AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 omylov, ktoré sa niekedy hovoria o čerstvom bábätku

Je to tu! Deväť mesiacov očakávané stretnutie s vytúženým dieťatkom. Že ste si ale svojho drobčeka predstavovali trošičku inak? Možno vás ovplyvnili stereotypné predstavy získané z filmov, knižiek či retušovaných fotografií. A o ktorých najčastejších omyloch že to hovoríme?
10 omylov, ktoré sa niekedy hovoria o čerstvom bábätku

1. Je tak škaredý

Tak si to predstavte sama: Deväť mesiacov sa máčate vo vode, krčíte sa v pomerne malom priestore, takže ste z toho celá skrútená, rozmočená a pokrčená. Potom príde chvíľa, kedy musíte prejsť nebezpečne úzkymi cestami niekam, kde to ale vôbec nepoznáte a kde na vás čaká množstvo nových, neznámych vnemov. A navrch sa na vás ešte vlastní rodičia pozerajú s viditeľným sklamaním. Prečo?

Čakali totiž ružovučkého človiečika s hladkým tváričkou a vy zatiaľ pripomínate svoju ustarostenú prababičku. No, nie je to nevďak? Nebojte sa ale, že by vám to zostalo. Tvár spľasne, vrásky sa narovnajú, postupne získate krásnu ružovú farbu a budete vyzerať presne tak, ako si vaši rodičia asi predstavovali...

A prečo vlastne máva čerstvo narodené bábätko červenofialovú až modrastú farbu? Krvný obeh nestíha zásobovanie celého tela. Dieťa zružovie po prvom nádychu, ale možno u končatín to bude trvať o trochu dlhšie, než sa krv rozleje naozaj do celého tela. Ak bolo bábätko v plodovej vode príliš dlho, bude mať veľmi zvraštenú kožu, ale nebojte sa, to sa behom pár hodín spraví.

2. Vlasov málo alebo veľa 

Rodičom sa človek naozaj nezavďačí. Buď má hlavičku holú ako koleno a dozvie sa, že "chudáčik nemá vôbec vlásky, to má po mne", alebo je vlasatý a pre zmenu počuje, že takéto háro snáď u novorodenca nie je ani normálne. Netreba sa znepokojovať. Počiatočný stav vlasového porastu nehovorí nič o budúcom vývoji.

3. Hľadá prsník s mliekom 

Hovorí sa, že novorodenci hneď po narodení usilovne hľadajú matkin prsník, aby sa najedli. To však nie je pravda, hľadajú totiž vôňu bradaviek. "Na bradavkách sa nachádzajú pachové žľazy, ktoré vylučujú vonnú látku feromón, ktorá je obsiahnutá aj v plodovej vode. Novorodenci teda najprv hľadajú miesto, kde to vonia rovnako ako tam, kde sa cítili v bezpečí. Po pôrode teda sledujú dôverne známu vôňu a nájdu pri tom prsník kypiaci mliekom," vysvetľujú detská psychologička Jiřina Prekopová a neurológ Gerald Hüther v knihe Odhaľte poklad u svojho dieťaťa.

4. Materské mlieko mu nejde 

Niektorým deťom sa vraj nechce jesť, pretože mlieko ich mamy im zo začiatku pripadá málo sladké. Ani to nie je pravda. Všetky aromatické látky, ktoré matka konzumovala v tehotenstve, napríklad cesnak, škoricu alebo aníz, vnímalo veľmi citlivo aj jej nenarodené dieťa. "Dieťa vníma tieto aromatické látky už v bruchu. Od pôrodu teda vie, čo matka rada je. Keď potom tieto vône znovu nájde v materskom mlieku, dôverne ich spoznáva. Preto každému novorodencovi automaticky veľmi chutí a upokojuje ho," uvádzajú Prekopová a Hüther.

5. Nič nevníma 

Novorodenec stále len spí, je a vypudzuje. Svoje okolie vlastne absolútne nevníma, takže pokojne môže zostať sám. A keď predsa nechápe, čo je to tma, nemôže sa jej ani báť... Aj takéto a ďalšie názory o novorodencoch môžeme niekedy počuť. Nič z toho ale nie je pravda, aj novorodenec je predsa človek! Zvykol si na stálu prítomnosť vašej vône, vášho hlasu, na hojdavý pohyb - a toto všetko mu po narodení zúfalo chýba.

Zdravé bábätko je napríklad svojim zrakom schopné vidieť okolie ihneď po pôrode, aj keď samozrejme nie tak ostro ako dospelý. Takže veľmi dobre vníma osoby alebo veci vo svojej blízkosti, preto buďte s bábätkom čo najviac, hovorte na neho a láskajte ho. Budete tak budovať vzájomný vzťah a zároveň rozvíjať zmyslové vnímanie novorodenca. Uvidíte, že mu tým len prospejete.

6. Nič si nepamätá

Najmenšie deti vraj disponujú iba krátkodobou pamäťou, takže je celkom jedno, čo sa s nimi tesne po narodení deje. Omyl! V jednej americkej štúdii dopriali skupine novorodencov veľmi intenzívny kontakt s tvárou vlastnej matky, zatiaľ čo druhá skupina detí túto možnosť nemala. Už po niekoľkých minútach potom novorodenci, ktorí mali možnosť si svoju matku zblízka prezrieť, dokázali reagovať na fotografiu svojej mamičky medzi ponúkanými fotkami iných žien. Druhá skupina to nedokázala. Tomu hovoríme chuť sa učiť! Myslite teda na to, čo s dieťaťom robíte, už od jeho narodenia.

7. Nehovorí, takže nemyslí

Ešte donedávna sa tvrdilo, že kým dieťa nie je schopné určité veci pomenovať, nie je schopné ani myslieť. Posledné výskumy však ukázali, že novorodenci premýšľajú viac než niektorí dospelí, a to aj bez schopnosti reči. V jednej štúdii sa napríklad ukázalo, že keď matka dieťaťu rozpráva alebo číta niečo zmysluplného, novorodenec sústredene počúva. Akonáhle matka začne čítať napríklad opačne, pozornosť novorodenca veľmi rýchlo opadá.

8. Potrebuje mamu 

Pamätáte sa na slávny film Sestričky a na bezcitnú matku, ktorá svoje novonarodené dieťa nechala v ordinácii lekára, pretože k nemu nemala žiadny vzťah? "Asi jej iho včas nedali do náručia," znelo odborné vysvetlenie. Aj medzi rodičmi sa často šíri mýtus, že keď si matka svoje dieťa ihneď po pôrode nechytí, nenadviaže s ním v budúcnosti blízky vzťah.

Iste, včasné priloženie, dotyky, teda takzvaný bonding je ideálny bezprostredne po pôrode, ale čo mamičky, ktoré museli rodiť cisárskym rezom? Nebudú mať láskyplný vzťah s potomkom? Omyl. Dieťa vycíti dlhodobú a intenzívnu lásku a starostlivosť, nasáva ju ako huba a fakt, či ho dotyčný zobral prvýkrát do náručia minútu alebo dva dni po pôrode, na tom nič nezmení. Majte sa radi!

9. Potrebuje teplo 

Je síce pravda, že novorodenci ešte nedokážu udržať telesnú teplotu takým spôsobom ako staršie deti alebo dospelí jedinci. Niektorí rodičia, a hlavne starí rodičia, však z tohto faktu vyvodzujú, že treba doma kúriť ako v saune, a novorodenca ešte lepšie navliecť do niekoľkých vrstiev oblečenia. Takýto prístup ale nie je pre budúce zdravie bábätka príliš dobrý.

Jedna vrstva naviac oproti starším a pohybujúcim sa ľuďom je úplne dostačujúca. Otužujte teda svojho potomka hneď od narodenia, aby neskôr nebol chorý z každého nepatrného ofúknutia. Okrem toho nezabudnite, že pravidelné vetranie je dobrou prevenciou syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa.

10. Je tak krehký… 

Áno, na hlave síce ešte nemá zrastenú lebku, a keď ho zdvihnete neopatrne, hlavička mu čudne leží. To ale rozhodne neznamená, že je bábätko zo skla. Samozrejme je dôležité starať sa o novorodenca jemne a so všetkou láskou a starostlivosťou, nie je ale potrebné pristupovať k nemu rovnako ako ku skleníkovej kvetinke. Spomeňte si len na to, kadiaľ a akým spôsobom sa muselo dostať na svet za vami, a nezabúdajte, že deti sú predsa len "umývateľné a nerozbitné".

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma