberú tridsať kíl ako ja v prvom tehotenstve.

9. „Bolo to plánované?“

Tak do toho naozaj nikomu nič nie je, ide o ozajstné tabu. „Prekvapovalo ma, aké intímne otázky ľudia tehotnej žene kladú. Akoby sa tým bruškom rozplynuli všetky zábrany. Nakoniec je azda jedno, či sme si dieťatko urobili náhodou, alebo je dôsledkom IVF,“ sťažuje sa čitateľka Petra. 

10. „To sú tie hormóny!“

Áno, u tehotnej ženy hormóny lietajú hore a dolu ako na hojdačke, ale naozaj nikomu z jej okolia nepatrí daný stav nejako riešiť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma