AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 najčastejších príčin plaču bábätka

Preboha, čo mu je, že zase plače? Najčastejšie dôvody dojčenského plaču sú zvyčajne veľmi banálne...
10 najčastejších príčin plaču bábätka

Kým pre nás dospelých nebýva problémom opísať a vysvetliť svoju nespokojnosť verbálne, naši najmenší si na svoje prvé slovíčka a vety musia ešte nejakú dobu počkať. Do tej doby je ich najčastejším, najobvyklejším a tiež najvýraznejším komunikačným prostriedkom plač. Lenže plač môže mať mnoho dôvodov, aké sú najčastejšie príčiny plaču malých bábätiek?

  1. Som hladný/á! Hlad je jednou z najčastejších príčin plaču v dojčenskom veku. Ak má bábätko hlad, ničím ho nerozptýlíte. Ak sa budete snažiť kŕmenie oddialiť, bude dieťatko stále viac rozrušené, možno dokonca tak, že mu nakoniec bude dlho odkladané kŕmenie robiť problémy.
  2. Je mi smutno, chcem sa maznať! Ďalšie veľmi častou a úplne prirodzenou príčinou plaču je túžba po kontakte. Všetky bábätká sa potrebujú maznať, nie je na tom nič neobvyklého! Po deviatich mesiacoch toho najužšieho kontaktu, jemného kolísania a načúvania upokojujúcich zvukov mamičkinho tela po ňom naraz všetci chcú, aby vedelo samo disciplinovane ležať v postieľke a ticho vyčkávať, až si ho niekto všimne.
  3. Chce sa mi spať! Niektoré deti potrebujú so zaspávaním pomôcť, najmä ak sú príliš unavené ("preťažené"), zahltené vnemy a aktivitami. Plačom nás volajú na pomoc, inak to jednoducho ešte nevie.
  4. Mám plnú plienku! Mnohým deťom je nepríjemné, ak majú plnú plienku. Ak majú navyše napríklad len trochu zaparený zadoček, vedzte, že majú naozaj dôvod k plaču. Zaparenina rozhodne nie je nič príjemné!
  5. Je mi horúco (zima)! Najmenší kojenci ešte nemajú úplne vyvinutú termoreguláciu, ľahko sa prehrejú a rýchlo je im zima, hoci nám dospelým môže byť úplne príjemne.
  6. Je toho na mňa veľa! Dojčenské plávanie, cvičenie, návšteva babičky a tetušky, neustále nové hračky aj činnosti a dokonca tiež nikdy nekončiaci rozprávanie dospelých dá jednému, zvlášť ak má len pár mesiacov, naozaj zabrať! Malé deti sa naozaj nepotrebujú stále baviť...
  7. Uf, to som sa zľakol! Hlasné zvuky, rýchle pohyby, jasné svetlo - to všetko môžu byť veci a situácie, na ktoré reagujú citlivejší kojenci naozaj s veľkou nevôľou.
  8. Ja sa tak strašne nudím. Ak leží bábätko v postieľke po prebudení už niekoľko desiatok minút samo, alebo je z iného dôvodu dlhodobo ponechané "svojmu osudu", začne sa úplne obyčajne nudiť a je nútené na vás nejako zavolať. Hádajte ako.
  9. Mne je ​​tááák nepríjemne. Možno ho tlačí zapínanie na tých tuhých frajerských nohaviciach či džínsových šatách. Alebo je mu nepríjemné tá pokrčená plachta a navyše sa mu zatúlal cumlík. Možno by rado ležalo na druhom boku, ale ešte sa nevie samo otočiť. Alebo sa mu nepáči "trčať" tri hodiny skrútený v autosedačke, a tak mu nezostáva nič iné, než si riadne posťažovať.
  10. Preboha, oblečte ma! Niektoré bábätká sú citliví na teplo/chlad, jednoducho bývajú neradi nahé, desí ich, že ich zrazu "neobjímá" príjemná, mäkká a teplúčka tkanina. Z rovnakého dôvodu môžu deti plakať aj vo vaničke.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma