AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 tipov na úspešné zladenie rodinného života s kariérou

Tiež sa zo všetkých síl snažíte skĺbiť materstvo a starostlivosť o domácnosť s budovaním vlastnej kariéry a občas máte pocit, že to jednoducho nedáte? Prinášame vám desať tipov genderovej expertky, s ktorými tzv. work-life balance určite zvládnete.
10 tipov na úspešné zladenie rodinného života s kariérou

1. Požiadajte o skrátený úväzok

Pokiaľ sa staráte o dieťa či deti vo veku do pätnásť rokov, máte podľa zákonníka práce nárok na skrátený pracovný úväzok a zamestnávateľ je povinný vám vyjsť v ústrety, ak tomu nebránia závažné prevádzkové dôvody.

Závažnými prevádzkovými dôvodmi sa myslia predovšetkým prekážky, kvôli ktorým by daná prevádzka nemohla fungovať, pokiaľ by vám bol úväzok skrátený. V prípade kancelárskych profesií však také dôvody prakticky neexistujú, tak smelo do toho. 

2. Využite home office

Pracovať, a to i na skrátený úväzok, môžete nielen na pracovisku, ale tiež
z domu, napríklad keď sú deti choré. Ak váš zamestnávateľ umožňuje rodičom malých detí pracovať z domu, rozhodne túto možnosť využite alebo sa o to aspoň pokúste. 

3. Požiadajte o pomoc

Predovšetkým v prvých týždňoch a mesiacoch po návrate z materskej či rodičovskej dovolenky do zamestnania bude váš život pripomínať jazdu na horskej dráhe. Nesnažte sa všetko zvládnuť sama alebo len s partnerom. Požiadajte o pomoc ďalších členov rodiny, budete ju potrebovať. 

4. Zjednodušte si život

Pred návratom do práce si s otcom detí a prípadne ďalšími príbuznými sadnite a rodinný harmonogram dobre premyslite. Využite krúžky priamo v škôlke alebo v školskej družine: cesta na balet cez pol mesta v podvečernej špičke by vás po ťažkom pracovnom dni mohla doraziť. Nakúpte zásoby do mrazničky a na vyváranie trojchodových menu sa pokojne vykašlite. Na upratovanie si na začiatok niekoho najmite. 

5. Dokonalé ženy neexistujú

Niekedy to tak síce vyzerá, ale neverte tomu! Neužierajte sa tým, že nič nestíhate a nevyzeráte vždy ako zo žurnálu. Nemusíte každý deň variť, v domácnosti zobrať každú smietku a s deťmi obehnúť každú výstavu
a divadelné predstavenie. Máte nárok byť unavená a občas tiež podráždená. 

6. Nenoste si prácu domov

Ide to ťažko, zvlášť ak váš partner pracuje v rovnakej oblasti. Napriek tomu sa o to pokúste a cielene budujte rodinu ako nepracovnú zónu. Večer a cez víkendy nepracujte a skúste na prácu ani nemyslieť. Keď si užijete voľný čas s rodinou, budete mať lepší pocit, pretože ste sa jej venovali, a navyše si odpočiniete. 

7. Čo teraz a čo potom

Utrieďte si myšlienky alebo ich hoďte na papier. Do jedného stĺpca napíšte, čo by ste chceli, do druhého, čo k tomu potrebujete. Potom postupujte bod za bodom podľa svojich priorít. Potrebujete akútne vodičák, aby ste zvládali rozvoz i veľké nákupy sama a neboli závislá od manžela?

Odsuňte certifikát z angličtiny, ktorý zatiaľ k ničomu nepotrebujete, na neskôr a prihláste sa do autoškoly. S vodičákom sa totiž neskôr aj na ten kurz angličtiny ľahšie dopravíte. 

8. V zdravom tele zdravý duch

Nezabúdajte na svoju telesnú schránku. Neponocujte, spánok je alfou a omegou úspechu v zlaďovaní kariéry s rodinou. Nezabúdajte sa v práci najesť, aby ste večer neluxovali chladničku. Preventívne kontroly u praktika, gynekológa a zubára si zapisujte do diára červenou fixkou, nečakaný zdravotný problém by vás potom zbytočne vykoľajil. 

9. Myslite hlavne na seba

Ako v lietadle v prípade nehody: rodičia najprv nasadia dýchaciu masku
sebe a až potom sa postarajú o deti. Keď nebudete v pohode vy, vaše deti z vás vycítia nervozitu a zakúria vám pod kotlom. Vo vašom živote ste prvoradá VY. 

10. Buďte ženou

Áno, ste mama, nedávno ešte na plný úväzok. To ale rozhodne neznamená, že ste prestali byť ženou! Doprajte si pocit, že ste sa nezmenili na nákupný košík krížený s práčkou a sporákom, nech už to vo vašom prípade znamená čokoľvek: nový účes, niečo na seba alebo napríklad dve hodiny pokojnej samoty. Držíme vám palce! 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma