AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 prekvapení, ktoré vás čakajú v tehotenstve

Celé obdobie očakávania by sa dalo zhrnúť ako jedno veľké dobrodružstvo, ale niektoré fakty sa tradujú už po generácie a zrejme nikoho príliš neudivia. O tých nasledujúcich ste ale pravdepodobne ešte nepočuli...
10 prekvapení, ktoré vás čakajú v tehotenstve

1. Vaše dieťa je prvoradé, vy až potom 

Práve ste dodesiatovali grep alebo zeleninový šalát a máte radosť z toho, že ste svojmu telu dodala dostatok vitamínov a minerálov? Omyl! Príroda momentálne nepovažuje vašu výživu za to najdôležitejšie na svete, naopak necháva vášho potomka, aby si z vašej stravy vybral ako prvý všetko, čo potrebuje. Vy si pekne počkajte a uspokojte sa s tým zvyškom!

Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste počas tehotenstva jedli pestro a zdravo (pozor, ale nie za dvoch, stačí vám len o 300 kalórií viac než normálne). Tehotné ženy trpia predovšetkým nedostatkom železa, takže siahnite hlavne po cereáliách, ovocí, orieškoch alebo mäse.

2. Zuby potrebujú extra starostlivosť

Tehotné ženy trpia oveľa častejšie zápalom ďasien, čo občas vedie k tomu, že si niektoré nastávajúce matky čistia zuby len tak "ľahko", aby im ďasná nekrvácali. Lenže to je zle! Svoju zubnú hygienu by ste mali naopak zintenzívniť a okrem klasickej kefky vziať do partie aj medzizubné a jednosnopkové kefky. Zájdite si k dentálnej hygieničke, ktorá vám chrup dôkladne (a zároveň šetrne) vyčistí a ukáže vám, ako udržať ďasná v poriadku aj v tomto hormónmi preplnenom období. A doprajte si pravidelne mliečne výrobky, ktoré vám dodajú vápnik.

3. Ste továrňou na estrogén

Vedeli ste, že ku koncu tehotenstva vyprodukuje vaše placenta počas jediného dňa toľko estrogénu, koľko nevytvorí telo netehotnej ženy ani za obdobie troch rokov?

Práve hormón estrogén stojí za radom fyzických i psychických zmien, ktoré ste počas tehotenstva prekonala. Ale nebojte sa, po pôrode sa jeho hladina zase postupne vracia na pôvodnú úroveň.

4. Druhý trimester, žiadny trimester

Po zvyčajne vyčerpávajúcom prvom trimestri, keď veľké percento žien priebežne zaspáva, zvracia alebo omdlieva, nastáva konečne druhý trimester. Nevoľnosť a únava miznú, energia aj dobrá nálada sa vracajú, brucho ešte nijako zvlášť neprekáža, takže sa môžete voľne pohybovať a plnými dúškami si užívať života. Paráda!

5. Vaše dieťa čurá - a pije to 

Váš potomok sa má čulo k svetu. Približne od 21. týždňa napríklad začína cikať, čo vedie k logickej otázke, čo sa s touto tekutinou vlastne deje potom. Tipujete správne: Plodová voda je z veľkej časti tvorená práve sterilným močom vášho dieťaťa, ktoré ju pije. A potom ju zase vyciká. A vypije. A tak ďalej. Recykláciu má v malíčku ešte dávno predtým, než mu začnete vysvetľovať, že tento kôš je na plasty a tento na papier.

6. Čakáte chlapček? Pozor na autoimunitné poruchy 

Ženy, ktoré v sebe nosia mužský plod, mávajú počas tehotenstva častejšie problémy s pamäťou, zistil nedávny výskum. Tiež majú vyššie riziko, že sa u nich vyvinie autoimunitná porucha, ktorú pravdepodobne spúšťa chromozóm Y. Malá časť genetického materiálu vašich detí vo vás totiž zostáva navždy.

7. Máte problémy s nadúvaním

Zvýšená hladina progesterónu spôsobuje to, že vaše telo pomalšie trávi. Zväčšená maternica zároveň tlačí na črevá, takže sa v tehotenstve pripravte na nepríjemné nadúvanie. Skúste pomalšie jesť, obmedzte príjem cukrov a pečiva, nepite limonády obsahujúce bulbinky a každý deň sa aspoň na chvíľu vydajte na prechádzku. Pomáha aj feniklový alebo anízový čaj alebo jemná masáž brucha.

8. Strie, strie 

Extra porcia hormónov má za následok vysušovanie pokožky. A ako rastie vaše brucho... Však viete: strie. Môžete vyskúšať najrôznejšie telové oleje a pravidelné masáže, ale lekári sa zhodujú, že niektoré ženy sú k ich vzniku proste geneticky náchylnejšie. Ale časom aspoň vyblednú.

9. Kofeín neškodí 

Jedna štúdia kedysi naznačila vyššie riziko potratu v prípade, že tehotná žena vypije počas prvého trimestra osem šálok kávy. Od tej doby je kofeín priebežne zatracovaný, ale ak si deň bez neho neviete predstaviť, možno vás upokojí, že vedci smelo vyhlasujú, že dve šálky espresa denne vášmu tehotnému telu (ani plodu) nijako neškodia. Druhá vec je, že veľa žien na ňu rovnako v prvom trimestri nemá chuť.

10. Ste vysoká? Vyššia šanca na dvojčatá 

Vedci vypozorovali určité genetické dispozície k tomu, že sa vám narodia dvojčatá: Máte viac ako 35 rokov, máte dvojčatá v rodine... a ste vysoká.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma