AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 rád pre život s dvojčatami

Čakáte rovno dve dieťatká alebo sa vám práve narodili? Ako matka sedemročných detí Ondra a Silvinky som si zaspomínala na prvé tri roky s dvojičkami a prinášam vám praktické tipy, vďaka ktorým všetko prežijete v zdraví, a navyše si vybudujete základ, na ktorom budete stavať až do školských rokov detí.
10 rád pre život s dvojčatami

1. Vytvorte si tím

Ste zvyknutá zvládať všetko sama? Vrelo odporúčam prehodnotiť. Iste, všetky mamičky novorodencov dostávajú zabrať, ale vy budete mať v dvojitom vydaní nielen prebaľovanie a dojčenie, ale i plač, kúpanie, choroby...

Je preto múdre dohodnúť sa na pomoci, jej konkrétnej podobe a frekvencii ešte v tehotenstve, a to ako s partnerom, tak s babičkami, prípadne i so staršími súrodencami detí. Môže k deťom v noci vstávať váš muž a nosiť vám ich na dojčenie, možno aspoň niektoré dni?

Vezme ich každú sobotu na dlhšiu prechádzku, aby ste si zdriemli? Bude ich večer kúpať? Nemohla by vám svokra či mamička každý utorok a piatok uvariť a vyžehliť? Nestála by susedova dcéra o drobné privyrobenie si v podobe vozenia kočíka? Vždy je lepšie vopred sa istiť a potom zistiť, že vlastne žiadnu zásadnú pomoc nepotrebujete.

2. Dve deti, jeden režim

Úprimne ste sa zasmiali? Nedivím sa. Moje dvojčatá začali obe spať celú noc až ako ročné. Čo mi bolo platné, že dcérka spinkala ukážkovo od siedmej
do siedmej, keď jej braček prevrieskal šesť nocí v týždni?

Dvojvaječné dvojčatá nemajú geneticky spoločné viac než bežní súrodenci, len sa narodili v ten istý deň. Nie je výnimkou, že jednému dvojčaťu stačí osem hodín spánku a druhému je dvanásť málo. Napriek tomu sa od začiatku snažte o spoločný režim.

V prvých mesiacoch to asi bude skôr teória než prax, zvlášť pokiaľ dojčíte (potreba jedla sa často líši rovnako radikálne ako potreba spánku), vytrvajte však, neskôr sa vám to bohato vráti. Pokiaľ nedojčíte, môžete na pravidelný režim nabehnúť hneď. 

3. Kúpiť, alebo požičať?

Nič mamičku dvojičiek nevytočí tak ako veta: „Mať deti rok po sebe je ešte horšie!“ Keď napočítate do desať, môžete situáciu využiť na osvetu: stále sa totiž málo vie, že mamičky dvojčiat dostávajú materskú a rodičovskú v tej istej výške ako ostatní, ani o cent viac.

Áno, je to nespravodlivé už preto, že pre dvojčatá sa nemôžete rozhodnúť, zatiaľ čo to, kedy budete mať ďalšie dieťa, sa plánovať môže. Takže? Aby ste minimalizovali výdavky, maximum vecí si požičajte. Nielen oblečenie, ale i postieľky, prebaľovaciu podložku, kolotoč nad postieľku, kúpacie vedierko, elektronickú opatrovateľku, odsávačku mlieka...

Výnimka? Kočík. Kúpte nový a najlepší, aký si môžete dovoliť. Asi ho dosť „zrasujete“, takže požičiavať si ho neodporúčam, ale aj tak ho neskôr dobre predáte a oveľa lepšie než kočík pre jedno dieťa, pretože ponuka dvojkočíkov je menšia. 

4. Len ich nechajte, nech sa hrajú!

Veďte deti odmalička k tomu, že sú parťáci. Už v batoľacom veku si môžu určitý čas „vystačiť samy“, trebárs ráno, kým vyrazíte do víru ihrísk či parkov. Ich izbička nech je ich kráľovstvom!

Nemusíte byť pri všetkom, využite výhody, že máte dve deti, ktoré sú na tom vývojovo i mentálne dosť podobne. Občas sa človek pomedzi hračky doslova brodí a s nehodami sa počíta, ale keď deťom nechávate určitý priestor, a teda dôveru, učíte ich tým samostatnosti a zodpovednosti. 

5. Čas len pre Vás

Toto je najťažšie, ale veľmi dôležité: v záujme svojho duševného zdravia a rodinnej pohody si každý deň nájdite aspoň štvrťhodinku pre seba, aj keby to mala byť káva vypitá s „kamarátkou na telefóne“, zatiaľ čo deti – zázrak! – spia. Nechajte prach prachom a riady riadmi a chvíľu buďte sama (so) sebou.

Možno ste teraz najviac zo všetkého mama, ale nie ste len mama. Mimochodom, od škôlkarského veku vyššie zistíte, že ako úžasný, takmer kúpeľný odpočinok vnímate i program s jedným dieťaťom, či už je to dievčenské nakupovanie, alebo zmrzlina so synom.

Až v tej chvíli vám dôjde, že inak ste v permanentnom záprahu a podprahovom strese a potrebujete relax za dve mamy! 

6. Delenie & spolupráca

Dvojčatá, ktoré sa narodia o dva alebo tri týždne skôr, čo je štandard, bývajú plne donosené. Prečo? Dvojičky dostávajú v brušku impulzy nielen od mamičky a zvonku, ale aj od bračeka alebo sestričky, a to podľa odborníkov urýchľuje ich vývoj.

Mnoho mamičiek u svojich dvojičiek pozoruje väčšiu „sociálnu vyspelosť“: často sa vedia skôr a rozumnejšie deliť o hračky, bývajú prístupnejšie dohode, chápu, že druhý človek je iný a možno sa s ním zároveň dohodnúť, bývajú tolerantné, kamarátske a empatické. Všetky tieto super dôležité schopnosti totiž dennodenne trénujú so súrodencom. Tak to podporujte! 

7. Z nevýhody výhodu

Zo začiatku vám dajú zabrať, ale to sa obráti! Zatiaľ čo uštvané kamarátky budú s deťmi prebiehať zo škôlky do školy a z krúžka na krúžok, vy necháte obe deti na tom istom mieste a tanečným krokom zamierite domov či do práce s vedomím, že si svoje 2v1 zase pekne pri jednom vyzdvihnete.

Až postupom času oceníte, že vaše deti sú v rovnakej vývojovej fáze, že nepoznáte hádky a krivdy typu „mladší kontra starší“, že majú spoločnú izbičku i spoločný režim, že sa spoločne učia lyžovať, korčuľovať, bicyklovať atď. Jednoducho parťáci! 

8. V tlupe sa to lepšie ťahá

Kamarátky, ktoré sa len prizerajú, prípadne vás ľutujú, nie sú na toto životné obdobie tie pravé. Skutočná priateľka chápe, že máte plné ruky práce, a sama
od seba vám pomôže. Nikdy nezabudnem, ako moja kamarátka Petra po cvičení pre batoľatá vždy plynule prešla od svojho syna k niektorému z mojich dvojčiat a začala ho obliekať bez toho, aby prerušila rozhovor.

Ako „druhorodička“ mala všetko dávno v malíčku, zatiaľ čo ja, neistá, som sa mordovala so všetkým a ešte mi hocikedy tiekli nervy. To vďaka nej som prežila materskú v zdraví a odvážila sa s deťmi na kopu akcií a výletov. Skrátka sme boli dve na tri deti, a bolo jedno, ktoré je čie. 

9. Nenechajte sa ľutovať

„Chudinka, ty si nikdy neodpočinieš.“ „Teda, nechcela by som byť v tvojej koži.“ Podobné reči počujete veľakrát; hoci je dvojčiat vďaka IVF viac, stále budia pozornosť. Nie že by to s dvojčatami bolo jednoduché, ale pamätám si, že ma ľutovanie skôr zrážalo a deprimovalo.

Aby som zo seba striasla nepríjemný pocit, strihla som si „obdobie vzdoru“ paralelne s deťmi a so žiarivým úsmevom odpovedala, že mať dvojčatá je náhodou super, že je to dar a že by som nemenila.

A na intímnu otázku, či „to máte z umelého“, vyslovenú často cudzími ľuďmi aj v autobuse, sa ponúkajú dve asertívne odpovede: 1. „Nie, to máme zo sexu.“ 2. „A vy ste ako otehotneli?“ 

10. Buďte hrdá!

Aj keď niekedy padáte na pusu, vy to zvládnete a vyjdete z toho silnejšia. Keď som bola chronicky nevyspatá, opakovala som si, že Boh/príroda (doplňte si sami) vie, čo robí, a dvojičky nadelí len žene, ktorá to zvládne.

Že, skrátka, nie je náhoda, že som „dostala dôveru“, a že ju predsa nemôžem sklamať! Užívajte si to a buďte právom hrdá na svoje deti, ale tiež na seba. Máte prečo. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma