AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 spôsobov ako utíšiť bábätko

Upokojiť plačúce dieťatko je pomerne jednoduché. Pokiaľ viete ako.
10 spôsobov ako utíšiť bábätko

1. Zaviňte ho

A to pevne do plienky, s rukami pozdĺž tela – v maternici nimi tiež veľmi šermovať nemohlo. Pocit ohraničeného priestoru preto deti upokojuje. Ide však predovšetkým o obdobie v šestonedelí, kým sa dieťatko plne adaptuje na nové prostredie. Inak by zavinovanie mohlo pôsobiť kontraproduktívne.

2. Počúvajte zvuky

Keď bolo dieťatko v maternici, stále počulo zvuky. Váš žalúdok ani srdce sa nedajú stíšiť na minimum, takže je jasné, že dieťa ani po príchode na svet nepotrebuje pre svoj spánok úplné ticho.

Naopak by sa nemuselo počas doby, kedy sa budete snažiť navodiť absolútny pokoj, cítiť komfortne. Cez deň teda nevypínajte rádio, neprestávajte vysávať podlahu len preto, že dieťatko by malo spať. Zvuky spôsobia to, že sa dieťa bude v postieľke cítiť menej osamelé. Môžete ho tiež upokojiť ticho pustenou uspávankou, klasickou hudbou a pod.

3. Jemne s ním pohojdávajte

Rytmickými pohybmi, aby ste nasimulovali také isté pocity, ako keď sa hojdalo vaše bruško počas chôdze v priebehu tehotenstva. Nosidielko si kúpte aspoň na doma. Bábätká milujú klokankovanie na vašom bruchu, kde budú vnímať tlkot vášho srdca.

4. Dajte mu čokoľvek na cicanie

Palec, cumlík a pokiaľ to ešte zvládne a je nahé, pokojne i jeho palček na nohe. Sací reflex totiž deti spoľahlivo upokojuje. S cumlíkom ale zvážte, či máte vhodnú veľkosť hlavičky na cicanie. Zbytočne veľká by mohla rušiť rast zubov v ďasnách.

5. Hladkajte ho

Samozrejme ale majte teplé ruky, studené dlane by vám urobili medvediu službu. Vyskúšajte, či má dieťatko najradšej dotyky na čele, brušku, nohe a tam sa potom vracajte, keď sa váš drobček opäť neutíšiteľne rozplače.

Nemusíte byť študovaným fyzioterapeutom, aby ste zistili, aké pohyby rukami robia vášmu dieťaťu dobre, že je vhodné na niektoré reflexné plochy pritlačiť, a na iné nie.

6. Upokojte rytmus

Zjemnite svetlo v izbe, dajte bábätku najavo, že teraz sa teda naozaj bude spať. Môže totiž plakať len preto, že je preťažené. Vyberte z postieľky všetky inteligentné hračky, prestaňte na dieťatko hovoriť a stále okolo neho pobiehať, doprajte mu čas i priestor, aby mohlo konečne zabrať a odpočinúť si.

7. Hovorte na neho

Kedykoľvek s dieťatkom manipulujete, vysvetlite mu, čo robíte. Plač môže vychádzať zo strachu, že nevie, čo sa s ním deje. Dokážete si vy sama predstaviť, že by vami niekto lomcoval bez ďalšieho vysvetlenia?

8. Zbavte ho vetrov

Naučte sa jednoduchú masáž, počas ktorej môžete zbaviť dieťa problému číslo jeden. Vetríky trápia väčšinu detí - pokiaľ niekoľkokrát v priebehu dňa budete cvičiť s nožičkami bábätka tak, že ich chytíte za pätičky a budete pritláčať kolienka k brušku, dôjde k uvoľneniu plynov v črevách a dieťatko bude spať pokojnejšie, bolesť bruška ho budiť nebude. Ak si presne nie ste istá, ako ísť na vec, požiadajte o spoluprácu a vysvetlenie pediatričku či pôrodnú asistentku. Zistíte, aké ľahké je zbaviť bábätko plynatosti prirodzeným spôsobom.

9. Kúpte ho

Odborníci síce tvrdia, že dojča stačí kúpať dvakrát týždenne, faktom však je, že kúpeľ dieťa upokojí a učičíka. Pokiaľ máte správne vyladenú teplotu vody, bude sa bábätko cítiť ako ryba vo vode. Alebo skôr ako v maternici.

Ak plače počas kúpeľa, opatrne ho zoznamujte so sprchou. Zvuk tečúcej vody
s jemnou masážou funguje spoľahlivo. Pozor však na nastavenie teploty vody. Vždy si jej stupeň overte najprv lakťom, až potom dieťatko ponorte do vody.

10. Ostaňte pokojná

Nedajte priechod frustrácii a sklamaniu z toho, že práve vaše dieťa stále plače. Dieťa vníma vaše rozpoloženie, čo situáciu zhoršuje. Pokiaľ sa cítite hrozne, položte plačúce dieťa do postieľky, odíďte z miestnosti, upokojte sa a o pár minút sa vráťte.

Veci pôjdu ľahšie, keď budete v pohode, navyše je dokázané, že deti, ktoré majú nervóznych rodičov, častejšie plačú, vnímajú, aké emócie lietajú vzduchom, a rodičov sa boja. Vyskúšajte alternatívne techniky, a myslite
na to, že rodičia majú byť pokojní.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma