AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 rád, ako sa vyhnúť zápalu v prsníku

Tipy, ako predchádzať zápalu v prsníku, vám pomôžu prejsť obdobím laktácie bez obrovských nepríjemností, ktoré táto komplikácia spôsobuje.
10 rád, ako sa vyhnúť zápalu v prsníku

Nepríjemné napätie v prsníkoch, hrdzavá bolesť a mnohokrát aj horúčka; táto nemilá trojica patrí medzi najčastejšie nepríjemné symptómy zápalu v prsníku (mastitídy). Zápal navyše často sprevádza aj celková slabosť, výnimkou nie sú ani nevoľnosti, k teplote až horúčke sa môže pridať aj zimnica. Neblahý stav trápi nielen telo, ale aj dušu; chorá a vyčerpaná mamička sa obáva nielen o svoje zdravie, ale prirodzene aj o zdravie svojho dojčeného dieťatka.

Dve hlavné príčiny zápalu

Pôrodná asistentka Romana Gogelová uviedla: "V praxi sa najčastejšie stretávame so zápalom prsnej žľazy, vzniknutom na základe nedostatočného vyprázdnenia prsnej žľazy po dojčení, alebo infekciu pôsobiaci zápal vnikne do mliečnej žľazy poranenej bradavkou." Avšak aj tak zostáva v niektorých prípadoch príčina zápalu nejasná; zápal sa skrátka niekedy objaví, aj keď bábätko pije rado, jemne a prsia sú po dojčení evidentne prázdne, bez poranenia a akýchkoľvek defektov.

Zápal alebo retencia?

Mastitída sa niekedy zamieňa s menej závažnou komplikáciou, tzv. retenciou - upchatým mliekovodov. Hoci môžu retenciu sprevádzať veľmi podobné príznaky ako zápal, možno ju spočiatku (po konzultácii s lekárom) vyriešiť aj samoliečbou. Ostatne retencia je oveľa častejšia komplikácia laktácie, ako závažnejší zápal.

Hlavné rozdiely medzi retenciou a zápalom sú, že zápal zvyčajne sprevádza horúčka okolo 38°C a viac a jeho pôvodcom bývajú baktérie. Mastitída dojčiacu mamičku veľmi vyčerpáva, niektoré príznaky sú dokonca podobné chrípke; dostavuje sa celková únava, triaška, nevoľnosť niekedy aj zvracanie! Prsník býva opuchnutý, začervenaný a značne bolestivý, najprv z vonkajšej strany. Zväčšené môžu byť aj priľahlé uzliny.

Začínajúca retencia sa hlási hrčkou a napätím až bolesťou v prsníku, obvyklejšie prebieha bez teploty a celkovej slabosti. "Zápal prsníka je sprevádzaný najčastejšie pocitom intenzívneho napätia v prsníkoch, rezavou bolesťou, začervenaním, teplotou, niekedy aj triaškou... Je to stav, ktorý ohrozuje pokračovanie laktácie a pre mamičku je veľmi bolestivý a vyčerpávajúci," tvrdí Gogelová.

10 rád, ako predísť zápalu prsníka

 • Najdôležitejšou prevenciou je správna technika dojčenia, tú môže skontrolovať už v pôrodnici detská sestra. V domácom prostredí pomôže laktačná poradkyňa či preškolený pediater. Varovným signálom, že čosi nie je v poriadku, bývajú poranené bradavky!
 • Veľmi dôležité je starostlivo dodržiavať hygienu a tiež nenechávať dvorce dlho vo vlhku (vlhká podprsenka od mlieka, dlhú dobu nezmenené alebo nevhodné prsné vložky a pod.).
 • Dbajte na dostatočné vyprázdňovanie prsníkov - neobmedzujte svoje dieťa v dojčení, nepredlžujte umelo pauzy medzi dojčením a pod.
 • Popraskané bradavky si žiadajú náležitú starostlivosť, nikdy ju nezanedbajte! Každé zranenie na prsníku je potencionálnou vstupnou bránou infekcie - starostlivo dbajte na čistotu rúk!
 • Nenoste tesné oblečenie, podprsenku starostlivo vyberajte (vhodnejšia je bielizeň z bavlny).
 • Pri akomkoľvek náznaku hrčky v prsníku, prsník pred dojčením nahrejte a jemne masírujte smerom k dvorcu. Pri dojčení zvoľte polohu, kedy bude brada bábätka smerovať k postihnutému miestu.
 • Ak máte vpadnuté bradavky, kontaktujte laktačnú poradkyňu už v tehotenstve, poradí vám, ako prsia na dojčenie pripraviť a aké pomôcky vám môžu pomôcť. Navyše sa možno dozviete, že podľa najnovších prieskumov nie sú ani vpadnuté bradavky závažnou prekážkou v dojčení - veď bábätko saje celý dvorec, nielen bradavku!
 • Verte svojmu telu, schopnostiam i dieťatku.
 • Negatívnu úlohu u všetkých fyzických problémov zohráva stres. Z hľadiska celostného prístupu k zdraviu a chorobám je v prípade problémov s dojčením dôležitý aj váš prístup a vnútorné naladenie k samotnému aktu dojčenia a samozrejme aj vzťah k dieťatku.
 • Majte sa rada a skutočne si vážte svojho tela a neuveriteľnej schopnosti porodiť a dojčiť dieťa; vaše telo si v tomto období zaslúži rozmaznávať! Dbajte teda na pitný režim a zdravú životosprávu.
 • A babská rada nakoniec; naše babičky v rámci prevencie odporúčali po dojčení potrieť bradavku materským mliekom a nechať ho zaschnúť - mnohých mamičkám sa tento postup osvedčil.

Zápal prsníka sa zvyčajne veľmi úspešne lieči antibiotikami (v počiatočných fázach ho možno vyliečiť aj bez nich - samozrejme po konzultácii s lekárom). Zápal rozhodne neznamená, že úžasné obdobie dojčenia končí, dojčiť samozrejme budete aj počas liečby. Ako presne postupovať vám poradí váš lekár. Pri problémoch sa veľmi osvedčuje pomoc laktačných poradkýň a národnej linky dojčenia (nie všetci pediatri sú laktačnými odborníkmi).

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma