AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 mýtov o kojení

Dojčiť by ste nemali príliš dlho, aby dieťa nebolelo bruško, umelé mlieko je v podstate rovnako dobré ako materské mlieko a v lete radšej prikrmujte dojčatá vodou alebo čajom. Ak ste od svojej matky alebo kamarátky počula niečo podobné, prečítajte si nasledujúce "zaručene pravdivé" výroky a zistíte, ako to teda naozaj je.
10 mýtov o kojení

1. Každá žena nemôže dojčiť

Pravda: Väčšina môže, avšak niektoré ženy sa stretávajú s fyziologickým problémom v podobe minima mliečnych žliaz v prsníku, prípadne ich nefunkčnosťou, preto sa im dojčenie aj napriek snahe jednoducho nedarí. Veľa žien tiež bojuje s počiatočnými problémami spôsobenými neistotou či zlou technikou dojčenia.

"Dôležité je, aby ste naozaj chcela a nevzdala to pri prvých ťažkostiach, ktoré sa zo začiatku môžu vyskytnúť," vysvetľuje laktačná poradkyňa Jitka Vávrovská. Prvé dni po pôrode teda môžete mať problém s technikou, váš novorodenec môže mať ťažkosti so saním, môžete mať zo začiatku málo mlieka...

Ak sa vám nedarí, nenechajte sa znechutiť sestrou, ktorá vám hneď tretí deň po pôrode podstrčí fľašu s umelým mliekom. Vyskúšajte napríklad homeopatikum Ricinus communis v riedení 5 CH (dvakrát denne päť tabletiek pod jazyk), čaj pre dojčiace matky a hlavne skúsenú laktačnú poradkyňu, ktorá vás upokojí a trpezlivo s vami kojení nacvičí. S problémom sa občas stretávajú majiteľky prsných implantátov.

2. Dieťa musíte po 15 minútach odstaviť, aby sa neprepilo (bude ho bolieť bruško)!

Pravda: "Novorodenec ani dojča sa nikdy neprepije," upozorňuje Jitka Vávrovská.

"Rozhodne nie takým spôsobom, aby riadne pribral, bolelo ho bruško alebo by zvracal. Je naopak dôležité, aby ste dojčila tak často, ako vaše bábätko chce, neobmedzovala frekvenciu ani dĺžku pitia a nedávala mu nič iné ako materské mlieko. Každé dieťa je iné, niektorý chce byť pri prsníku stále, iné veľkú časť dňa prespí a pije len chvíľku. Nič z toho nie je zlé a vy by ste do toho nemala dieťaťu zasahovať. Ak sa samo nepustí, keď je najedené, prsník z nejakého dôvodu potrebuje.

Možno ho bolí bruško, má koliku, potrebuje zvýšiť tvorbu mlieka alebo sa proste len chce upokojiť a byť v blízkosti svojej mamičky, dotýkať sa jej."

3. Máte slabé mlieko

Pravda: Každá mamička má presne také mlieko, aké jej dieťa potrebuje.
Príroda to zariadila chytro: Váš malý cicavec dáva počas pitia prsníku signál, koľko mlieka a v akom zložení aktuálne chce, a vaše prsia mu ho vyrobia doslova na mieru. Dojčené deti sa tiež zvyčajne uzdravia oveľa skôr ako nedojčené vďaka tomu, že saním "oznámia" mamičke, aké protilátky potrebujú, a matkino telo im ich sprostredkuje. Zázrak? Áno!

4. Medzi umelou výživou a materským mliekom nie je dnes skoro žiadny rozdiel

Pravda: Pozri bod číslo 3. Materské mlieko je pre dieťa nenahraditeľné, pretože sa priebežne mení podľa jeho potrieb.

"Je tiež ľahko stráviteľné a okrem protilátok obsahuje všetky vitamíny a minerály, ktoré bábätko potrebuje. Podporuje správny vývoj kostí, zlepšuje duševný vývoj, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a znižuje riziko SIDS. Je vždy po ruke, sterilné a teplé, nemusíte teda stáť o tretej v noci v kuchyni a ohrievať fľašu. Tiež je o dosť lacnejšie," vymenováva odborníčka.

5. Dojčenie zo začiatku vždy bolí

Pravda: Popraskané alebo dokonca krvácajúce bradavky, ktorých sa nemôžete bolesťou ani dotknúť, nie sú v poriadku!

"Niektoré mamička samozrejme môže byť veľmi citlivá, a potom jej to skraja nemusí byť úplne príjemné. Väčšinou je však príčinou zlá technika dojčenia, vzájomná poloha matky a dieťaťa, prisatie alebo technika sania. Všetky tieto veci sa ale dajú pomerne ľahko odstrániť," tvrdí laktačná poradkyňa.

6. Ak budete dojčiť príliš často, nestihne sa vám vytvoriť mlieko

Pravda: V tomto prípade platí naopak priama úmernosť - čím častejšie bábätko prikladáte, tým viac mlieka sa vytvorí.

Dieťa navyše nikdy nevypije všetko mlieko, po dojčení ešte v prsníku vždy nejaké zostáva.

7. Dojčíte dlhšie ako rok/dva? Budete mať závisláka

Pravda: Tak toto je rovnaký nezmysel ako tvrdenie, že dieťa rozmaznáte častým správaním a maznaním. Dojčite proste tak dlho, ako vy aj váš potomok potrebujete.

Rok, dva, tri... Je to len na vás. "Dojčila som syna skoro dva a pol roka. Počas tej doby prakticky nebol chorý aj náš vzťah je veľmi silný. Vari je na tom niečo zlé? Dneska má päť, v škôlke patrí k najbystrejším deťom. Naozaj nemám pocit, že by nejako zaostával vo vývoji oproti deťom dojčeným len rok," smeje sa tridsaťšesťročná Simona.

Súhlasí s ňou aj laktačná poradkyňa: "Ani dlhodobo dojčené dieťa sa nestáva závislé. Medzi ním a matkou sa však vytvára jedinečný vzťah, vďaka ktorému sa dieťa cíti bezpečne, čo mu neskôr dodáva viac nezávislosti."

8. Veľké prsia = veľa mlieka, malé = málo mlieka

Pravda: "Na veľkosti pŕs pri dojčení vôbec nezáleží.

Problém môžu spôsobovať len ploché alebo vpadnuté bradavky; v týchto prípadoch môže pomôcť klobúčik. Ploché bradavky sa časom sformujú, potom je možné dojčiť bez klobúčika. Pri vpáčených bradavkách je vhodné už počas tehotenstva nosiť v podprsenke formovač," tvrdí Jitka Vávrovská.

9. Keď ste chorá, nedojčite, nech dieťa nenakazíte

Pravda: Naopak, len pekne dojčite.

Ak by nejaký vírus alebo bacil preskočil, kojenec ihneď požiada váš prsník o protilátku a choroba u neho vôbec neprepukne, prípadne bude mať len mierny priebeh.

10. V teple mlieko nestačí, je potrebné dať kojencovi na pitie ešte čaj

Pravda: "V prvých šiestich mesiacoch života nie je nutné dávať dieťaťu žiadne iné tekutiny než materské mlieko," upozorňuje laktačná poradkyňa.

Generácia našich matiek s tým síce určite súhlasiť nebude, ale skúste jej vysvetliť, že odmietate ochudobňovať svoje dojča o všetky tie jedinečné látky, ktoré mlieko obsahuje, a namiesto toho mu zaplavovať žalúdok a črevá obyčajnou vodou alebo čajom.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma